• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Charminster - Bournemouth

  Przeczytaj także...
  Dorset – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w Anglii, w regionie South West England, położone nad kanałem La Manche.La Manche (z fr. „rękaw”; ang. English Channel, „Kanał Angielski”) – kanał morski oddzielający Wielką Brytanię od Francji. Poprzez Cieśninę Kaletańską łączy Morze Północne z otwartymi wodami Oceanu Atlantyckiego.
  Bournemouth – dystrykt (unitary authority) w hrabstwie ceremonialnym Dorset w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 183 491 mieszkańców.

  Charminster – część miasta Bournemouth, nad kanałem La Manche, w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Dorset, w dystrykcie (unitary authority) Bournemouth. Błędnie nazywana Charminster Winton (od połączenia z pobliską dzielnicą), gdyż stanowi oddzielny zespół administracyjny miasta. Leży 42 km na wschód od miasta Dorchester i 148 km na południowy zachód od Londynu.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Bournemouth – miasto i unitary authority w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Dorset, położone nad kanałem La Manche.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Charminster/Boscombe/Winton/The Square na mapie (ang.). getamap.ordnancesurvey.co.uk. [dostęp 2010-10-06].
  Hrabstwo ceremonialne (inna nazwa: hrabstwa geograficzne) - jednostka podziału terytorialnego używana w Wielkiej Brytanii w odniesieniu do Anglii. Podstawą jej istnienia jest ustawa Lieutenancies Act z 1997 roku. Podział ten nie ma obecnie znaczenia administracyjnego, a jedynie geograficzne i historyczne. Jest również najbliższy podziałowi Anglii, jaki funkcjonuje w języku potocznym i myśleniu większości Brytyjczyków.Unitary authority - forma samorządu terytorialnego występująca przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, łącząca w sobie kompetencje gminy, dystryktu i hrabstwa. W pewnym uproszczeniu można ją przyrównać do polskiego miasta na prawach powiatu. Status taki otrzymują zazwyczaj miasta i dystrykty na tyle duże, by móc wypełniać we własnym zakresie zadania przypisane zwykle hrabstwom, a także hrabstwa na tyle małe, że niecelowe jest tworzenie w nich niższych szczebli samorządu. Każda z authorities przypisana jest do jednego z hrabstw ceremonialnych (o ile nie stanowi samodzielnego hrabstwa ceremonialnego).
  Warto wiedzieć że... beta

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Dorchester – miasto i civil parish w Wielkiej Brytanii, w południowej Anglii, położone w hrabstwie Dorset, w dystrykcie West Dorset. Leży 40,6 km na zachód od miasta Bournemouth, 85,4 km na zachód od miasta Bristol i 188,2 km na północny wschód od Londynu. W 2011 roku civil parish liczyła 19 060 mieszkańców. Dorchester jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Dorecestre/Dorecestra.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.851 sek.