• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cherry Green - piosenkarz

  Przeczytaj także...
  Miami – miasto na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w południowo-wschodniej Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Siedziba hrabstwa Miami-Dade, najludniejszego hrabstwa Florydy, a zarazem ósmego najbardziej zaludnionego hrabstwa Stanów Zjednoczonych za sprawą populacji liczącej 2 500 625 mieszkańców. Samo miasto zamieszkiwane jest przez 399 457 osób, co czyni je 42. największym amerykańskim miastem; Miami stanowi centralne i najludniejsze miasto obszaru metropolitalnego South Florida. Według danych US Census Bureau, obszar metropolitalny Miami liczy ok. 5,5 milionów mieszkańców, dzięki czemu jest 7. najludniejszym i 5. największym obszarem miejskim Stanów Zjednoczonych.Kingston – stolica i największe miasto Jamajki położona w jej południowej części nad Morzem Karaibskim. Ważny port morski i międzynarodowy port lotniczy. Miasto jest też najważniejszym ośrodkiem przemysłowym wyspy (przemysł paliwowy, włókienniczy, chemiczny oraz spożywczy).
  Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.

  Cherry Green, często również Cherry Smith, właściwie Ermine Ortense Dempsey-Barker, z domu Bramwell (ur. 22 sierpnia 1943 w Kingston, zm. 24 września 2008 w West Palm Beach na Florydzie) – jamajska wokalistka, znana przede wszystkim jako jedna z szóstki współzałożycieli grupy muzycznej The Wailers.

  Junior Braithwaite, właściwie Franklin Delano Alexander Braithwaite (ur. 4 kwietnia 1949 w Kingston, zm. 2 czerwca 1999 tamże) – jamajski wokalista, znany przede wszystkim jako najmłodszy z szóstki współzałożycieli grupy muzycznej The Wailers.Bob Marley, właśc. Robert Nesta Marley (ur. 6 lutego 1945 w Nine Mile, zm. 11 maja 1981 w Miami) – jamajski wokalista, wykonawca muzyki reggae, zaś na początkowym etapie kariery – ska i rocksteady; współzałożyciel, główny wokalista i gitarzysta rytmiczny grupy The Wailers.

  Urodziła się i dorastała w Trenchtown, największych slumsach na przedmieściach stolicy Jamajki. Już jako nastolatka otrzymała ksywkę "Cherry", ze względu na jasną karnację, określaną w miejskim żargonie mianem "czerwonej". W wieku 18 lat zaczęła śpiewać, wspierając chórkami różne początkujące zespoły wokalne, ćwiczące pod okiem Joego Higgsa. Jedną z takich grup byli The Teenagers, w których skład wchodziła czwórka przyjaciół Cherry z sąsiedztwa: Bob Marley, Junior Braithwaite, Bunny Livingstone oraz Peter Tosh. Marley poszukiwał właśnie dziewczyn, które śpiewając chórki mogłyby nadać zespołowi brzmienie w klimacie nowoorleańskiego rhythm and bluesa. Jego wybór padł właśnie na Cherry, która wkrótce dołączyła do grupy. Pozostali członkowie formacji nazywali ją Cherry Green, nieświadomi, że nie jest to jej prawdziwe nazwisko, a jej brata przyrodniego, Carltona Greena (nie wiadomo natomiast, dlaczego czasami zwracano się też do niej Cherry Smith).

  Trenchtown – slumsy na przedmieściach stolicy Jamajki, Kingston. Swą nazwę zawdzięcza nazwisku Daniela Powera Trencha, który był wcześniej właścicielem terenów na których państwo zbudowało osiedle dla biedoty. Trenchtown znane jest przede wszystkim jako miejsce zamieszkania Petera Tosha, Boba Marleya i Bunny’ego Wailera, założycieli jednej z najsłynniejszych grup reggae, The Wailers.Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

  Grupa, która w międzyczasie zmieniła nazwę na The Wailers, szybko zdobytą popularność zawdzięczała debiutanckiemu singlowi pt. "Simmer Down". Ze względu na brak czasu, Cherry nie mogła zjawić się na pierwszej sesji nagraniowej zespołu w Studio One, podczas której zarejestrowany został m.in. właśnie ten przebój; zastąpiła ją jej koleżanka, Beverley Kelso, która od tej pory również została członkiem grupy. Praca w ciągu dnia i małe córeczka, którą musiała się opiekować, nie pozwalały Cherry uczestniczyć na bieżąco w aktywności formacji, lecz mimo to udzielała się w chórkach w miarę możliwości. Najbardziej znane utwory Wailersów, na których można usłyszeć jej głos, to m.in. "Let The Lord Be Seen In You", "Lonesome Feeling", "Maga Dog", "There She Goes", "What's New Pussycat". Ostatecznie z powodu natłoku obowiązków opuściła zespół na początku 1966 roku, mniej więcej w tym samym czasie co Marley, który wyleciał z Jamajki na kilka miesięcy.

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Niewydolność serca (łac. insufficiaentia cordis) – stan, w którym nieprawidłowa struktura lub funkcjonowanie serca upośledza zdolność do zapewnienia wystarczającego przepływu krwi zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu. Nie należy mylić niewydolności serca z niewydolnością krążenia. Do częstych przyczyn niewydolności serca należą: zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, choroby zastawkowe i kardiomiopatie. Niewydolność serca występująca po raz pierwszy, niezależnie od dynamiki zmian jest określana jako świeża.

  W roku 1969 wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu pracy. Mieszkała kolejno w Miami, Nowym Jorku i Los Angeles, pracując jako pielęgniarka. W maju 1976 roku w Santa Monica Civic Centre w Los Angeles po raz pierwszy od czasu opuszczenie zespołu spotkała Marleya, który będąc już wówczas światowego formatu gwiazdą muzyki reggae, występował tam w ramach trasy koncertowej Rastaman Vibration Tour. Po przejściu na emeryturę zamieszkała w West Palm Beach na Florydzie, gdzie poznała swojego drugiego męża, Thomasa Barkera (wzięli ślub w roku 2005). Zmarła 24 września 2008 roku na niewydolność serca. Pozostawiła męża, córkę Audrey oraz wnuczkę Stephanie.

  Bunny Wailer, znany też jako Bunny Livingston (urodzony 10 kwietnia, 1947), był, obok Boba Marleya i Petera Tosha jednym z założycieli grupy reggae o nazwie The Wailers.Beverley Kelso (ur. 20 grudnia 1945 w Kingston) – jamajska wokalistka, znana przede wszystkim jako jedna z szóstki współzałożycieli grupy muzycznej The Wailers.

  Bibliografia[]

 • Jason Ankeny: Cherry Green: Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2012-12-10].
 • David Katz: Obituary: Cherry Green, Original Vocalist with Bob Marley's Backing Group, the Wailers (ang.). www.guardian.co. [dostęp 2012-12-10].
 • Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcie wokalistki
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Reggae – styl we współczesnej muzyce rozrywkowej, powstały pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku w Kingston na Jamajce.Nowy Orlean (ang. New Orleans, fr. La Nouvelle-Orléans) – miasto na południu Stanów Zjednoczonych, największe miasto stanu Luizjana.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.