• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chata Slaná Voda

  Przeczytaj także...
  Oravské Beskydy (pol. Beskidy Orawskie) – słowacka część pasma górskiego, które w Polsce nazywa się Beskidem Żywieckim. W istocie jest to to samo pasmo górskie. Jego głównym grzbietem przebiega Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Bałtyku i Morza Czarnego i granica polsko-słowacka. Polacy swoją część tego pasma nazywają Beskidem Żywieckim, a Słowacy Beskidami Kysuckimi (część zachodnia) i Beskidami Orawskimi (część wschodnia). Polacy Beskid Żywiecki zaliczają do Beskidów Zachodnich.Mała Babia Góra lub Cyl (słow. Malá Babia hora, 1517 m) – jeden z wierzchołków w masywie Babiej Góry. Według polskich geografów masyw ten należy do Beskidu Żywieckiego, według słowackich geografów są to Oravské Beskydy.
  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.

  Chata Slaná Vodaschronisko turystyczne na Słowacji w Beskidach Orawskich. Położone jest na wysokości 750 m n.p.m., na południowo-zachodnich stokach masywu Babiej Góry, nad potokiem Slaná Voda.

  Orawska Półgóra, także Polhora (słow. Oravská Polhora, do 1948 Polhora, węg. Polhora, Árvafüred, w latach 1882-1888 także Árvapolhora, łac. Pagus Polgora) – wieś na Słowacji, w kraju żylińskim, w powiecie (okresie) Namestovo, najdalej na północ wysunięta miejscowość kraju. Geograficznie i historycznie należy do Orawy.Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.

  Obiekt dysponuje 80 miejscami noclegowymi (34 miejsca w budynku głównym, 46 w budynkach przyległych). Prowadzi punkt informacji turystycznej, oferuje pełne wyżywienie (restauracja) oraz możliwość organizacji imprez okolicznościowych. W schronisku znajdują się basen i sauna. Obok budynku znajduje się parking.

  Babia Góra (słow. Babia hora, węg. Babia gura, niem. Teufelspitze czyli Góra diabła) – masyw górski w Paśmie Babiogórskim należącym do Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich (według słowackiej terminologii są to Oravské Beskydy). Najwyższym szczytem jest Diablak (1725 m), często nazywany również Babią Górą, jak cały masyw. Jest to najwyższy szczyt całych Beskidów Zachodnich, poza Tatrami najwyższy szczyt w Polsce i drugi co do wybitności (po Śnieżce). Zaliczany jest do Korony Gór Polski.Schronisko turystyczne – budynek przeznaczony dla potrzeb obsługi ruchu turystycznego, zapewniający miejsce odpoczynku, schronienia przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, w przypadku większości obiektów – bazę noclegową i gastronomiczną oraz czasami dodatkowe usługi: punkt informacji turystycznej, wypożyczalnie sprzętu turystycznego czy sportowego, dyżurka służb ratowniczych itp.

  Piesze szlaki turystyczne[]

 • Szlak czerwony Orawska PółgóraChata Slaná VodaMała Babia Góra (1517 m n.p.m.)
 • Szlak żółty Chata Slaná VodaBabia Góra (1725 m n.p.m.)
 • Bibliografia[]

 • Informacje na stronie www.noclegitanie.net dostęp [2012-09-27],
 • mapa turystyczna Beskid Żywiecki, 1:50 000, wyd. Sygnatura, dostęp [2013-09-27]
 • Diablak lub Babia Góra (słow. Babia hora, 1725 m) – najwyższy szczyt masywu Babiej Góry w Paśmie Babiogórskim należącym do Beskidu Żywieckiego (Geoportal podaje wysokość 1723 m). W masywie Babiej Góry wyróżniono wiele wierzchołków, aby więc sprecyzować, o który dokładnie z nich chodzi, dla najwyższego używa się odrębnej nazwy Diablak.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.