• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chester Bennington

  Przeczytaj także...
  Hallelujah” – ballada pop-folkowa napisana przez kanadyjskiego piosenkarza i autora tekstów Leonarda Cohena, która pierwotnie została wydana na albumie Various Positions z 1984 roku.Bild (oficjalnie Bild-Zeitung) – niemiecka gazeta codzienna o charakterze sensacyjnym w formacie tabloidu. Jej wydawcą jest Axel Springer AG. Pierwsze wydanie gazety ukazało się 24 czerwca 1952 roku. Gazeta ukazuje się od poniedziałku do soboty, przy czym w niedzielę ukazuje się Bild am Sonntag – gazeta o własnym stylu i z własną redakcją. Bild jest bulwarówką, ukazuje się w formacie broadsheet. Jest najlepiej sprzedającą się gazetą w Europie i siedemnastą na świecie pod względem nakładu. Motto gazety, umieszczane pod logo brzmi: unabhängig, überparteilich (niezależna, bezpartyjna). Bild jest pod względem dziennikarskiego stylu gazetą podobną do brytyjskiego The Sun – drugiej najlepiej sprzedającej się bulwarówki w Europie.
  Kokaina (metylobenzoiloekgonina) – substancja pobudzająca pochodzenia roślinnego. Odznacza się dużym potencjałem uzależniającym psychicznie. Jest to alkaloid tropanowy, otrzymywany z liści krasnodrzewu pospolitego (koki) (Erythroxylon coca), który pierwotnie porastał tereny Andów w Ameryce Południowej.

  Chester Charles Bennington (ur. 20 marca 1976 w Phoenix, zm. 20 lipca 2017 w Palos Verdes Estates) – amerykański muzyk, piosenkarz, autor tekstów, aktor i wokalista amerykańskiego zespołu Linkin Park. Był również wokalistą grupy Dead by Sunrise i Stone Temple Pilots (2013-2015).

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Hit Parader (w początkach istnienia Hit Parade) - amerykańskie czasopismo muzyczne wydawane przez spółkę Magna Publishing Group; obszary, na których szczególnie skupia się miesięcznik oscylują wokół hard rocka i heavy metalu.

  W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 46. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według czasopisma „Hit Parader”.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Phoenix w Arizonie jako syn pielęgniarki Susan Elaine (z domu Johnson) i detektywa/policjanta Lee Russella Benningtona. Kiedy miał jedenaście lat, w 1987 roku jego rodzice się rozwiedli. Odtąd zamieszkał z ojcem. Miał dwie przyrodnie siostry i przyrodniego brata, Briana.

  Brian Dwight Taylor (ur. 9 czerwca 1951 w Perth Amboy) – amerykański koszykarz, rozgrywający. Dwukrotny mistrz ABA, kilkukrotnie wybierany do składów najlepszych zawodników oraz obrońców ABA, a także NBA.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W wieku siedmiu lat był molestowany seksualnie przez przyjaciela rodziny, nigdy jednak nie wyjawił nazwiska sprawcy. Bał się prosić o pomoc, ponieważ nie chciał, aby ludzie myśleli, że jest gejem lub kłamie, a nadużycia trwały do 13 roku życia.

  Od wczesnych lat interesował się muzyką. Był fanem zespołu Depeche Mode. W wieku 11-14 lat słuchał hip-hopu, w tym The Sugarhill Gang i Slick Rick. Jednak największy wpływ na jego muzykę miał Stone Temple Pilots. Za pośrednictwem starszego brata poznał też twórczość Foreigner czy Rush. Marzył, by w przyszłości dołączyć do Stone Temple Pilots.

  Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.Burger King – sieć typu fast food specjalizująca się głównie w burgerach, frytkach, zimnych napojach. Najbardziej znanym produktem firmy jest burger Whopper, który jest już jednym z symboli popkultury.

  Uczęszczał do Centennial High School i Greenway High School. Naukę kontynuował w Washington High School, którą ukończył w 1994 roku. W wieku młodzieńczym zaczął zażywać kokainę i metamfetaminę. W wieku 18 lat został aresztowany za posiadanie narkotyków. Zanim rozpoczął profesjonalnie zajmować się muzyką, pracował w Burger Kingu.

