• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cheshire

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Warrington – miasto położone na zachodnim brzegu Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Cheshire, nad rzeką Mersey. Liczba mieszkańców wynosi 196,2 tys. (dane szacunkowe z połowy 2008). Miasto stanowi samodzielną jednolitą jednostkę administracyjną (unitary authority).
  Chester, stolica hrabstwa Cheshire oraz dystryktu Chester w północno-zachodniej części Anglii, w pobliżu granicy z Walią, nad rzeką Dee. Ma 77 040 mieszkańców (2001).

  Cheshire – (ang. [ˈt͡ʃɛʃə]) hrabstwo ceremonialne w zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad estuariami rzek Mersey i Dee, przy granicy z Walią. Do 2009 roku pełniło funkcję administracyjną jako hrabstwo niemetropolitalne.

  Cheshire liczy 2343 km² powierzchni, a liczba mieszkańców hrabstwa wynosi 1 027 700. Dawnym ośrodkiem administracyjnym, a za razem jedynym miastem posiadającym status city, jest Chester, położony na zachodzie hrabstwa.

  Greater Manchester – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England. Hrabstwo, obejmujące obszar aglomeracji miasta Manchester, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Lancashire, Cheshire oraz Yorkshire.Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.

  Największym miastem na terenie hrabstwa jest Warrington. Innymi większymi miastami w Cheshire są Crewe, Ellesmere Port, Runcorn, Widnes i Macclesfield. Północna część hrabstwa, położona nad rzeką Mersey, w zasięgu aglomeracji Liverpoolu i Manchesteru, charakteryzuje się wyższym stopniem urbanizacji niż południowa, która w znaczej części ma charakter wiejski.

  Crewe and Nantwich – były dystrykt w hrabstwie Cheshire w Anglii. W 2001 roku dystrykt liczył 111 007 mieszkańców.Ellesmere Port – miasto przemysłowe i portowe w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Cheshire, na terenie jednolitej jednostki administracyjnej (unitary authority) Cheshire West and Chester (do 2009 roku w dystrykcie Ellesmere Port and Neston), w południowej części półwyspu Wirral. Ludność miasta w 2001 roku wynosiła 64 100 mieszkańców.

  Na północnym zachodzie Cheshire graniczy z hrabstwem Merseyside, na północnym wschodzie z Greater Manchester, na wschodzie z Derbyshire, na południowym wschodzie ze Staffordshire, na południowym zachodzie ze Shropshire, a na zachodzie z walijskimi hrabstwami Wrexham i Flintshire.

  Shropshire (zwane również Salop) – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w zachodniej Anglii, w regionie West Midlands, położone przy granicy z Walią.City – termin używany w języku angielskim w znaczeniu dużego miasta, a czasami ścisłego centrum miasta. Angielskie słowo wywodzi się z łacińskiego określenia civitas.

  Podział administracyjny[]

  Obecny[]

  W skład hrabstwa ceremonialnego wchodzą cztery jednolite jednostki administracyjne (unitary authority).

  1. Cheshire West and Chester
  2. Cheshire East
  3. Warrington
  4. Halton

  Do 2009[]

  Podział administracyjny hrabstwa Cheshire do 2009 roku

  Przed reformą administracyjną przeprowadzoną w 2009 roku Cheshire było hrabstwem niemetropolitalnym, w którego skład wchodziło sześć dystryktów. Jako hrabstwo ceremonialne Cheshire obejmowało dodatkowo dwie jednolite jednostki administracyjne.

  Wrexham (wal. Wrecsam) – hrabstwo miejskie w północno-wschodniej Walii. Od wschodu graniczy z Anglią, od zachodu z hrabstwami Flintshire i Denbighshire a od południa z hrabstwem Powys. Największe miasta to Wrexham, Ruabon i Chirk.Merseyside – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England, położone nad Zatoką Liverpoolską i estuarium rzeki Mersey. Hrabstwo, obejmujące aglomerację miasta Liverpool, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Lancashire i Cheshire.
  1. Ellesmere Port and Neston
  2. Chester
  3. Crewe and Nantwich
  4. Congleton
  5. Macclesfield
  6. Vale Royal
  7. Halton (unitary authority)
  8. Warrington (unitary authority)

  Przypisy

  1. Do czasu pozbawienia hrabstwa znaczenia administracyjnego w 2009 roku.
  2. Table P04 2011 Census: Usual resident population by five-year age group, local authorities in England and Wales (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2012-07-18].

  Bibliografia[]

 • Cheshire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2011-11-01].
 • Ellesmere Port and Neston – były dystrykt w hrabstwie Cheshire w Anglii. W 2001 roku dystrykt liczył 81 672 mieszkańców.Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Warrington – dystrykt (unitary authority) w hrabstwie ceremonialnym Cheshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 202 228 mieszkańców.
  Flintshire (wal. Sir y Fflint) – hrabstwo w północnej Walii. Graniczy od południa z hrabstwem Denbighshire i hrabstwem miejskim Wrexham, a od wschodu z hrabstwem Cheshire w Anglii. Główne miasta: Mold, Flint, Hollywell.
  North West England – jeden z dziewięciu regionów Anglii, utworzony w 1994. Głównymi miastami tego regionu są Manchester i Liverpool.
  Dee (wal. Afon Dyfrdwy) – rzeka w Wielkiej Brytanii o długości 110 km. Przepływa przez Walię i Anglię tworząc na pewnym odcinku granicę między nimi. Ma swoje źródła w Parku Narodowym Snowdonia.
  Widnes - miasto przemysłowe w hrabstwie Cheshire w północno-zachodniej Anglii. Ludność wynosi 57 663 mieszkańców (2004).
  Liverpool – miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii, ok. 340 km od Londynu, na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey. Siedziba hrabstwa Merseyside. Liczy ok. 445 tysięcy mieszkańców.
  Spółgłoska zwarto-szczelinowa zadziąsłowa bezdźwięczna – rodzaj dźwięku spółgłoskowego występujący w językach naturalnych, oznaczany w międzynarodowej transkrypcji fonetycznej IPA symbolem [ʧ].

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.134 sek.