• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chester Thompson

  Przeczytaj także...
  Weather Report – amerykańska, jazzowa grupa muzyczna, grająca muzykę w stylu fusion. Działała w latach 70. i 80. XX wieku.Howard Andrew "Andy" Williams (ur. 3 grudnia 1927 w Wall Lake w stanie Iowa, zm. 25 września 2012 w Branson w stanie Missouri) – amerykański piosenkarz solowy. Jeden z najbardziej znanych przedstawicieli popu tradycyjnego. Jego głos został uznany przez prezydenta Ronalda Reagana za "skarb narodowy".
  Steve Hackett (ur. 12 lutego 1950 w Londynie) – angielski gitarzysta rockowy i klasyczny, znany m.in. z występów z grupami Genesis i GTR oraz z kariery solowej. Jest starszym bratem flecisty Johna Hacketta.

  Chester Cortez Thompson (ur. 11 grudnia 1948 w Baltimore) – amerykański perkusista grający muzykę jazz, rock i pop.

  Pierwszą perkusję otrzymał w wieku 11 lat, dwa lata później zaczął grać w lokalnych klubach muzycznych. Następnie przyłączał się do miejscowych zespołów jazzowych. Z czasem zaczął grać na koncertach muzyków jazzowych, takich jak Jack McDuff i Ben E. King.

  Gdy już ustalił swoją pozycję jako muzyka, Thompson dowiedział się, że Frank Zappa poszukuje drugiego perkusisty do swojego zespołu. Thompson zgłosił się na przesłuchanie i w 1973 dołączył do grupy. Przez kilka lat grał na koncertach Zappy, brał także udział w nagraniach kilku płyt, m.in. Studio Tan, Sleep Dirt, One Size Fits All, Bongo Fury, Roxy & Elsewhere i Läther.

  Genesis – brytyjska grupa rockowa, przez krytyków uważana za jeden z fundamentów rocka. W pierwszym okresie swej aktywności reprezentowała nurt rocka progresywnego, później jej twórczość mieściła się w nurcie soft rocka. W pierwszym okresie, kończącym się około 1977 roku, Genesis wypracowała unikatowe, symfoniczne brzmienie połączone z poetyckimi, surrealistycznymi tekstami i teatralnym wykonaniem. W drugim okresie brzmienie grupy ewoluowało w kierunku muzyki łatwiejszej w odbiorze, z większym naciskiem na brzmienia typowe dla muzyki popowej, wyraźnie kontrastując z wcześniej wypracowanym, niepowtarzalnym stylem. Trzeba podkreślić, że zespół w swoje utwory nadal włącza długie partie instrumentalne, typowe dla muzyki progresywnej, czego praktycznie w muzyce pop się nie spotyka (przykładem mogą być utwory „Living Forever”, „Driving the last spike” czy „Fading lights” z płyty „We can’t dance”). Grupa została założona w 1967, a jej działalność została zawieszona w 1999 roku; zespół nie został oficjalnie rozwiązany. W listopadzie 2006 zespół ogłosił reaktywację (w koncertowym składzie Collins, Banks, Rutherford, Thompson i Stuermer) i postanowił wyruszyć w trasę Turn It On Again Tour.Frank Vincent Zappa (ur. 21 grudnia 1940 w Baltimore, zm. 4 grudnia 1993 w Los Angeles) – amerykański muzyk rockowy, jazzowy, wokalista, kompozytor oraz autor tekstów, lider zespołu „The Mothers of Invention”. Także aktor, reżyser, producent i scenarzysta filmowy.

  W 1975, po wygaśnięciu kontraktu z Zappą, dołączył do zespołu Weather Report. Przez następny rok grał z zespołem na koncertach i nagrywał wraz z nim płytę Black Market. W 1976, po zmianie basisty, w zespole pojawiły się nieporozumienia, wskutek których Thompson opuścił Weather Report natychmiast po skończeniu prac nad płytą. Black Market okazała się najlepiej sprzedającym się albumem w dziejach zespołu.

  Ray Wilson (ur. 8 września 1968 w Dumfries) – szkocki wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, członek zespołów Guaranted Pure, Stiltskin, Cut, Genesis.Ben E. King, właśc. Benjamin Earl Nelson (ur. 28 września 1938 w Henderson (Północna Karolina) – amerykański piosenkarz i kompozytor. W wieku dziewięciu lat przeniósł się do Harlemu w Nowym Jorku.

