• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Charles Loyseau

  Przeczytaj także...
  Monarchia absolutna, absolutyzm – forma rządów występująca przede wszystkim we wczesnonowożytnej oraz starożytnej monarchii (przykładem starożytnej monarchii absolutnej może być ustrój Cesarstwa Rzymskiego) oraz mające ją uzasadnić doktryny polityczne.Klaudiusz Lotaryński, fra. Claude de Lorraine (20 października 1496, w Condé-sur-Moselle - 12 kwietnia 1550, w Joinville) - pierwszy książę de Guise w latach 1528-1550.
  Châteaudun – miejscowość i gmina we Francji, w Regionie Centralnym, w departamencie Eure-et-Loir. Nazwa miejscowości pochodzi od wcześniejszego Castellodunum, które stanowi powtórzenie wyrazu oznaczającego "zamek" w dwóch językach: castellum (po łacinie) i dunum (celt.).

  Charles Loyseau (1566-1627) był francuskim prawnikiem i teoretykiem absolutyzmu, urodzonym w Nogent-le-Roi, niedaleko Chartres.

  biografia[]

  Odziedziczył stanowisko w parlamencie paryskim, które piastował poprzednio jego ojciec Renaud Loyseau, słynnego prawnika, którego protegowała Diana de Poitiers i Klaudiusz de Guise. Sześć lat później był urzędnikiem w Sens, następnie był bajlifem Châteaudun, na której to placówce zdecydowanie się wyróżnił. Pewnego razu omal nie stracił życia gdy zawalił się jeden z budynków miasteczka, co uważał za cud. Potem był adwokatem w Paryżu, gdzie zmarł 27 października 1627 roku.

  27 października jest 300. (w latach przestępnych 301.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 65 dni.Diana de Poitiers, Księżna de Valentinois (ur. 3 września 1499, zm. 25 lub 26 kwietnia 1566) – najbardziej wpływowa faworyta króla Francji Henryka II Walezjusza (1519-1559).

  Napisał wiele traktatów, w tym: Offices, Seigneuries, Déguerpissement et délaissement pur hypothèques, Garantie des rentes et abus la justice des villages.

  w roku 1610 napisał Traité des ordres et simples dignités, w której opisywał rozpad społeczeństwa francuskiego na stany i postulował posłuszeństwo królowi.

  Jego dzieła zostały opublikowane po raz pierwszy w 1660, (in-folio).

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sens – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Burgundia, w departamencie Yonne; siedziba podprefektury departamentu.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.