Charles Bachman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Charles Bachman 2006

Charles William Bachman (ur. 11 grudnia 1924 w Manhattan (Kansas), zm. 13 lipca 2017 w Lexington (Massachusetts)) – amerykański specjalista nauk komputerowych, znany zwłaszcza z osiągnięć w dziedzinie teorii baz danych, za co w 1973 r. został wyróżniony Nagrodą Turinga.

CASE (Computer-Aided Software Engineering, Computer-Aided Systems Engineering) - oprogramowanie używane do komputerowego wspomagania projektowania oprogramowania.Manhattan – miasto (city), ośrodek administracyjny hrabstwa Riley, częściowo leżące także w hrabstwie Pottawatomie, w północno-wschodniej części stanu Kansas, w Stanach Zjednoczonych. Miasto położone jest nad ujściem rzeki Big Blue do rzeki Kansas. W 2013 roku liczyło 56 143 mieszkańców.

Bachman nie jest typowym badaczem akademickim – całą swą karierę spędził jako badacz-praktyk. W 1950 r. rozpoczął pracę w Dow Chemical, potem został kierownikiem działu przetwarzania danych; w 1960 r. przeniósł się do General Electric, gdzie opracował jeden z pierwszych systemów obsługi baz danych, Integrated Data Store.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W następnym okresie został zatrudniony w niewielkiej firmie Cullinan Information Systems i został wolnym konsultantem specjalizującym się w narzędziach CASE oraz inżynierii wstecznej przestarzałych baz danych funkcjonujących na dużych maszynach typu mainframe.

Znany jest ze swoich gorących debat z twórcą relacyjnego modelu baz danych, Edgarem Coddem, który był zwolennikiem baz relacyjnych nad nawigacyjnymi, promowanymi przez Bachmana.

Edgar Frank "Ted" Codd (ur. 23 sierpnia 1923 w Portland w Anglii, zm. 18 kwietnia 2003 w Williams Island na Florydzie) - brytyjski informatyk, znany przede wszystkim ze swojego wkładu do rozwoju teorii relacyjnych baz danych.Model relacyjny – model organizacji danych bazujący na matematycznej teorii mnogości, w szczególności na pojęciu relacji. Na modelu relacyjnym oparta jest relacyjna baza danych (ang. Relational Database) – baza danych, w której dane są przedstawione w postaci relacyjnej.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Kolekcja artykułów Bachmana w University of Minnesota
  • Baza danych – zbiór danych zapisanych zgodnie z określonymi regułami. W węższym znaczeniu obejmuje dane cyfrowe gromadzone zgodnie z zasadami przyjętymi dla danego programu komputerowego specjalizowanego do gromadzenia i przetwarzania tych danych. Program taki (często pakiet programów) nazywany jest „systemem zarządzania bazą danych” (ang. database management system, DBMS).Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
    Warto wiedzieć że... beta

    Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

    Reklama