• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Charles Bronson  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Życzenie śmierci 4 (ang. Death Wish 4: The Crackdown) – amerykański film sensacyjny z 1987 roku w reżyserii J. Lee Thompsona. Jest to czwarta część popularnego cyklu z Charlesem Bronsonem wcielającym się w rolę samotnego mściciela Paula Kerseya.Przełęcz Złamanych Serc (ang. Breakheart Pass) – amerykański film przygodowy z 1975 zrealizowany na podstawie powieści Alistaira MacLeana pod tym samym tytułem. Główną rolę zagrał Charles Bronson; na ekranie partnerują mu: jego ówczesna żona Jill Ireland, a także Richard Crenna, Ben Johnson, Ed Lauter i Charles Durning.

  Charles Bronson, właśc. Charles Dennis Buchinsky (ur. 3 listopada 1921 w Ehrenfeld k. Pittsburgha, zm. 30 sierpnia 2003 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Charles Bronson, 1961
  Gwiazda w hollywoodzkiej Alei Sławy

  Urodził się w Ehrenfeld k. Pittsburgha w rodzinie emigrantów z terenów dzisiejszej Litwy (wcześniej tereny polskie), jako dziewiąte dziecko w piętnastoosobowej rodzinie. Jego ojciec, Walter Buchinski, Tatar lipkowski, wyemigrował do Ameryki z Druskienik, matka zaś, Mary (z domu Valinsky), była córką imigrantów pracujących w kopalni antracytu w Tamaqua w Pensylwanii. W szkole uznawał się, czy też był uznawany, za Litwina i Rosjanina.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Brawurowe porwanie lub Ucieczka z otchłani (ang. Breakout) – film przygodowy z 1975 roku, w reżyserii Toma Griesa. W filmie wystąpili Charles Bronson, Jill Ireland, Robert Duvall, John Huston i Randy Quaid.

  Straciwszy ojca, w wieku 10 lat podjął pracę w miejscowej kopalni, równocześnie się ucząc. Wedle wspomnień Bronsona, jego rodzina była w dobie wielkiego kryzysu tak uboga, że do szkoły South Fork High School w Ehrenfeld uczęszczał w sukience po siostrze.

  W 1943 wstąpił do Korpusu Powietrznego Armii Stanów Zjednoczonych i od 1945 służył jako strzelec pokładowy na bombowcach B-29 stacjonujących na Pacyfiku (Guam). Za odniesione w wojnie rany został odznaczony orderem Purpurowego Serca.

  W okresie makkartyzmu zmienił nazwisko na Bronson w obawie, że „Buchinsky” kojarzyć się może z nazwiskami rosyjskimi. Imał się różnych zawodów, był górnikiem, bokserem, kierowcą.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Kid Galahad – film muzyczny z 1962 r. z Elvisem Presleyem w roli głównej. To dziesiąty obraz w jego aktorskiej karierze i w opinii większości krytyków jeden z najlepszych. W momencie wejścia do kin film uplasował się na 9 pozycji amerykańskiego box office’u, a w rankingu magazynu Variety zajął 37. miejsce na liście najlepszych filmów 1962 roku.

  W 1949 uczył się aktorstwa w Pasadena Community Playhouse.

  Kariera aktorska[ | edytuj kod]

  Karierę aktorską rozpoczął w 1951. Początkowo odgrywał epizody, wcielając się w gangsterów i Indian. Popularność zdobył po występie w westernie Siedmiu wspaniałych (1960) oraz Wielkiej ucieczce (1963). Sukces odniósł też dzięki rolom w Parszywej dwunastce (1967) i Pewnego razu na Dzikim Zachodzie (1968). Często grywał Polaków i osoby polskiego pochodzenia (Wielka ucieczka, Bitwa o Ardeny, Parszywa dwunastka, Akt zemsty).

  Guam (Terytorium Guamu) – wyspa w południowej części archipelagu Marianów, w Mikronezji, terytorium nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych Ameryki.Czworo z Teksasu (ang. 4 for Texas) – amerykański western komediowy z 1963 w reżyserii Roberta Aldricha. W głównych rolach wystąpili: Frank Sinatra, Dean Martin, Anita Ekberg i Ursula Andress (tytułowa czwórka z Teksasu).

  Od lat 70. wcielał się głównie w postacie „twardych mężczyzn”, m.in. Paula Kerseya w serii Życzenie śmierci.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Siedmiu wspaniałych (ang. The Magnificent Seven) – amerykański western z 1960 w reżyserii Johna Sturgesa. Scenariusz filmu został oparty na fabule obrazu Siedmiu samurajów Akiry Kurosawy. Siedmiu kowbojów podejmuje się na pozór niewykonalnej misji – obrony meksykańskiej wioski przed bandą ściągającą haracz.
  Życzenie śmierci 5 (ang. Death Wish V: The Face of Death) – amerykański film sensacyjny z 1994. Jest to piąta i ostatnia część popularnego cyklu z Charlesem Bronsonem wcielającym się w rolę samotnego mściciela Paula Kerseya.
  Mr. Majestyk – amerykański film sensacyjny z 1974 roku w reżyserii Richarda Fleischera. Wyprodukowany przez United Artists. Film powstał na podstawie powieści Elmore’a Leonarda.
  Wilk morski (ang. The Sea Wolf) – amerykański film przygodowy z 1993 roku. Film jest adaptacją powieści Wilk morski Jacka Londona.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Parszywa dwunastka (oryg. The Dirty Dozen) – film wojenny z 1967 roku w reżyserii Roberta Aldricha na podstawie powieści E.M. Nathansona. Film otrzymał dwie nominacje do Oscara w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy (John Cassavetes) i najlepszy montaż.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.101 sek.