  W tym samym roku z Thompsonem skontaktował się Phil Collins, będący pod wrażeniem gry dotychczasowej pracy perkusisty. Collins szukał muzyka, który zastąpiłby Billa Bruforda na koncertach grupy Genesis. Thompson posiadał umiejętność, której Collins pilnie poszukiwał – w zespole Zappy nauczył się grać w perkusyjnym duecie. Perkusista dołączył do zespołu i w ciągu 10 dni nauczył się grać wszystkie utwory z nadchodzącej trasy koncertowej promującej płytę Wind & Wuthering. Thompson odbył z Genesis trasę koncertową, następnie zagrał na perkusji na płycie byłego gitarzysty zespołu – Steve'a Hacketta, a w 1978 ponownie ruszył z grupą w trasę, tym razem promującą album ...And Then There Were Three....

  Donna Summer, właściwie LaDonna Andre Gaines (ur. 31 grudnia 1948 w Bostonie, zm. 17 maja 2012 w Naples) – amerykańska wokalistka muzyki disco i soul, a także pop i R&B. W późniejszym okresie swojej działalności eksperymentowała z takimi nurtami jak rock, reggae, gospel i hi-NRG. Szczyt jej popularności przypada na drugą połowę lat 70., kiedy to nurt disco dominował na rynku muzycznym. Swoimi osiągnięciami zapracowała sobie na tytuł "królowej muzyki disco". Jest laureatką pięciu nagród Grammy.Genesis - to dwunasty album grupy Genesis wydany w październiku 1983 roku przez Charisma Records (zob. 1983 w muzyce). Zespół zdecydował się na ten tytuł, gdyż każdy z dziewięciu utworów na albumie muzycy napisali wspólnie. Okładka albumu przedstawia kształty Shape-O, zabawki dziecięcej wyprodukowanej przez Tupperware. Mike Rutherford wspominał, iż ten album jest jego ulubionym.

  Po trasie koncertowej Genesis zawiesiło na pewien czas działalność z powodów kłopotów osobistych Collinsa. Muzycy skupili się na swoich projektach solowych – Thompson zagrał na płycie klawiszowca zespołu Tony'ego Banksa A Curious Feeling, a także wystąpił gościnnie u wielu innych artystów - m.in. u Freddiego Hubbarda. W 1980 zespół wznowił działalność, nagrał płytę Duke i ruszył wraz z Thompsonem w kolejną trasę koncertową.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.George Duke (ur. 12 stycznia 1946 w San Rafael, zm. 5 sierpnia 2013 w Santa Monica) – amerykański kompozytor, muzyk, pianista jazzowy, kompozytor i wokalista.

  W 1982 pojawił się album Genesis Three Sides Live. Jest to album koncertowy, więc wystąpił na nim Thompson. W tym samym roku pojawił się także na specjalnym koncercie Genesis w jego najsłynniejszym składzie, tzn. z Peterem Gabrielem i Steve'em Hackettem.

  W międzyczasie Collins nagrał dwie solowe płyty i przygotowywał się do własnej trasy koncertowej. Piosenkarz potrzebował perkusisty, zaproponował więc Thompsonowi udział w tournée. W 1983 zagrali serię koncertów, w których udział brał także współpracujący z Genesis gitarzysta Daryl Stuermer.

  ...But Seriously – czwarty album studyjny Phila Collinsa. Wydany w dwóch wersjach, dostępnej w większości krajów i specjalnej japońskiej, różniącej się kolejnością utworów i zawierającej dwie dodatkowe piosenki "Saturday Night And Sunday Morning" i "Heat on the Street".Three Sides Live – album grupy Genesís, wydany w roku 1982. Płyta wydana w Ameryce Północnej i niektórych krajach europejskich zawierała trzy strony koncertu, na stronie czwartej znalazły się studyjne utwory: "Paperlate", "You Might Recall", "Me and Virgil", "Evidence Of Autumn" i "Open Door".

  W 1984 Genesis nagrało kolejną płytę – Genesis – i wyruszyło w największą do tej pory trasę koncertową. Koncerty zostały nagrane i wydane na DVD. Rok później w trasę o takiej samej długości wyruszył Collins ze swoim trzecim albumem No Jacket Required. Thompson brał udział w obu tournée.