  Foreigner – zespół rockowy założony w 1976 roku w Nowym Jorku przez Micka Jonesa i Iana McDonalda. Zadebiutowali w 1977 roku płytą Foreigner, która odniosła spory sukces.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

  W wieku 16 lat dołączył do garażowego zespołu Sean Dowdell And His Friends?. Po rozpadnięciu się tego zespołu, w 1993 roku dołączył do Grey Daze (początkowo Gray Daze). Razem z zespołem nagrał dwie płyty: Wake Me i ...No Sun Today. W 1998 r. opuścił zespół. Następnie, w marcu 1999, jako ostatni dołączył do Linkin Park. Pobocznym projektem muzyka był również zespół Dead by Sunrise, z którym w 2009 roku wydał płytę Out of Ashes. Od marca 2015 roku był pełnoprawnym członkiem zespołu Stone Temple Pilots. W listopadzie tego samego roku opuścił grupę. Sporadycznie grał też na gitarze.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Samobójstwo (łac. suicidium, od sui caedere, „zabić się”) – celowe działanie mające na celu odebranie sobie życia. Samobójstwo wynika często z uczucia smutku, które w wielu przypadkach jest rezultatem zaburzeń psychicznych takich jak depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, alkoholizm lub uzależnienie od środków odurzających. Stresory takie jak problemy finansowe lub problemy w zakresie relacji międzyludzkich również odgrywają istotną rolę. Próby zapobiegnięcia samobójstwu obejmują ograniczenie dostępu do broni palnej, leczenie zaburzeń psychicznych, w tym uzależnienia od środków odurzających, a także poprawę sytuacji ekonomicznej.

  Działalność pozamuzyczna[ | edytuj kod]

  Wystąpił w programie telewizyjnym MTV W domu u... (Cribs, 2001). W filmie sensacyjnym Briana Taylora Adrenalina (Crank, 2006) z Jasonem Stathamem zagrał epizodyczną rolę klienta w aptece. Był gościem programu Saturday Night Live (2007, 2011). W sequelu Adrenalina 2. Pod napięciem (Crank 2: High Voltage, 2009) pojawił się jako widz na wyścigach konnych. Rok później otrzymał rolę pechowego Evana w horrorze Piła 3D (Saw 3D, 2010). Wziął też udział w filmie dokumentalnym Jareda Leto Artifact (2012).

  Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.Dead by Sunrise – rockowy projekt muzyczny wokalisty zespołu Linkin Park, Chestera Benningtona. W zespole grają także: gitarzyści Amir Derakh i Ryan Shuck, basista Brandon Belsky, perkusista Elias Andra oraz klawiszowiec Anthony "Fu" Valcic. Debiutancka płyta Dead by Sunrise Out of Ashes została wydana 13 października 2009 roku.

  Życie osobiste[ | edytuj kod]

  W latach 1994-1995 był związany z Elką Brand, z którą miał syna Jaime'go (ur. 12 maja 1996). W 1995 roku na jednym z koncertów Grey Daze poznał Samanthę Marie Olit. Para wzięła ślub 31 października 1996. 19 kwietnia 2002 na świat przyszedł ich syn Draven Sebastian. Po dziewięciu latach małżeństwa, 2 maja 2005 rozwiedli się. W grudniu 2004 związał się z nauczycielką Talindą Bently, z którą ożenił się 31 grudnia 2005 i miał trójkę dzieci: syna Tylera Lee (ur. 16 marca 2006) oraz bliźniaczki – Lilly i Lilę (ur. 9 listopada 2011). W 2006 adoptował ośmioletniego wówczas Isaiaha (ur. 8 listopada 1997).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Śmierć[ | edytuj kod]

  20 lipca 2017 przed godziną 9 został znaleziony martwy w Palos Verdes Estates. W nocy popełnił samobójstwo przez powieszenie się. Dokonał tego w dzień urodzin swojego bliskiego przyjaciela Chrisa Cornella, który popełnił samobójstwo dwa miesiące wcześniej (na jego pogrzebie 26 maja 2017 wykonał piosenkę pt. „Hallelujah” autorstwa Leonarda Cohena).

