• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Charlie i fabryka czekolady

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Charlie i fabryka czekolady (ang. Charlie and the Chocolate Factory) – amerykańsko-brytyjski film fabularny z 2005 roku. Jest to druga ekranizacja książki Roalda Dahla.
  Mike Teavee – postać fikcyjna, występująca w książce dla dzieci Charlie i fabryka czekolady Roalda Dahla oraz w filmach na niej opartych. W wersji z 1971 roku grał go Paris Themmen, a w wersji z 2005 - Jordan Fry.

  Charlie i fabryka czekolady (org. Charlie and the Chocolate Factory) – powieść fantasy Roalda Dahla wydana w 1964 roku w Wielkiej Brytanii. Została dwukrotnie zekranizowana: w 1971 r. pt. Willy Wonka i fabryka czekolady oraz w 2005 r. pt. Charlie i fabryka czekolady.

  Roald Dahl (ur. 13 września 1916 w Llandaff, zm. 23 listopada 1990 w Oksfordzie) – brytyjski pisarz, scenarzysta i publicysta pochodzenia norweskiego, uchodził za ekscentryka.Willy Wonka - postać fikcyjna, występująca w książce dla dzieci Charlie i fabryka czekolady Roalda Dahla oraz w filmach na niej opartych. W wersji z 1971 roku grał go Gene Wilder, a w wersji z 2005 - Johnny Depp.

  Fabuła[]

  Głównym bohaterem jest Charlie Bucket, chłopiec, który mieszka wraz z rodziną w małym domku na przedmieściach. Charlie najbardziej ze wszystkiego pragnie czekolady, jednak ze względów finansowych może sobie na nią pozwolić tylko raz w roku. Fabryka Wonki – największa fabryka czekolady na świecie stoi przed jego domem. Jej właścicielem jest Willy Wonka. Pewnego dnia Wonka pisze w gazecie, że udostępni swoją fabrykę pięciorgu dzieciom, które znajdą w czekoladkach Złote Kupony – swego rodzaju bilety do fabryki. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności jeden trafia się Charliemu. Chłopiec nawet nie przypuszcza, co zobaczy w fabryce.

  Willy Wonka i fabryka czekolady (ang. Willy Wonka & the Chocolate Factory) – film z 1971 roku w reżyserii Mela Stuarta powstały na podstawie książki Charlie i fabryka czekoladyFantasy – gatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń. Fantasy jest na ogół odróżniane od science fiction oraz od horroru, przy założeniu, że względnie nie wchodzi w tematykę naukową (w sensie SF) lub tematykę grozy (ang. macabre). Jednak gatunki te w znacznym stopniu przenikają się. Wszystkie trzy mieszczą się w pojęciu fantastyki (ang. speculative fiction).

  Bohaterowie[]

 • Charlie Bucket – optymista znajdujący wymyślne sposoby na problemy. Wprost ubóstwia czekoladę i traktuje ją jak złoto, ponieważ ma okazję ją skosztować tylko raz do roku, w swoje urodziny. Ze względu na marną sytuację finansową rodziny. Chodzi on wygłodniały i zaziębiony.
 • Willy Wonka – sympatyczny, lecz nieco stuknięty cukiernik, który zaprasza piątkę dzieci na wycieczkę po swojej fabryce. W swojej fabryce zamiast zwyczajnych słodyczy tworzy prawdziwe cuda np. niekończące się cukierki, gumę o smaku trzech dań obiadowych i czekoladę telewizyjną.
 • Dziadek Joe – dziadek Charliego. Pomimo 96 lat na karku teraz towarzyszy Charliemu w wycieczce jest bardzo sympatyczny .
 • Mrs. Bucket – matka Charliego, z powodu kiepskiej sytuacji finansowej rodziny przyrządza rodzinie dania z chleba z margaryną i kapusty, jedynego pożywienia, na jakie ich stać lecz kocha Charliego .
 • Mr. Bucket – ojciec Charliego. Pracował w fabryce pasty do zębów gdzie nakładał nakrętki do czasu, kiedy nie był potrzebny i został zwolniony. Potem zarabia, zgarniając śnieg z chodnika.
 • Violet Beauregarde – dziewczynka ciągle żująca gumę, próbuje pobić rekord w długości żucia jednego kawałka.
 • Veruca Salt – rozpieszczona dziewczynka, jej tata zajmuje się produkcją orzeszków ziemnych.
 • Augustus Gloop – otyły chłopiec, który uwielbia czekoladę.
 • Mike Teavee – chłopiec non-stop oglądający telewizję.
 • Umpa-Lumpy – małe stworzonka, pracownicy u Wonki. Bardzo lubią piosenki i żarty.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.