• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chetumal - zatoka

  Przeczytaj także...
  Belize – państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem (długość granicy 250 km), a na zachodzie z Gwatemalą (266 km).Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

  Zatoka Chetumal (hiszp. Bahía de Chetumal) – duża zatoka zachodniego Morza Karaibskiego na południowym wybrzeżu Półwyspu Jukatan. Leży w północnym Belize i południowo-wschodnim Meksyku.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Ujście zatoki jest skierowane na południe i ograniczone belizeńską wyspą Ambergris Caye. Południowo-zachodnią odnogą Zatoki Chetumal jest Zatoka Corozal, nazwana od miasta Corozal znajdującego się na jej brzegu. Największym miastem leżącym nad zatoką jest Chetumal, stolica meksykańskiego stanu Quintana Roo.

  Corozal - miasto w Belize, stolica administracyjna dystryktu Corozal. W 2000 roku, miasto zamieszkiwało 7888 osób. Według przypuszczeń w 2013 roku populacja miasta wzrosła do 11000 osób.Ambergris Caye - największa wyspa Belize w dystrykcie Belize na Morzu Karaibskim. Wyspa stanowi bardzo popularne miejsce wakacyjnego wypoczynku.

  Do Zatoki Chetumal wpada Río Hondo, rzeka płynąca na granicy Belize i Meksyku. Jej ujście znajduje się w okolicy miasta Chetumal.

  Fauna[ | edytuj kod]

  Zatoka Chetumal jest miejscem występowania manatów, czyli ssaków wodnych zagrożonych wyginięciem. Są one uważane za symbol regionu zatoki.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Chetumal Bay, Mexico, www.mindat.org [dostęp 2020-01-14].
  2. Chetumal Bay Coral Reef, earthobservatory.nasa.gov, 28 października 2001 [dostęp 2020-01-14] (ang.).
  3. Chetumal Bay, Mexico, www.mindat.org [dostęp 2020-01-14].
  4. MPAtlas » Santuario del Manati, Bahia de Chetumal, www.mpatlas.org [dostęp 2020-01-14].
  Jukatan (Yucatán) – półwysep w Ameryce Środkowej, oblany wodami Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej. Pod względem politycznym przynależy do Meksyku, Gwatemali i Belize. Powierzchnia ok. 180 tys. km². Jukatan zbudowany jest z wapieni trzeciorzędowych, z silnie rozwiniętymi zjawiskami krasowymi.Półwysep nie posiada jezior, rzek i strumieni. Źródłem słodkiej wody są wejścia do podziemnych zalanych jaskiń tworzące oczka wodne tzw. cenates. Wybrzeże nizinne, akumulacyjne. Prawie całą powierzchnie zajmują równiny, na południu tylko Góry Maya, z maksymalną wysokością do 1122 m n.p.m. Klimat podrównikowy wilgotny z roczną sumą opadów od 500 mm na północy do 3800 mm na południu. Średnia temperatura w styczniu 20–22 °C, w lipcu 25–29 °C. Naturalną szatę roślinną Jukatanu tworzą lasy równikowe i sawanny, a wzdłuż wybrzeża – namorzyny.Manatowate, manaty, lamantyny, brzegowce (Trichechidae) – rodzina wodnych ssaków łożyskowych z rzędu syren. Zamieszkują przybrzeżne rejony zachodniej części Atlantyku, od Florydy po północną Brazylię oraz baseny Amazonki i Orinoko. Pojawiły się na przełomie eocenu i oligocenu na terenie Ameryki Południowej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Chetumal – miasto w Meksyku, na półwyspie Jukatan, przy granicy z Belize, nad zatoką Chetumal (Morze Karaibskie), przy ujściu rzeki Hondo, stolica stanu Quintana Roo oraz siedziba władz gminy Othón P. Blanco. W 2005 roku miasto liczyło 136 825 mieszkańców. Miasto leży na trasie huraganów i co najmniej dwa razy było pustoszone przez huragany 5 klasy - Janet w 1955 oraz Dean w 2007 roku.
  Quintana Roo – stan we wschodnim Meksyku (na Jukatanie). Graniczy ze stanami: Jukatan i Campeche (na północy i zachodzie). Na wschodzie stan oblewają wody Morza Karaibskiego, na południu natomiast sąsiaduje z Belize.
  Morze Karaibskie – morze, wchodzące w skład systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego, położone na północ od Ameryki Południowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.