  People – ilustrowany tygodnik, założony w roku 1974 w Stanach Zjednoczonych, specjalizujący się w opisie życia gwiazd.Jason Statham (ur. 26 lipca 1967 r. (niektóre źródła podają 12 września 1972) w Shirebrook w hrabstwie Derbyshire) – brytyjski aktor, kaskader, producent filmowy i model.

  Po jego śmierci grupa Linkin Park odwołała trasę koncertową, planowaną od 27 lipca 2017 w Stanach Zjednoczonych. Został skremowany, jego prochy zostały rozsypane w ogrodzie botanicznym.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Chester Bennington w Discogs.com (ang.)
  2. Personalidade: Chester Bennington (EUA) (port.). InterFilmes.com. [dostęp 2017-08-17].
  3. Chester Bennington (20 de Março de 1976) (port.). Filmow. [dostęp 2017-08-17].
  4. Linkin Park's Chester Bennington Committed Suicide (ang.). Billboard. [dostęp 2017-07-20].
  5. TMZ.com: Linkin Park Singer Commits Suicide By Hanging (ang.). 2017-07-20. [dostęp 2017-07-21].
  6. Chester Bennington w bazie Filmweb
  7. Eur: International Who's Who in Popular Music 2002. Routledge, 2002, s. 39. ISBN 978-1-85743-161-2.
  8. Hit Parader’s Top 100 Metal Vocalists of All Time (ang.). hearya.com. [dostęp 2010-06-16].
  9. Chester Bennington — What Nationality Ancestry Race (ang.). Ethnicity of Celebs. [dostęp 2017-08-17].
  10. Chester Bennington (cz.). ČSFD.cz. [dostęp 2017-08-17].
  11. Linkin Park's Chester Bennington: 'I was a raging alcoholic' (ang.). NME, 2011-07-14. [dostęp 2013-11-14].
  12. Celebrará Chester Bennington cumpleaños 35 con nuevo sencillo (hiszp.). elporvenir.com.mx, 2011-03-19. [dostęp 2013-11-14].
  13. Chester Bennington – Actor (rum.). CineMagia.ro. [dostęp 2017-08-17].
  14. Dave Simpson (2011-07-07): Linkin Park: 'We're famous, but we're not celebrities' (ang.). The Guardian. [dostęp 2013-11-14].
  15. LPLive Wiki – A "Sean Dowdell And His Friends?" To "Grey Daze" Retrospective, „Linkin Park Live” [dostęp 2017-07-25] (ang.).
  16. LPLive Wiki – Grey Daze Story, „Linkin Park Live” [dostęp 2017-07-25] (ang.).
  17. Linkin Park – Biography (ang.). lptimes.com, 2002-03-14. [dostęp 2013-11-14].
  18. ud: Chester Bennington odszedł ze Stone Temple Pilots (pol.). terazrock.pl. [dostęp 2015-11-09].
  19. Chester Bennington (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2017-08-17].
  20. Chester Bennington Dating History (ang.). FamousFix. [dostęp 2017-08-17].
  21. Chester Bennington w bazie Notable Names Database (ang.)
  22. Chester Bennington w bazie IMDb (ang.)
  23. Chester Bennington Dead: Linkin Park Frontman Commits Suicide (ang.). People. [dostęp 2017-08-17].
  24. Wie geht Rockstar und Super-Daddy? (niem.). Bild. [dostęp 2017-08-17].
  25. Coroner Confirms Linkin Park Frontman Chester Bennington Died By Hanging (ang.). blabbermouth.net, 2017-07-21. [dostęp 2017-07-23].
  26. Chester Bennington's Manner Of Death Officially Ruled As 'Suicide'; Toxicology Tests Likely To Be Carried Out (ang.). blabbermouth.net, 2017-07-21. [dostęp 2017-07-23].
  27. Chris Cornell – Chester Bennington zabił się w urodziny nieżyjącego przyjaciela. eskarock.pl. [dostęp 2017-07-20].
  28. Nie żyje wokalista Linkin Park. Chester Bennington miał 41 lat. tvn24.pl. [dostęp 2017-07-20].
  29. Steve Almasy: Chester Bennington dies on his good friend Chris Cornell's birthday (ang.). cnn.com, 2017-07-21. [dostęp 2017-07-23].
  30. Linkin Park Officially Cancels Tour Following Chester Bennington's Death (ang.). blabbermouth.net, 2017-07-21. [dostęp 2017-07-23].
  31. Chester Bennington.
