• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chet Atkins  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.Columbia Records – najstarsza na świecie wciąż działająca firma fonograficzna, założona w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest częścią koncernu Sony Music – jednak płyty pod szyldem Columbia Records nadal są wydawane.

  Chet Atkins właśc. Chester Burton Atkins (ur. 20 czerwca 1924 w Luttrell, Tennessee, Stany Zjednoczone, zm. 30 czerwca 2001 w Nashville) – amerykański muzyk.

  Pochodził z farmerskiej rodziny z tradycjami muzycznymi. Już w okresie dzieciństwa uczył się grać na gitarze i skrzypcach. Przed solową karierą towarzyszył w nagraniach popularnych wykonawców country, m.in. Redowi Foleyowi, Billowi Carlisle, grupie The Carter Sisters & Mother Maybelle. Był bardzo znanym i popularnym kompozytorem, gitarzystą country, był także producentem wielu płyt innych wykonawców tego stylu. Współpracował z wieloma muzykami, m.in. z Elvisem Presleyem, Johnnym Cashem, Markiem Knopflerem, Jerrym Reedem, Tommym Emmanuelem, Waylonem Jenningsem, George'em Bensonem, czy The Everly Brothers. Jako mistrz gitary stał się dla wielu młodych muzyków wzorem. Wywarł ogromny wpływ m.in. na twórczość i styl gry Tommyego Emmanuela oraz Marka Knopflera z grupy Dire Straits. O jego płodności twórczej mogą świadczyć m.in. płyty, które nagrał w latach 1952-2001 w wytwórniach RCA i Columbia.

  Johnny Cash, właśc. John Ray Cash (ur. 26 lutego 1932 w Kingsland, zm. 12 września 2003 w Nashville) – amerykański muzyk country, piosenkarz i aktor. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W 2002 Chet Atkins został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

  Krótkofalowiec, posiadał znak WA4CZD.

  Grammy Awards[ | edytuj kod]

 • 1967 Best Instrumental Performance (za "Chet Atkins Picks The Best")
 • 1970 Best Country Instrumental Performance (za "Me & Jerry")
 • 1971 Best Country Instrumental Performance (za singel "Snowbird")
 • 1974 Best Country Instrumental Performance (za album "The Atkins-Travis Traveling Show")
 • 1975 Best Country Instrumental Performance (za utwór "The Entertainer")
 • 1976 Best Country Instrumental Performance (za album "Chester & Lester")
 • 1981 Best Country Instrumental Performance (za "After All These Years")
 • 1985 Best Country Instrumental Performance (za "Cosmic Square Dance" z płyty "Stay Tuned")
 • 1990 Best Country Vocal Collaboration (za singel "Poor Boy Blues")
 • 1990 Best Country Instrumental Performance (za "So Soft, Your Goodbye" z płyty "Neck and Neck")
 • 1992 Best Country Instrumental Performance (za "Sneakin' Around" z płyty "Sneakin' Around")
 • 1994 Best Country Instrumental Performance (za "Young Thing" z płyty "Read My Licks")
 • 1996 Best Country Instrumental Performance (za "Jam Man" z płyty "Almost Alone")
 • IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Dire Straits – brytyjska grupa rockowa założona w 1977 roku przez Marka Knopflera (gitara i śpiew), Davida Knopflera (gitara), Johna Illsleya (gitara basowa) i Picka Withersa (perkusja). Liderem Dire Straits jest Mark Knopfler, który skomponował prawie wszystkie utwory tej grupy.
  Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  George Benson (ur. 22 marca 1943 w Pittsburghu) – amerykański gitarzysta, piosenkarz i kompozytor jazzowy. Powszechnie znany jednak ze swojej twórczości w dziedzinie R&B oraz muzyce popularnej. 10-krotny laureat nagrody Grammy, a także m.in. wyróżnienia NEA Jazz Master 2009 za całokształt twórczości, przyznane przez National Endowment for the Arts. Jest ono uważane za najwyższe odznaczenie jazzowe na naszym globie. Jego płyta Breezin z 1976 była pierwszą w historii jazzu, która uzyskała status platynowej.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Mark Freuder Knopfler OBE (ur. 12 sierpnia 1949 w Glasgow) – brytyjski gitarzysta, kompozytor i wokalista, przed rozpoczęciem kariery muzycznej pracował także jako dziennikarz i wykładowca. Jest najbardziej znany jako lider zespołu Dire Straits, ale grał także z innymi zespołami (przede wszystkim z Notting Hillbillies) i artystami (między innymi z Chetem Atkinsem, Erikiem Claptonem, Tiną Turner, Bobem Dylanem, Philem Lynottem, B.B Kingiem, Philem Collinsem, Stingiem). Jest także kompozytorem muzyki filmowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.