• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Charles Casali

  Przeczytaj także...
  National-football-teams.com – angielska strona internetowa o tematyce piłkarskiej. Dziś strona dostępna jest jedynie w języku angielskim. Bazylea (niem. Basel, fr. Bâle, wł. /retorom. Basilea, łac. Basilia) – miasto szwajcarskie u styku granic trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji, nad rzeką Ren, u ujścia rzek Birs i Wiese. Miasto Bazylea tworzy razem z gminami Riehen i Bettingen kanton Bazylea-Miasto. Miasto dzieli się na Małą Bazyleę (Kleinbasel) na prawym i Wielką Bazyleę (Grossbasel) ze Wzgórzem Katedralnym na lewym brzegu Renu. Do miasta wcielono dawną osadę rybacką Kleinhüningen.
  Reprezentacja Włoch w piłce nożnej (wł. Nazionale italiana di calcio) – zespół piłkarski, reprezentujący Włochy w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować zawodnicy posiadający obywatelstwo włoskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Federazione Italiana Giuoco Calcio.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Charles Casali (ur. 27 kwietnia 1923 – zm. 8 stycznia 2014) – piłkarz szwajcarski grający na pozycji obrońcy. W swojej karierze rozegrał 18 meczów w reprezentacji Szwajcarii, w których strzelił 1 gola.

  Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).Obrońca – w piłce nożnej zawodnik, który ma za zadanie zapobiegać atakom napastników przeciwnika na bramkę. W dzisiejszym futbolu zadania obrońców wychodzą znacznie poza zwykłe bronienie własnego pola karnego.

  Kariera klubowa[ | edytuj kod]

  W swojej karierze piłkarskiej Casali występował w klubie BSC Young Boys. Wraz z Young Boys czterokrotnie był mistrzem kraju w sezonach 1956/1957, 1957/1958, 1958/1959 i 1959/1960. Zdobył też dwa Puchary Szwajcarii w sezonach 1952/1953 i 1957/1958.

  Puchar Szwajcarii niem. Schweizer Cup, fr. Coupe de Suisse, wł. Coppa Svizzera, rm. Cuppa Svizra) to turniej piłkarski, organizowany od 1926 przez Szwajcarski Związek Piłki Nożnej (SFV-ASF). Zdobywca bierze udział w kwalifikacja do Ligi Europejskiej. Pomiędzy 2003 i 2008 do nazwy dołączono nazwę sponsora - Swisscom Cup.27 kwietnia jest 117. (w latach przestępnych 118.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 248 dni.

  Kariera reprezentacyjna[ | edytuj kod]

  W reprezentacji Szwajcarii Casali zadebiutował 15 października 1950 roku w wygranym 7:5 towarzyskim meczu z Holandią, rozegranym w Bazylei. W 1954 roku został powołany do kadry na mistrzostwa świata w Szwajcarii. Na nich wystąpił w trzech spotkaniach: z Włochami (2:1 i 4:1) oraz ćwierćfinale z Austrią (5:7). W kadrze narodowej od 1950 do 1956 roku rozegrał 18 meczów i strzelił 1 gola.

  Reprezentacja Holandii w piłce nożnej reprezentuje Holandię w piłkarskich rozgrywkach międzynarodowych mężczyzn i jest bezpośrednio podporządkowana Królewskiemu Holenderskiemu Związkowi Piłki Nożnej (KNVB). Drużyna od koloru strojów nazywana jest Pomarańczowymi (Oranje).Reprezentacja Szwajcarii w piłce nożnej była pionierem piłki nożnej – pierwsze lokalne kluby powstawały tam już od lat 60. XIX wieku. W roku 1899 szwajcarski emigrant Hans Gamper założył w stolicy Katalonii klub FC Barcelona. W 1958 ówczesny selekcjoner reprezentacji Szwajcarii Karl Rappan wymyślił system gry oparty na twardej obronie (verrou, tzw. "szwajcarski rygiel"). Pochodną od tej właśnie koncepcji jest włoskie catenaccio.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Charles Casali w bazie National Football Teams (ang.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. YB trauert um Charles Casali (niem.). Berner Sport Club Young Boys (Brno, Szwajcaria). [dostęp 2014-01-31].
  Warto wiedzieć że... beta

  Reprezentacja Austrii w piłce nożnej – narodowy zespół piłkarski Austrii. Od 1902 roku reprezentuje Austrię w międzynarodowych rozgrywkach piłkarskich.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  V Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w roku 1954 zorganizowano w Szwajcarii, kraju neutralnym w czasie II wojny światowej i przez to w znacznym stopniu niedotkniętym zniszczeniami wojennymi. Do eliminacji zgłosiła się rekordowa liczba 45 państw (36 z nich rozegrało przynajmniej jeden mecz). Wśród niezgłoszonych był Związek Radziecki, a także będąca w konflikcie z władzami FIFA Argentyna. Tytułu mistrza świata broniła drużyna Urugwaju.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.