• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chesapeake and Ohio Canal National Historical Park

  Przeczytaj także...
  Chesapeake and Ohio Canal (pol. kanał Chesapeake i Ohio), w skrócie często C&O Canal – kanał wodny wzdłuż rzeki Potomak łączący stolicę Stanów Zjednoczonych, Waszyngton, z miastem Cumberland w stanie Maryland. Według oryginalnych planów kanał miał połączyć zatokę Chesapeake z rzeką Ohio, od czego pochodzi jego nazwa, jednak inwestycja nie została nigdy do końca zrealizowana.Ohio – rzeka w środkowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Długość 1579 km, powierzchnia dorzecza 528 tys. km².
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Mapa parku

  Chesapeake and Ohio Canal National Historical Park (Narodowy park historyczny kanału Chesapeake i Ohio) to amerykański narodowy park historyczny obejmujący ochroną pozostałości położonego w Waszyngtonie oraz stanach Maryland i Wirginia Zachodnia XIX-wiecznego kanału wzdłuż rzeki Potomak.

  National Park Service (Służba Parków Narodowych) – agencja federalna Stanów Zjednoczonych, której zadaniem jest dbanie o zasoby naturalne i historyczne kraju w taki sposób, by mogły służyć w nienaruszonym stanie także przyszłym pokoleniom. Agencja podlega Departamentowi Spraw Wewnętrznych. Została ustanowiona na mocy aktu prawnego Kongresu Stanów Zjednoczonych podpisanego przez prezydenta Woodrowa Wilsona 25 sierpnia 1916 roku. W roku 2006 budżet National Park Service wynosił 2,256 miliarda dolarów.Zatoka Chesapeake (ang. Chesapeake Bay) - największe estuarium w Stanach Zjednoczonych. Zatoka połączona jest z Oceanem Atlantyckim, jej brzegi należą do stanów Wirginia i Maryland. Dorzecze zatoki ma powierzchnię ponad 166 tys. km². Zatoka ma powierzchnię ok. 11 600 km² i długość ok. 300 km od ujścia rzeki Susquehanna na północy do Atlantyku na południu.

  Historia[]

  Budowa kanału Chesapeake i Ohio, mającego ustanowić komercyjny szlak transportowy pomiędzy zatoką Chesapeake oraz rzeką Ohio, rozpoczęła się w 1828 roku. Ten cel nigdy nie został zrealizowany i budowa kanału zakończyła się w 1850 roku, gdy kanał osiągnął długość 296,9 km łącząc dzielnicę Waszyngtonu, Georgetown z miastem Cumberland w Maryland. Kanał funkcjonował komercyjnie w latach od 1836 do 1924, kiedy został zamknięty ze względu na znaczne zniszczenia spowodowane powodziami.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.The Washington Post – największa i najstarsza gazeta codzienna w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych. Istnieje od 1877 roku.
  Zabytkowa barka w narodowym parku historycznym kanału Chesapeake i Ohio

  Nieczynny i zniszczony kanał został zakupiony przez rząd federalny USA w 1938 roku i przekazany w zarządzanie National Park Service. Agencja zdołała odnowić i odtworzyć pierwsze 35 km kanału z przeznaczeniem na cele rekreacyjne, lecz prace te musiały zostać przerwane z powodu II wojny światowej.

  Potomak (ang. Potomac River) - rzeka we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Długość 665 km, powierzchnia dorzecza 38 tys. km². Uchodzi do Zatoki Chesapeake.Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych (ang. Supreme Court of the United States) – głowa władzy sądowniczej w systemie trójwładzy funkcjonującym w Stanach Zjednoczonych, obok władzy wykonawczej (prezydenta) i ustawodawczej (Kongresu). Jest sądem najwyższej instancji w sprawach podlegających prawu federalnemu. Jego zadaniem jest zagwarantowanie, że wszystkie działania władzy wykonawczej i ustawodawczej są zgodne z konstytucją.

  Po wojnie, Kongres Stanów Zjednoczonych wyraził zainteresowanie przekształceniem kanału w drogę dla ruchu samochodowego. Dnia 3 stycznia 1954 roku redakcja gazety The Washington Post opublikowała komentarz popierający rządowy plan. Spotkał się on jednak ze sporym sprzeciwem ze strony Williama O. Douglasa, ówczesnego sędziego Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. W liście do redakcji, opublikowanym w gazecie 19 stycznia 1954 roku, Douglas zarzucił redaktorom gazety ignorancję i zaproponował im wspólną wycieczkę pieszo wzdłuż całej długości kanału. Ekspedycja doszła do skutku w marcu 1954 roku i była wydarzeniem medialnym. Artykuł o niej opublikował tygodnik Time i liczne inne gazety. Z dnia na dzień rosło poparcie dla planów zachowania kanału. Ostatniego, ósmego dnia wyprawy utworzono w tym celu komitet, któremu przewodniczył sędzia Douglas. Jego wieloletnie starania doprowadziły do ustanowienia na terenie kanału w 1961 roku narodowego pomnika Stanów Zjednoczonych, który został przekształcony w obecny park historyczny 8 stycznia 1971 roku. W 1977 roku park oficjalnie dedykowano sędziemu Douglasowi.

  Cumberland to miasto w stanie Maryland, w Stanach Zjednoczonych, siedziba administracyjna hrabstwa Allegany. Według spisu ludności w roku 2000 miasto miało 21 518 mieszkańców.Kongres Stanów Zjednoczonych (ang. United States Congress) – dwuizbowy parlament, najwyższy organ przedstawicielski i zasadniczy organ władzy ustawodawczej w Stanach Zjednoczonych.

  Park współcześnie[]

  Współcześnie park stanowi popularne miejsce odpoczynku i rekreacji. W roku 2003 był odwiedzony przez ponad 2,8 mln turystów. Ze względu na swój rozmiar park posiada sześć centrów turystycznych, w których znajdują się wystawy eksponujące historyczne znaczenie kanału. Na terenie parku można uprawiać kajakarstwo (w tym kajakarstwo górskie na rzece Potomak), a także turystykę pieszą i rowerową. Wzdłuż kanału znajdują się liczne kempingi: 30 bezpłatnych z dostępem wyłącznie pieszo i 5 płatnych dostępnych samochodem. Możliwe jest przebycie całego szlaku wzdłuż kanału, co zajmuje przeciętnie około 8-10 dni pieszo lub 2-3 dni rowerem.

  William Orville Douglas (ur. 16 października 1898, zm. 19 stycznia 1980 w Waszyngtonie) – amerykański prawnik. W 1939 roku został mianowany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, Franklina Delano Roosevelta, sędzią Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Stanowisko to piastował przez ponad 36 lat do 1975 roku, najdłużej ze wszystkich sędziów Sądu Najwyższego. Zmarł 19 stycznia 1980 roku w Waszyngtonie i został pochowany na Narodowym Cmentarzu w Arlington.Narodowy pomnik Stanów Zjednoczonych (ang. national monument) - obszar chroniony, który podobnie jak park narodowy regulowany jest przez prawo federalne. Podstawowe różnice są następujące:

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona internetowa narodowego parku historycznego kanału Chesapeake i Ohio (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kajakarstwo – niegdyś odmiana transportu (wodnego), dziś dyscyplina sportów wodnych, oraz rodzaj turystyki lub rekreacji, wykorzystująca kajaki i kanadyjki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.