• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Charles King - polityk  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Daniel Edward Howard (ur. 4 sierpnia 1861 w Buchanan, zm. 9 lipca 1935 w Monrovii) – prezydent Liberii od 1 stycznia 1912 do 5 stycznia 1920. Należał do Prawdziwej Partii Wigów.U początków państwa kadencja prezydenta trwała 2 lata, jednak 7 maja 1907 roku okres ten został podwojony. Lista zawiera tylko prezydentów zaprzysiężonych po deklaracji niepodległości z 26 lipca 1847. Od 1980 do 2006 roku urząd był delegalizowany trzykrotnie przez zamachy stanu oraz pierwszą i drugą liberyjską wojnę domową.

  Charles Dunbar Burgess King (ur. 12 marca 1875 w Monrovii, zm. 4 września 1961 w Monrovii) – liberyjski polityk pochodzenia kreolskiego z Sierra Leone, członek Prawdziwej Partii Wigów, z ramienia której piastował stanowisko 17. prezydenta Liberii (1920–1930).

  Monrovia (dawne spolszczenie: Monrowia) – największe miasto i stolica Liberii. Położone u ujścia rzeki St. Paul do Oceanu Atlantyckiego (Wybrzeże Pieprzowe). Okręg stołeczny liczy sobie ponad milion mieszkańców, czyli 29% populacji całej Liberii według cenzusu z 2008 roku.Herbert Clark Hoover (ur. 10 sierpnia 1874, zm. 20 października 1964) – amerykański polityk, prezydent USA, działacz Partii Republikańskiej.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 1.1 Prezydentura (1920–1930)
 • 1.1.1 Negocjacje w sprawie pożyczki
 • 1.1.2 Firestone Rubber Company
 • 1.1.3 Wybory prezydenckie 1927 roku
 • 1.1.4 Afera niewolnicza
 • 1.2 Po rezygnacji
 • 2 Przypisy
 • 3 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dolar (dollar) to waluta wielu krajów świata. Dzieli się na 100 centów. Nazwa dolara - podobnie jak nazwa waluty Słowenii sprzed 1 stycznia 2007 - tolar, pochodzi od dawnej srebrnej monety – talara. Dolar został oficjalną jednostką monetarną USA w 1785 roku. Jednak zarówno samo słowo angielskie, jak i pieniądze o takiej nazwie istniały już wcześniej.
  Arthur Barclay (ur. 31 lipca 1854 w Bridgetown na Barbadosie zm. 10 lipca 1938 w Monrovii) — liberyjski przedsiębiorca, urzędnik, publicysta i polityk rodem z Barbadosu (od dzieciństwa przebywał w Liberii).
  True Whig Party (ang. Prawdziwa Partia Wigów) − liberyjska partia polityczna, która w latach 1878 − 1980 sprawowała władzę w Liberii jako jedyna legalna partia. Przyjmuje się, że Liberia była pierwszym państwem z systemem monopartyjnym.
  Wiceprezydent Liberii – drugie co do ważności stanowisko polityczne w Liberii. Wybierany z tego samego mandatu co prezydent na sześcioletnią kadencję. W wypadku śmierci, rezygnacji czy depozycji prezydenta, wiceprezydent zajmuje jego stanowisko, piastując je do końca kadencji poprzednika. Wiceprezydent służy także jako marszałek senatu. Aktualnym wiceprezydentem jest Joseph Boakai, sprawujący tę funkcję od 16 stycznia 2006 roku.
  Wolnomularstwo, inaczej masoneria lub sztuka królewska – międzynarodowy ruch, mający na celu duchowe doskonalenie jednostki i braterstwo ludzi różnych religii, narodowości i poglądów. Ruch ten charakteryzuje się istnieniem trójkątów masońskich, lóż wolnomularskich, obediencji oraz rozbudowanej symboliki i rytuałów. Masoneria to także zespół bractw o charakterze elitarnym i dyskretnym. Inną cechą wolnomularstwa są legendy i teorie spiskowe na jej temat. Nauka badająca historię wolnomularską i idee wolnomularskie nazywa się masonologią.
  Kauczukowiec, hewea (Hevea Aubl.) – rodzaj wiecznie zielonych drzew z rodziny wilczomleczowatych. Kauczukowiec pochodzi z Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej.
  Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.