• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chetco - rzeka

  Przeczytaj także...
  Gabinet Stanów Zjednoczonych (ang. Cabinet of the United States) – amerykański odpowiednik „rady ministrów”, który jest organem gromadzącym, pod przewodnictwem prezydenta, szefów poszczególnych departamentów (czyli odpowiedników ministerstw) oraz osoby w randze członka gabinetu, ale bez „resortu” (odpowiednik ministra bez teki). Nie jest wymieniany co prawda w konstytucji i ukształtował się niejako naturalnie, ale i tak stanowi bardzo istotny organ, odpowiadający „rządom” w innych krajach.Hrabstwo Curry (ang. Curry County) – hrabstwo w stanie Oregon w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 1988,57 mil² (5150,37 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 21 148 mieszkańców.
  George Vancouver (ur. 22 czerwca 1757 w King’s Lynn, Norfolk, zm. 10 maja 1798 w Petersham koło Richmond upon Thames, Surrey) − brytyjski oficer Royal Navy, podróżnik i odkrywca. Z pochodzenia Holender (Van Coeverden).

  Chetco – rzeka w Hrabstwie Curry w Oregonie w Stanach Zjednoczonych. Rzeka ma swój początek w górach Klamtah a uchodzi bezpośrednio do Pacyfiku pomiędzy miejscowościami Brookings and Harbor, około 10 km na północ od granicy stanowej z Kalifornią. Ma charakter górski i według klasyfikacji rządowej agencji National Wild and Scenic Rivers System 44 km rzeki mają charakter Dziki, 12,8 km Widokowy, 17,6 km Rekreacyjny. W dorzeczu rzeki znajdują się najbardziej na północ wysunięte stanowiska sekwoi wieczniezielonej.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Jedediah Smith, Jedediah Strong lub Jed Smith (ur. 6 stycznia 1799 w pobliżu dzisiejszego Bainbridge w stanie Nowy Jork, zm. 27 maja 1831 na Santa Fe Trail) – amerykański traper, handlarz futer i podróżnik.

  Pierwszymi Europejczykami, którzy dotarli w rejon zamieszkałej co najmniej przez 3000 lat rzeki byli w czasie swoich wypraw Francis Drake, George Vancouver i Jedediah Smith. W rejonie rzeki mieszkali Indianie Chetco. U ujścia rzeki w 1854 roku miał miejsce jeden z incydentów wojen pomiędzy ludnością tubylczą a napływającymi osadnikami.

  Francis Drake (hiszp. el Draque), (ur. ok. 1540 - zm. 28 stycznia 1596 ) – angielski korsarz, w latach 1577-1580 odbył wyprawę dookoła świata.Brookings – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Oregon, w hrabstwie Curry, leżące na wybrzeżu Pacyfiku. Nazwa miasta pochodzi od nazwiska John E. Brookingsa, dyrektora firmy drzewnej, który założył miejscowość w 1913 roku.

  Przypisy

  1. Chetco River on National Wild and Scenic Rivers (ang.). [dostęp 13 maja 2012].
  2. Index of Species Information, SPECIES: Sequoia sempervirens (ang.). USDA Forrest Service. [dostęp 13 maja 2012].
  3. Oregon Historic Trails (ang.). [dostęp 13 maja 2012].
  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.Sekwoja wieczniezielona, sekwoja wiecznie zielona (Sequoia sempervirens (Lamb. ex D. Don) Endl.) – gatunek drzewa iglastego z rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Pochodzi z nadbrzeżnych gór Oregonu i Kalifornii. Drzewa tego gatunku osiągają ogromne rozmiary i dożywają do około 2 tysięcy lat. Są to najwyższe obecnie żyjące drzewa.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.