• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chełmek - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).
  Nowopole – osada leśna w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim, w gminie Chełmek.

  Chełmekgmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bielskim.

  Siedziba gminy to Chełmek, ponadto w gminie znajdują się 2 sołectwa: Bobrek i Gorzów i gajówka Nowopole.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 12 877 osób.

  Imielin – to miasto i gmina położone na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, w powiecie bieruńsko-lędzińskim, na obszarze Pagórów Jaworznickich, nad Imielanką i Przemszą, w południowo-wschodniej części GOP. Oddalone 18 km od Katowic. Zajmuje obszar 2804 ha, graniczy z Mysłowicami na północy, Chełmem Śląskim na południu, Jaworznem na wschodzie i Lędzinami na zachodzie.Struktury wyznaniowe w Chełmku - artykuł zawiera listę kościołów i wspólnot wyznaniowych na terenie Chełmku i jego gminie.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Chełmek ma obszar 27,24 km², w tym:

 • użytki rolne: 41%
 • użytki leśne: 38%
 • Gmina stanowi 6,71% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Województwo bielskie – województwo istniejące w południowej Polsce w latach 1975–1998 ze stolicą w Bielsku-Białej.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Chełmek w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Chelmek.png

  Religia[]

   Osobny artykuł: Religia w Chełmku.

  Sąsiednie gminy[]

  Bieruń, Chełm Śląski, Imielin, Jaworzno, Libiąż, Oświęcim

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Portal informacyjny gminy i miasta Chełmek
 • Oficjalny System Informacji Przestrzennej Gminy
 • Bobrek – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim, w gminie Chełmek. W Bobrku znajduje się most drogowy na Wiśle, zniszczony pałac, czworaki (z muzeum etnograficznym), dom pomocy społecznej oraz drewniany spichlerz z XVIII wieku.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jaworzno – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, położone na Wyżynie Śląskiej.
  Gmina Oświęcim – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bielskim.
  Gorzów – wieś sołecka w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim, w gminie Chełmek.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Chełmek – miasto w woj. małopolskim, w powiecie oświęcimskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Chełmek, nad Przemszą. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. bielskiego.
  Powiat oświęcimski – powiat w Polsce (województwo małopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Oświęcim.
  Bieruń (niem. Berun) – miasto i gmina, w województwie śląskim, wchodzące w skład powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.