Chevrolet Chevelle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chevrolet Chevellesamochód osobowy klasy wyższej produkowany pod amerykańską marką Chevrolet w latach 1963 – 1977.

Coupé (z fr. - ścięty) − najczęściej dwubryłowe nadwozie zamknięte samochodu osobowego, posiadające dwoje drzwi i charakteryzujące się bardziej opływową i płaską stylistyką, niż inne typy nadwozia. Często, ze względu na nisko opadającą ku tyłowi linię dachu w środku jest mało miejsca, zwłaszcza dla pasażerów tylnej kanapy, jeśli takowa w ogóle jest w samochodzie.Ford Motor Company – amerykański producent samochodów osobowych, SUV-ów, samochodów sportowych, vanów, pickupów i samochodów ciężarowych z siedzibą w Dearborn działający od 1903 roku. Marka współtworzy koncern Ford Motor Company.

Pierwsza generacja[ | edytuj kod]

Chevrolet Chevelle I - tył
Chevrolet Chevelle I po pierwszym liftingu
Chevrolet Chevelle I po drugim liftingu
Chevrolet Chevelle SS I po trzecim liftingu

Chevrolet Chevelle I został zaprezentowany po raz pierwszy w 1963 roku.

Fastback - typ zamkniętego nadwozia samochodu osobowego. Występuje najczęściej w 2-drzwiowych coupé i 4-drzwiowych sedanach. Jest to nadwozie dwubryłowe, charakteryzujące się nieruchomym tylnym oknem, pod którym znajduje się pokrywa bagażnika lub silnika. Pokrywa silnika wraz z tylną szybą opada pod łagodnym kątem w stronę tylnych świateł. Obecnie nadwozia typu fastback nie są zbyt popularne.American Motors Corporation (AMC) – amerykański koncern samochodowy, powstały w roku 1954 w wyniku fuzji przedsiębiorstw Nash-Kelvinator oraz Hudson Motor Car za cenę 198 milionów dolarów.

Model Chevelle poszerzył ofertę Chevroleta jako większa, przestronniejsza i bardziej komfortowa alternatywa dla Chevy'ego II. Samochód miał za zadanie konkurować zarówno z konstrukcjami Forda i Dodge'a, jak i American Motors. Pierwsza generacja Chevelle charakteryzowała się stonowanymi kształtami nadwozia z jednolicie poprowadzonymi przetłoczeniami, a także wąską, chromowaną atrapą chłodnicy połączoną z podwójnymi, okrągłymi reflektorami.

Dodge – amerykański producent samochodów osobowych, vanów, samochodów sportowych, SUV-ów, pickupów i muscle carów z siedzibą w Auburn Hills działający od 1913 roku. Marka należy do włosko-amerykańskiego koncernu FCA. Chevrolet – amerykańska marka motoryzacyjna należąca do koncernu General Motors, której samochody dostępne są w ponad 140 krajach na całym świecie. Jest czwartą najczęściej kupowaną marką samochodów na świecie.

Restylizacje[ | edytuj kod]

Podczas trwającej 5 lat produkcji pierwszej generacji Chevroleta Chevelle, samochód przeszedł trzy obszerne restylizacje wraz z każdym kolejnym rokiem produkcji. Pierwsza przyniosła modyfikacje w atrapie chłodnicy, za to najbardziej obszerna okazała się ta z 1966 roku, w ramach której zmieniło się ukształtowanie błotników i ulokowanie reflektorów. Rok później samochód przeszedł ewolucyjne zmiany, głównie w wyglądzie atrapy chłodnicy.

Samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu pasażerów, zdolny do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób, wraz z kierowcą, oraz ich bagażu. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi 3500 kg. Do kierowania samochodem osobowym uprawnia w Polsce prawo jazdy kategorii B.Autosegment E – klasa samochodów osobowych, nazwana czasami klasą premium, pośrednia między autami klasy średniej i luksusowymi.

Chevelle SS[ | edytuj kod]

Oznaczenie SS odnosiło się wyłącznie do wersji coupé i kabriolet w topowym, wyczynowym wariancie. Do napędu użyto silników V8: 283 i 327 (nazwy pochodzą od pojemności silnika w calach sześciennych) o mocach od 195 do 300 KM. Od następnego roku zaczęto oferować silnik 327 o mocy 350 KM i V8 "big block" 396 o mocy 375 KM. Na rok modelowy 1966, przygotowano całkowicie odświeżone nadwozie o klasycznym wyglądzie.

Zmieniono pas przedni, tylny, linię boczną z bardziej poziomo ustawionymi tylnymi słupkami bocznymi. Model nazwano Chevrolet Chevelle SS396 od pojemności silników typu L34 i L78, dostępnych w wariantach mocy od 325 do 375 KM. W roku 1967 znów zmieniono pas przedni i tylny, lecz reszta bryły pozostała niezmieniona. Z oferty zniknął wariant silnikowy o mocy 375 KM, tak więc najmocniejszy miał 350 KM.

Silniki[ | edytuj kod]

  • L6 3.2l Chevrolet
  • L6 3.8l Chevrolet
  • L6 4.1l Chevrolet
  • V8 4.6l Small-Block
  • V8 5.4l Small-Block
  • V8 6.5l Big-Block  • Podstrony: 1 [2] [3]
    Reklama