  Neil Leslie Diamond (ur. 24 stycznia 1941 w Brooklynie, Nowy Jork) - amerykański piosenkarz muzyki pop, rock, folk, country i autor tekstów a okazjonalnie aktor.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Po zakończeniu trasy muzycy z Genesis rozpoczęli prace nad kolejną płytą. Thompson w tym czasie zagrał na solowej płycie wokalisty Petera Cetery Solitude/Solitaire. W 1986 został wydany nowy album Genesis Invisible Touch. Grupa wraz z Thompsonem wyruszyła w 10-miesięczną trasę, której zwieńczeniem był nagrany i wydany na DVD koncert na Stadionie Wembley.

  Daryl Stuermer (ur. 27 listopada 1952 w Milwaukee) – amerykański gitarzysta jazzowy i rockowy, współpracownik grupy Genesis.Philip David Charles Collins (ur. 30 stycznia 1951 w Chiswick, dzielnicy Londynu) – angielski piosenkarz, autor tekstów, perkusista i aktor; zdobywca Oscara i Nagrody Grammy. Phil Collins jest powszechnie znany jako wokalista i perkusista brytyjskiej grupy rocka progresywnego Genesis.

  W 1989 i 1990 Thompson wyruszył z Collinsem w trasę promującą płytę ...But Seriously. Z nagrań koncertowych powstała płyta Serious Hits... Live!.

  W 1991 Thompson nagrał swoją pierwszą solową płytę – A Joyful Noise. Pomimo bardzo dobrych recenzji w kręgach jazzowych album okazał się finansową klapą. W tym samym roku Genesis wydało płytę We Can't Dance i w 1992 wraz z Thompsonem ruszyli w kolejną trasę. Niedługo potem Genesis zawiesiło działalność. Thompson zdecydował, że przez pewien czas chce odpocząć od koncertów i skupić się na rodzinie. Wskutek tego nie wziął udziału w kolejnej trasie koncertowej Collinsa.

  John Cameron Fogerty (ur. 28 maja 1945 w Berkeley w stanie Kalifornia) – amerykański wokalista, gitarzysta i autor tekstów, znany głównie z występów w rockowym zespole Creedence Clearwater Revival. W 2003 roku znalazł się na 40. miejscu na liście 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów według magazynu Rolling Stone, znalazł się też na 72. miejscu wśród najlepszych piosenkarzy tego pisma.Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).

  Przez następne lata Thompson grał gościnnie u wielu artystów, wśród których są Neil Diamond, Ron Kenoly, Duane Eddy, John Fogerty, George Duke, Michael McDonald, Steve Hackett, Kirk Whalum, Andy Williams, Denny Jiosa, Donna Summer, Napoleon Murphy Brock i Andrew Oh. W 1993, po odejściu z Genesis Collinsa, chciał dołączyć do zespołu jako perkusista sesyjny, muzycy jednak zdecydowali, że nie chcą w grupie nowych członków poza wokalistą Rayem Wilsonem. Thompson pozostał artystą gościnnym do roku 1996. W 1999 Thompson ponownie współpracował z Collinsem – zagrał wraz z nim serię koncertów promującą film Tarzan. 3 lata później wystąpił w First Final Farewell Tour - światowej trasie koncertowej, którą Collins kończył swoją solową karierę. W 2007 Genesis reaktywowało się, by zagrać wraz z Thompsonem serię koncertów Turn It On Again Tour.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Tarzan – amerykański film animowany z 1999 roku nagrodzony Oscarem za najlepszą piosenkę autorstwa Phila Collinsa. Film wyprodukował Walt Disney Feature Animation, natomiast jego dystrybucją zajął się Walt Disney Pictures, film miał swą premierę 18 czerwca 1999 roku. Obraz jest 37 filmem w oficjalnym kanonie Walta Disneya. Scenariusz oparto na powieści Edgara Rice Burroughsa pt. Tarzan wśród małp.

  Obecnie Thompson jest muzykiem sesyjnym i naucza muzyki na Belmont University w Nashville.

  Przypisy

  1. Chester Thompson (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2016-04-08].

  Bibliografia[]

  Chester Thompson a Brief Story (ang.). World of Genesis. [dostęp 2010-04-03].
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Tony Banks, właśc. Anthony George Banks (ur. 27 marca 1950 w East Hoathly) – brytyjski kompozytor i klawiszowiec rockowy znany z występów z grupą Genesis.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.