• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Charlie Whiting

  Przeczytaj także...
  West Kingsdown – wieś w Anglii, w hrabstwie Kent, w dystrykcie Sevenoaks. Leży 21 km na północny zachód od miasta Maidstone i 32 km na południowy wschód od centrum Londynu.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Fédération Internationale de l’Automobile, FIA (pl. Międzynarodowa Federacja Samochodowa) – najwyższa organizacja powołana 20 czerwca 1904 roku (wtedy jako Association Internationale des Automobile Clubs ReconnusAIACR) zajmująca się zarządzaniem sportem samochodowym. Jej siedziba mieści się przy Place de la Concorde 8 w Paryżu. Federacja zrzesza 157 krajowych organizacji z 118 krajów na całym świecie. Prezydentem FIA jest Jean Todt.

  Charlie Whiting (ur. 12 sierpnia 1952 w Kent) – brytyjski delegat techniczny Fédération Internationale de l’Automobile w Formule 1.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Charlie Whiting zaangażował się w sporty motorowe, gdy zaczął pomagać jego bratu – Nickowi Whitingowi. Przygotowywał jego salon i samochody rajdowe w bazie w West Kingsdown. W 1977 roku Whiting rozpoczął pracę dla Hesketh Racing w Easton Neston. Pod koniec roku zespół został zamknięty, a Whiting przeniósł się do Brabhama i rozpoczął pracę w Weybridge. W ciągu kilku lat awansował na stanowisko szefa mechaników, a następnie na stanowisko głównego inżyniera. W tym zespole pracował do końca 1987 roku.

  Samochód rajdowy – to zazwyczaj samochód seryjny, osobowy, terenowy lub ciężarowy, przekonstruowany tak, aby dostosować go do udziału w rajdach samochodowych określonego typu. W zależności od obowiązujących przepisów, do rajdów dopuszczane są samochody o ustalonym stopniu przeróbek i modyfikacji, w określonych specyfikacjach.Weybridge – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Surrey. W 2001 roku miasto to zamieszkiwało 19 463 osób.

  W 1988 roku został delegatem technicznym Fédération Internationale de l’Automobile w Formule 1. W 1997 roku stał się także dyrektorem wyścigu FIA i delegatem do spraw bezpieczeństwa. Rozpoczyna wyścigi, a także jest szefem działu technicznego FIA w Formule 1 i konsultantem Automobile Competition Committee for the United States.

  Kent – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, leżące nad Cieśniną Kaletańską i Morzem Północnym. Położone w bezpośredniej bliskości Londynu i zaliczane do tzw. Home Counties, jest zarazem hrabstwem położonym najbliżej kontynentalnej Europy.Brabham, właśc. Motor Racing Developments Ltd. – brytyjski konstruktor samochodów wyścigowych i zespół Formuły 1 aktywny w latach 1960–1992. Firma założona została w 1960 roku przez Australijczyków: kierowcę Jacka Brabhama i projektanta Rona Tauranaka. Zespół w trzydziestoletniej historii startów w Formule 1 zdobył cztery tytuły w klasyfikacji kierowców i dwa w klasyfikacji konstruktorów. Zdobycie tytułu mistrza świata przez Jacka Brabhama w 1966 roku jest jedynym przypadkiem w historii Formuły 1, kiedy kierowca zdobył tytuł w samochodzie firmowanym swoim nazwiskiem.

  Jest członkiem British Racing Drivers’ Club.

  Przypisy

  1. PEOPLE: CHARLIE WHITING (ang.). grandprix.com. [dostęp 2014-04-04].
  2. Kim Sengupta, Paul Lashmar: Life and times of Britain's most infamous villain (ang.). independent.co.uk, 2000-04-14. [dostęp 2014-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  3. Ralph Ellis: Formula One 2010: Could technical glitch hit McLaren? (ang.). betting.betfair.com, 2010-03-05. [dostęp 2014-04-04].
  4. Charlie Whiting (ang.). brdc.co.uk. [dostęp 2014-10-11].
  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.Hesketh Racing – brytyjski zespół Formuły 1 założony przez lorda Alexandra Hesketha w 1972 roku. Głównym konstruktorem zespołu był dr Harvey Postelethwaite. W 1973 roku odkupili bolid od firmy March. W 1972 James Hunt zdobył drugie miejsce i ustanowił rekord toru w GP USA w 1973 roku. W 1975 Hesketh odniósł zwycięstwo w GP Holandii. Przez następne trzy sezony Hesketh zatrudniał różnych kierowców, jednak nie odniósł żadnych sukcesów. W 1978 roku wycofał się z wyścigów Grand Prix.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.