• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Charles Dance  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Louis Francis Albert Victor Nicholas George Mountbatten, 1st Earl Mounbatten of Burma (hrabia Mountbatten-Birmy) KG, GCB, OM, GCSI, GCIE, GCVO, DSO, PC (ur. 25 czerwca 1900 w Windsorze, zm. 27 sierpnia 1979 w zatoce Donegal, Irlandia) – brytyjski polityk i wojskowy, admirał floty, ostatni wicekról Indii i przedostatni gubernator generalny Indii.Henryk V (ang. Henry V) – kronika autorstwa Williama Shakespeare’a napisana około 1599 roku, jest częścią drugiej tetralogii. Opisuje losy syna Henryka IV, króla Henryka V, a także wydarzenia wokół bitwy pod Azincourt podczas wojny stuletniej.

  Walter Charles Dance (ur. 10 października 1946 w Redditch) − angielski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta i reżyser.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Rodzina i wykształcenie[ | edytuj kod]

  Urodził się w Redditch w hrabstwie Worcestershire jako syn Eleanor Marion (z domu Perks), kucharki, i Waltera Dance’a, inżyniera elektryka, który wcześniej służył podczas wojny burskiej w RPA. Dorastał w Plymouth. W 1988 ukończył szkołę dla chłopców Widey Technical School. Potem kształcił się w Plymouth College, a następnie studiował grafikę i fotografię w The Leicester College of Arts (późniejszy Uniwersytet De Montfort).

  Hilary i Jackie – brytyjski film biograficzny z 1998 roku na podstawie książki A Genius in the Family Hilary du Pré i Piersa du Pré.Maggie Smith, właśc. Dame Margaret Natalie Smith Cross (ur. 28 grudnia 1934 w Ilford, Essex) − brytyjska aktorka filmowa i teatralna. W swojej karierze otrzymała wiele nagród i zaszczytów m.in. Order Imperium Brytyjskiego w 1970 roku, co daje jej prawo używania tytułu Dame. Znana jest ze swoich charakterystycznych ról kostiumowych.

  W 1970 ożenił się z Joanną Haythorn, z którą ma syna Olivera i córkę Rebeccę. W 2004 para się rozwiodła. W 2008 aktor związał się z rzeźbiarką Eleanor Boorman, z którą ma córkę Rose.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W 1975 zaczął grać w sztukach szekspirowskich, pozostawał związany z Royal Shakespeare Company. Występował w adaptacjach Hamleta, Ryszarda III, Henryka V i innych. W telewizji zadebiutował w 1974 w serialu Father Brown. Grał następnie m.in. w sitcomie BBC Absolutnie fantastyczne. Popularność uzyskał dzięki roli Guya Perrona w serialu Klejnot w koronie, poświęconemu ostatniemu okresowi brytyjskiego panowania w Indiach. Otrzymał wówczas nominację do nagrody BAFTA. W 1989 zagrał Iana Fleminga w poświęconym pisarzowi telewizyjnym filmie biograficznym Goldeneye.

  Scoop – Gorący temat (ang. Scoop) – amerykańsko-brytyjska komedia kryminalna z 2006 roku w reżyserii Woody’ego Allena.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  W produkcji kinowej pojawił się w 1980 w niewielkiej roli Clausa w filmie z serii o przygodach Jamesa Bonda Tylko dla twoich oczu w reżyserii Johna Glena. W 1990 zagrał tytułową postać w telewizyjnej adaptacji powieści Upiór w operze. Za zagraną w kanadyjsko-francuskim dramacie Kabloonak z 1994 rolę Roberta Flaherty’ego, autora filmu dokumentalnego z 1922, który spędził wiele czasu na dalekiej północy Ameryki, Charles Dance odebrał nagrodę na festiwalu filmowym w Paryżu. Wraz z całym zespołem aktorskim dramatu obyczajowego Roberta Altmana Gosford Park z 2001 otrzymał nagrodę Screen Actors Guild. W opartym na powieści Karola Dickensa serialu telewizyjnym produkcji BBC Samotnia z 2005 wcielił się w postać pana Tulkinghorna, za którą to rolę był nominowany do nagrody Emmy. W 2011 dołączył do obsady serialu Gra o tron, wcielając się w postać Tywina Lannistera.

  The Crown (dosł. Korona) – brytyjsko-amerykański serial biograficzny, wyprodukowany na zlecenie platformy internetowej Netflix i opowiadający o życiu królowej Elżbiety II. Pierwsza seria, licząca 10 odcinków, została udostępniona abonentom Netfliksa (także w Polsce) 4 listopada 2016. Premiera serii drugiej miała miejsce 8 grudnia 2017. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  W 2004 zadebiutował jako reżyser i scenarzysta dramatu Lawendowe wzgórze z udziałem m.in. Maggie Smith i Judi Dench. W grze komputerowej Wiedźmin 3: Dziki Gon podłożył głos postaci Emhyra var Emreis.

  17 czerwca 2006 królowa Elżbieta II uhonorowała go Orderem Imperium Brytyjskiego w klasie oficera.

  Samotnia (ang. Bleak House, 2005) - ekranizacja powieści Charlesa Dickensa pod tym samym tytułem. Piętnastoodcinkowy miniserial produkcji BBC został zrealizowany w 2005 roku i miał swoją premierę na ówczesną jesień. Zdobył bardzo przychylne recenzje i uzyskał kilka cennych nagród.Uniwersytet De Montfort (DMU - De Montfort University) – wyższa szkoła państwowa powstała w 1992 r. w mieście Leicester w Wielkiej Brytanii. Nazwa uniwersytetu pochodzi od Simon V de Montfort szóstego hrabiego z XIII wieku.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  The Widow – brytyjski serial telewizyjny wyprodukowany przez Two Brothers Pictures oraz Film Afrika (South Africa production services), który jest koprodukcją ITV oraz Amazon Studios. Twórcami serialu są Harry Williams i Jack Williams. Serial „The Widow” został w całości udostępniony na platformie Amazon od 1 marca 2019 roku, a następnie był emitowany od 8 kwietnia 2019 przez ITV.
  Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.
  System (ang. Child 44) – amerykański dramat filmowy z 2015 roku, powstały na podstawie powieści o tym samym tytule autorstwa Toma Roba Smitha.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Lawendowe wzgórze (ang. Ladies in Lavender) – film dramatyczny produkcji brytyjskiej z 2004 roku. Debiut reżyserski Charlesa Dance’a oparty na opowiadaniu Ladies in Lavender ze zbioru Faraway Stories Williama J. Locka.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Gra tajemnic (ang. The Imitation Game, 2014) − brytyjsko-amerykański dramat biograficzny z elementami dreszczowca w reżyserii Mortena Tylduma. Adaptacja biografii Enigma. Życie i śmierć Alana Turinga autorstwa Andrew Hodgesa. Film przedstawia historię życia Alana Turinga, brytyjskiego matematyka i szyfrologa, który opracował urządzenie służące do łamania kodu Enigmy. Pośrednio umożliwiło to wygranie przez Aliantów II wojny światowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.