• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Charles de Lint

  Przeczytaj także...
  World Fantasy Award to nagroda za wybitne osiągnięcia na polu fantasy, przyznawana corocznie od 1975 roku na konwencie World Fantasy Convention. Nagrodę przyznaje, zmieniające się corocznie, jury.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Bussum – gmina w Holandii, w prowincji Holandia Północna. Zniesiona 1 stycznia 2016, weszła w skład nowo utworzonej gminy Gooise Meren.

  Charles de Lint (ur. 22 grudnia 1951 w Bussum) – kanadyjski pisarz fantasy oraz muzyk grający celtycką muzykę ludową.

  Wyemigrował do Kanady gdy miał cztery miesiące. Aktualnie mieszka w Ottawie. Opublikował trzy powieści pod pseudonimem Samuel M. Key, które później wydał również pod własnym nazwiskiem.

  Często wymieniany jest, obok Terri Windling, jako twórca nurtu fikcji mitycznej (ang. mythical fiction), który jest czymś pomiędzy literaturą fantasy a magicznym realizmem. Jest to kwestia dyskusyjna, jako że John Crowley poprzedza de Linta z powieścią Małe, duże, która została opublikowana w 1981 roku i rok później otrzymała Nagrodę World Fantasy za połączenie klasycznej fantasy z kulturą współczesną. Jakkolwiek by nie było, zasługą de Linta odpowiedzialny jest spopularyzowanie tego nurtu, który jest również znany jako mit miejski lub miejska fantasy. Utwory de Linta nazywane są "fantasy dla ludzi, którzy zwykle nie czytują fantasy".

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Akcja wielu z jego późniejszych powieści i opowiadań umiejscowiona jest na terenie lub w pobliżu mitycznego Newford, miasta w Ameryce Północnej, pojawia się w nich również wiele stałych postaci. Charles de Lint otrzymał wiele nagród, w tym Nagrodę World Fantasy w 2000 roku dla Moonlight and Vines za najlepszy zbiór opowiadań. Opublikował też, wspólnie z Charlesem Vessem, książkę dla dzieci, Circle of Cats.

  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa."Fantastyka" (1982-1990), od 1990 "Nowa Fantastyka" - polski miesięcznik literacki poświęcony literaturze fantastycznej (science fiction, fantasy).

  Prócz tego, że jest autorem wielu powieści i opowiadań, de Lint jest też poetą, muzykiem, artystą, znawcą folkloru i krytykiem literackim.

  W Polsce jego opowiadania ukazały się w Feniksie i Nowej Fantastyce.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Feniks - fanzin, kwartalnik literacko-krytyczny PSMF (Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Fantastyki). W latach 1985-1986 wyszło osiem numerów, w tym jeden podwójny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Muzyka celtycka – szeroko pojęty gatunek muzyczny zaliczany do muzyki folkowej, wywodzący się z tradycji muzycznej narodów celtyckich, zamieszkujących głównie tereny dzisiejszej Irlandii, Walii, Szkocji, Anglii, Bretanii, Galicji oraz Asturii. Instrumentami wykorzystywanymi przez zespoły grające muzykę celtycką są m.in. akordeon, bodhrán, buzuki, dudy, harfa, harmonijka ustna, tin whistle, skrzypce itp. Charakterystycznymi formami muzycznymi dla tego gatunku są jig i reel.
  John Michael Crowley (ur. 1 grudnia 1942 r. w Presque Isle, Maine), amerykański pisarz, znany z utworów nawiązujących do realizmu magicznego i fantasy, oraz twórca filmów dokumentalnych. Jego najbardziej znana powieść, Małe, duże, zdobyła nagrodę World Fantasy Award w 1981 r. W 2006 r. pisarz powtórnie otrzymał to wyróżnienie za całokształ twórczości.
  Ottawa – stolica i czwarte pod względem wielkości miasto Kanady; położone we wschodniej części prowincji Ontario, na południowym brzegu rzeki Ottawa. Aglomeracja stołeczna, z Gatineau na północnym brzegu Ottawy, ma 1 146 790 mieszkańców. Obecnym merem Ottawy jest Jim Watson.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Terri Windling (ur. 3 grudnia 1958 w Fort Dix, New Jersey) – amerykańska redaktorka, eseistka i autorka książek dla dzieci i dorosłych. Zdobyła dziesięciokrotnie World Fantasy Award, Nagrodę Mythopoeic, Nagrodę Brama Strokera, a jej zbiór opowiadań The Armless Maiden, ukazał się na liście Nagrody Jamesa Tiptree Jr. W 2010 otrzymała nagrodę Solstice Award, wręczaną w ramach Nagrody Nebula, która uhonorowała osoby o znacznym wpływie na literaturę fantastyczną. Prace Windling zostały przetłumaczone na francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, czeski, litewski, turecki, rosyjski, japoński i koreański.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.