• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Charles Simonyi

  Przeczytaj także...
  Programista, zwany też potocznie koderem to osoba, która tworzy programy komputerowe w pewnym języku programowania. Termin ten może odnosić się także do specjalisty w jednej dziedzinie programowania. Większość programistów zna co najmniej kilka języków programowania (np. C, C++, Java), lecz specjalizuje się tylko w wybranych z nich. Nazwa głównego języka jest często dodawana do nazwy stanowiska, np. programista C++, aby podkreślić specjalizację.Giennadij Iwanowicz Padałka, ros. Геннадий Иванович Падалка (ur. 21 czerwca 1958 w Krasnodarze (Rosja) – pułkownik sił powietrznych, rosyjski kosmonauta.
  Microsoft Excel (pełna nazwa Microsoft Office Excel) - arkusz kalkulacyjny produkowany przez firmę Microsoft dla systemów Windows i MacOS. Pierwsza wersja programu przeznaczona dla Windows trafiła na rynek w roku 1987 i stała się przebojem. Postępujący sukces rynkowy programu sprawił, że w roku 1993 programy pakietu Microsoft Office zostały przeprojektowane tak, by przypominać wyglądem arkusz Excel. Od wersji 5 wydanej w 1993 program zawiera wbudowany język Visual Basic. Od wersji 4.0 dostępny w wersji polskiej.
  Charles Simonyi

  Charles Simonyi (ur. 10 września 1948 w Budapeszcie na Węgrzech) – przedsiębiorca amerykański pochodzenia węgierskiego (obywatelstwo otrzymał w 1982). Właściciel firmy Intentional Software, były pracownik Microsoftu, twórca takich programów jak Word czy Excel. W kwietniu 2007 został piątym kosmicznym turystą. Posiada licencję pilota samolotów odrzutowych i śmigłowców. W powietrzu spędził ponad 2000 godzin.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.

  W 1966 opuścił Węgry i wyjechał do Danii, gdzie pracował jako programista w jednej z firm w Kopenhadze. Dwa lata później udał się do USA. Licencjat z matematyki technicznej oraz budowy maszyn uzyskał w 1972 po ukończeniu Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Po studiach rozpoczął pracę w Xerox Palo Alto Research Center (PARC). Na Uniwersytecie Stanforda w 1976 otrzymał doktorat z informatyki. W 1981 rozpoczął pracę w firmie Microsoft. W sierpniu 2002 po odejściu z Microsoftu założył Intentional Software Corporation.

  10 września jest 253. (w latach przestępnych 254.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 112 dni.Turysta kosmiczny – osoba, która odbywa lot kosmiczny i pokrywa jego koszty z własnych funduszy, w przeciwieństwie do astronautów, gdzie koszty pokrywa organizacja rządowa. Jak dotychczas 7 osób poleciało w kosmos jako turysta kosmiczny. Zostali oni dostarczeni na Międzynarodową Stację Kosmiczną za pośrednictwem rosyjskich statków kosmicznych Sojuz.

  Jest twórcą notacji węgierskiej.

  W 1995 roku Charles Simonyi został fundatorem katedry Public Understanding of Science na Uniwersytecie Oksfordzkim.

  11 kwietnia 2006 z firmą Space Adventures podpisał kontrakt na lot na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego. Po przejściu badań medycznych, 8 sierpnia 2006, został dopuszczony do specjalistycznego treningu. Szkolenie rozpoczął w Centrum Przygotowań Kosmonautów we wrześniu 2006. Umowa na lot została zawarta z Roskosmosem 20 września 2006. Za udział w misji Simonyi zapłacił 20-25 mln dolarów. Wyprawa miała potrwać 10 dni, z czego 8 Simonyi miał spędzić na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  Wykaz grup i oddziałów kosmonautów zawiera zestawienie nazwisk ludzi, którzy brali udział w misjach kosmicznych lub przygotowywali się do lotów w kosmos, nazywanych kosmonautami, astronautami, taikonautami, spationaute itp. Sporządzony został z zachowaniem chronologii poszczególnych naborów astronautów, podziałem na lata i kraje, które ich dokonywały. Poza narodowymi zespołami (astronautami zawodowymi) są tu również grupy przygotowujące się do określonych misji oraz tzw. „kosmiczni turyści”.Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, MSK (ang. International Space Station, ISS; ros. Международная Космическая Станция, МКС; trb.: Mieżdunarodnaja Kosmiczeskaja Stancyja, MKS) – pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu krajów. Składa się obecnie z 15 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 16) i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi (trzech do roku 2009). Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000. Źródłem zasilania ISS są baterie słoneczne, transportem ludzi i materiałów do 19 lipca 2011 zajmowały się amerykańskie wahadłowce programu STS (od lutego 2003 do 26 lipca 2005 wstrzymane z powodu katastrofy Columbii) oraz rosyjskie statki kosmiczne Sojuz i Progress.

  Start statku kosmicznego Sojuz TMA-10 nastąpił 7 kwietnia 2007. Kosmicznemu turyście towarzyszyli Oleg Kotow i Fiodor Jurczichin.

  26 marca 2009 udał się w swoją drugą podróż kosmiczną. Na pokładzie Sojuza TMA-14 razem z Giennadijem Padałką oraz Michaelem Barrattem wystartował w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  Wykaz lotów[ | edytuj kod]

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • grupy i oddziały astronautów
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Simonyi Professorship Home Page. The University of Oxford. [dostęp 2008-11-25].
  2. Manifesto for the Simonyi Professorship. The University of Oxford. [dostęp 2008-11-25].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona osobista poświęcona wyprawie w kosmos (ang.)
 • Strona firmy Intentional Software Corp. (ang.)
 • Biogram na stronie Spacefacts (ang.).
 • Notacja węgierska (ang. Hungarian Notation) – w programowaniu sposób zapisu nazw zmiennych oraz obiektów, polegający na poprzedzaniu właściwej nazwy małą literą (literami) określającą rodzaj tej zmiennej (obiektu).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (University of California, Berkeley), skrótowo nazywany UC Berkeley lub po prostu Berkeley czy Cal – najstarszy i najważniejszy spośród dziesięciu kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego. Położony w Berkeley w Kalifornii nad Zatoką San Francisco.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Uniwersytet Stanforda, The Leland Stanford Junior University (ang. Stanford University) – prywatny uniwersytet w Stanfordzie, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych, w Dolinie Krzemowej.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.