• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Charles Carroll - z Carrollton

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.National Park Service (Służba Parków Narodowych) – agencja federalna Stanów Zjednoczonych, której zadaniem jest dbanie o zasoby naturalne i historyczne kraju w taki sposób, by mogły służyć w nienaruszonym stanie także przyszłym pokoleniom. Agencja podlega Departamentowi Spraw Wewnętrznych. Została ustanowiona na mocy aktu prawnego Kongresu Stanów Zjednoczonych podpisanego przez prezydenta Woodrowa Wilsona 25 sierpnia 1916 roku. W roku 2006 budżet National Park Service wynosił 2,256 miliarda dolarów.
  Gatunek filmowy – forma zbiorcza dla filmów wykazujących podobne schematy fabularne, wspólną ikonografię, określone typy bohaterów oraz sytuacje, w których rozgrywa się akcja. Gatunek polega na reprodukcji formuły przyswojonej w ekranowym obiegu, a cechuje go ustabilizowanie i powtarzalność poszczególnych filmów.

  Charles Carroll (z Carrollton) (ur. 19 września 1737 w Annapolis, zm. 14 listopada 1832 roku w Baltimore) – amerykański polityk z Marylandu. W latach 1776-1778 i ponownie w roku 1780 był delegatem stanu Maryland do Kongresu Kontynentalnego. Był jedynym katolickim sygnatariuszem Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Został wybrany w pierwszych wyborach do Senatu Stanów Zjednoczonych, gdzie zasiadał od 4 marca 1789 do 30 listopada 1792, gdy zrezygnował w celu powrotu do stanowego senatu w Marylandzie. W chwili śmierci był ostatnim żyjącym sygnatariuszem Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

  30 listopada jest 334. (w latach przestępnych 335.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 31 dni. Gubernator (łac. „sternik, kierownik, rządca” od gubernare „sterować, kierować, rządzić” z gr. kybernán „sterować, kontrolować”) – tytuł wysokich urzędników w niektórych państwach.

  Jego nazwiskiem nazwanych jest dwanaście hrabstw w Stanach Zjednoczonych, między innymi hrabstwo Carroll w rodzinnym Marylandzie oraz hrabstwo Carroll w stanie Illinois. Jedynym wyjątkiem jest hrabstwo Carroll w stanie Tennessee, którego nazwa pochodzi od nazwiska Williama Carrolla, który był gubernatorem tego stanu.

  Skarb Narodów (ang. National Treasure) – amerykański film przygodowy z 2004 roku w reżyserii Jona Turteltauba. Producentem filmu był Jerry Bruckheimer.Hrabstwo Carroll (ang. Carroll County) – hrabstwo w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 599,86 mil² (1553,63 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 28 517 mieszkańców.

  Podpis Charlesa Carrolla na Deklaracji Niepodległości[ | edytuj kod]

  Każdy sygnatariusz Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych stawał się automatycznie przestępcą, ponieważ wyrażał sprzeciw wobec władzy króla Anglii. Podpisując dokument, Charles Carroll, który był wówczas jednym z najbogatszych ludzi w Ameryce Północnej, ryzykował między innymi konfiskatą swojego majątku. To dlatego, jak głoszą niektóre przekazy, po złożeniu przez Carrolla podpisu pod Deklaracją, jeden z obserwatorów miał powiedzieć: I w ten sposób poszło kilka milionów, na co inny obserwator miał odpowiedzieć: Tak, ale jest tyle osób o nazwisku Carroll, że rząd nigdy nie dojdzie do tego kto złożył ten podpis. Słysząc to, Charles Carroll miał ponownie chwycić za pióro i dopisać przy swoim podpisie słowa: of Carrollton, czyli z Carrollton. W ten sposób przeszedł do historii jako Charles Carroll z Carrollton.

  Hrabstwo Carroll – hrabstwo w USA, w stanie Illinois, według spisu z 2000 roku liczba ludności wynosiła 16 674. Siedzibą hrabstwa jest Mt. Carroll.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Jednak według innych przekazów, Charles Carroll miał się powszechnie podpisywać jako Charles Carroll of Carrollton, dla odróżnienia od kuzyna, który nosił to samo imię i nazwisko.

  Charles Carroll w fikcji[ | edytuj kod]

  W rolę Charlesa Carrolla w filmie przygodowym Skarb narodów wcielił się amerykański aktor, Terrence Currier.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. There go a few millions.
  2. Yes, but there are so many Carrolls the government will never find out who affixed this signature.
  3. Clayton Colman Hall Baltimore: Its History and Its People, str. 383 (ang.).
  4. Lewis Alexander Leonard Life of Charles Carroll of Carrollton, str. 139 (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)
 • Biografia w Catholic Encyclopedia (ang.)
 • Biografia National Park Service (ang.)
 • Lewis Alexander Leonard Life of Charles Carroll of Carrollton (ang.)
 • Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Hrabstwo Carroll (ang. Carroll County) to hrabstwo w amerykańskim stanie Maryland. Hrabstwo zajmuje powierzchnię całkowitą 1 171,71 km² i według szacunków US Census Bureau w roku 2006 liczyło 170 260 mieszkańców. Siedzibą hrabstwa jest miasto Westminster.
  Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych – akt prawny autorstwa m.in. Thomasa Jeffersona, uzasadniający prawo Trzynastu Kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej do wolności i niezależności od króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III. Ogłoszona 4 lipca 1776 w Filadelfii podczas II Kongresu Kontynentalnego.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kongres Kontynentalny – legislatura federalna, powołana przez trzynaście kolonii, które później utworzyły Stany Zjednoczone. Istniał w latach 1774 - 1789, obejmując czasy wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych i obowiązywania Artykułów Konfederacji. Zwoływano go dwa razy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.