• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Charles Porter

  Przeczytaj także...
  Igrzyska Imperium Brytyjskiego i Wspólnoty Brytyjskiej 1962 odbyły się w Perth, po raz drugi w Australii. Ceremonia otwarcia Igrzysk odbyła się 22 listopada 1962 roku na Perry Lakes Stadium, a ceremonia zamknięcia 1 grudnia 1962 roku. Dzień przed otwarciem imprezy temperatura powietrza dochodziła do 27 stopni w skali Celsjusza. Z tego powodu wiele osób przypomina Igrzyska w Perth trzema słowami: "upał, pył i sława" (ang. heat, dust and glory).Igrzyska Wspólnoty Narodów, także: Igrzyska Wspólnoty Brytyjskiej (ang. Commonwealth Games) – wydarzenie sportowe rozgrywane co 4 lata, w swojej formie zbliżone do nowożytnych igrzysk olimpijskich. W zawodach tych występują sportowcy z państw zrzeszonych we Wspólnocie Narodów. Organizacją zarządzającą jest Federacja Igrzysk Wspólnoty Narodów (ang. Commonwealth Games Federation).
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Charles Michael (Chilla) Porter (ur. 11 stycznia 1936 w Brisbane) – australijski lekkoatleta, skoczek wzwyż.

  23 listopada 1956 zdobył srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Melbourne. Ustanowił wówczas swój rekord życiowy – 2,10 m (wynik ten był do 1962 rekordem Australii). Do jego osiągnięć należą również dwa srebrne medale Igrzysk Imperium Brytyjskiego i Wspólnoty Brytyjskiej (1958, 1962)

  XVI Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1956 roku w Melbourne (Australia), zaś konkurencje hippiczne w Sztokholmie (Szwecja).Skok wzwyż – konkurencja lekkoatletyczna, polegająca na odbiciu się (po wykonaniu rozbiegu) i przeniesieniu całego ciała ponad poprzeczką zawieszoną na pionowych stojakach. Zawodnicy mają trzy próby na pokonanie danej wysokości. Po strąceniu poprzeczki istnieje możliwość przeniesienia pozostałych prób na następną wysokość. Trzy kolejne nieudane próby eliminują z konkursu.

  Siedmiokrotnie był mistrzem Australii (1955, 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1961).

  Przypisy

  1. Janusz Waśko, John Brant, György Csiki, Andrzej Socha: National Records Evolution 1912 – 2012. Zamość: 2013, s. 90. ISBN 978-83-62033-30-0.

  Bibliografia[]

 • Sylwetka na Sports-Reference.com (ang.)
 • Profil w Athletics Australia (ang.)
 • Profil w Track and Field Statistics (ang.)
 • Igrzyska Imperium Brytyjskiego i Wspólnoty Brytyjskiej 1958 odbyły się w Cardiff, stolicy Walii. Impreza ta była jak dotychczas największym sportowym wydarzeniem, które odbyło się na terenie Walii. Igrzyska Imperium Brytyjskiego i Wspólnoty Brytyjskiej w Cardiff miały odbyć się już w 1946 roku, jednak z powodu II wojny światowej zostały przeniesione.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.