  New Musical Express (znany również w skrócie jako NME) - magazyn muzyczny publikowany w Wielkiej Brytanii od 1952 (pierwszy numer 7 marca 1952). Było to pierwsze w historii brytyjskie czasopismo muzyczne, które posiadało listę najpopularniejszych w danym tygodniu singli (17 listopada 1952). W latach 70. magazyn był najlepiej sprzedającym się czasopismem muzycznym w Wielkiej Brytanii. W latach 1972-1976 styl magazynu nawiązywał do gonzo, z czasem jednak zaczął identyfikować się z punk rockiem, za sprawą takich dziennikarzy jak Tony Parsons i Julie Burchill.Rush – kanadyjskie trio rockowe grające hard rock i rock progresywny. Grupa została założona w roku 1968, a swój debiutancki album wydała w 1974. Początkowo grupa starała się imitować inne zespoły rockowe, przede wszystkim Led Zeppelin, lecz z czasem wykształciła swe własne brzmienie. Oparte jest na śpiewie wysokim głosem (śpiew Geddy’ego Lee często porównuje się do śpiewu innego basisty, Burke’a Shelleya), a także ostrej i melodyjnej grze gitary elektrycznej, wspomaganej przez gitarę basową, rozbudowany zestaw perkusyjny i elektroniczne instrumenty klawiszowe. Muzyka Rush miała wpływ na twórczość zespołów, jak m.in.: Metallica, Anthrax, Primus, Dream Theater, Tool, Iron Maiden, czy Symphony X. Zespół zdobył w sumie 22 złote i platynowe płyty, sprzedaż w USA wyniosła 25 milionów, co dało 79. pozycję według RIAA. 18 kwietnia 2013 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Z początkiem 2018 grupa zakończyła działalność.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Rotten Tomatoes – serwis internetowy prezentujący informacje, recenzje i nowości ze świata filmu. Nazwa serwisu w polskim przekładzie oznacza zgniłe pomidory i pochodzi od tradycji obrzucania przez publiczność zgniłymi pomidorami artystów scenicznych, symbolizując bezpośrednią i nieskrępowaną krytykę.
  Depeche Mode – brytyjska grupa muzyczna z kręgu elektronicznego popu, która powstała w 1980 w Basildon w Wielkiej Brytanii. Nazwa grupy powstała na podstawie inspiracji francuskim magazynem mody, zasugerował ją Dave Gahan. Powstanie Depeche Mode poprzedzała grupa Composition of Sound.
  MTV (skrót od Music Television) to najpopularniejsza stacja muzyczna na świecie, należąca obecnie do MTV Networks, wchodzącej w skład Viacomu. Stację odbierać można za pośrednictwem telewizji satelitarnych i naziemnych oraz sieci kablowych.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Palos Verdes Estates - miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles, położone na półwyspie Palos Verdes. Zaprojektował je znany amerykański architekt krajobrazu i planista Frederick Law Olmsted, Jr. Populacja miasta wynosiła odpowienio 13 340 mieszkańców w roku 2000 oraz 13 438 w spisie z roku 2010. Według spisu z roku 2000, Palos Verdes Estates zajęło 81 pozycje na liście najbogatszych miejsc w Stanach Zjednoczonych, których liczba mieszkańców przekracza 1 000 osób (bazując na dochodzie na osobę). Kod pocztowy 90274, do którego należy Palos Verdes Estates oraz Rolling Hills zajął w rankingu Forbes.com z 2007 roku 47 pozycję wśród najzamożniejszych obszarów mieszkalnych. Miasto znane jest również z wysokiej jakości szkół średnich, które w roku 2000 oraz 2010 zajęły pozycje między 8 a 58 w różnych krajowych rankingach.
  Metamfetamina (N-metyloamfetamina, (rac)-N-metylo-1-fenylopropylo-2-amina) – organiczny związek chemiczny, N-metylowa pochodna amfetaminy, stymulant oparty na szkielecie β-fenyloetyloaminy. Jest optycznie czynna, przy czym enancjomer dekstro ma silniejsze działanie psychoaktywne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.