• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Charente-Maritime

  Przeczytaj także...
  Jonzac – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Charente-Maritime.Les Mathes – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Charente-Maritime.
  Prefektura - jednostka administracyjna podstawowego podziału administracyjnego w Japonii, Czadzie (1960-1999), Grecji (tzw. nomos), Rwandzie i Republice Środkowoafrykańskiej. W starożytności była to jednostka podziału terytorialnego w cesarstwie rzymskim (zob. prefektura (starożytność)). W Kościele katolickim prefekturą apostolską nazywa się część Ludu Bożego, która z racji szczególnych okoliczności nie została jeszcze ukonstytuowana jako diecezja.

  Charente-Maritime – departament leżący na zachodnim wybrzeżu Francji. Utworzony podczas rewolucji francuskiej 4 marca 1790. W 1941 przemianowany na Charente-Maritime. Nazwę zawdzięcza rzece Charente oraz położeniu nad oceanem.

  La Rochelle jest prefekturą departamentu od 1810

  Administracyjnie należy do regionu Nowa Akwitania (do 2015 roku Poitou-Charentes). Departament jest podzielony na pięć okręgów zwanych arrondissements (numer 17 w numeracji francuskich departamentów).

  Saint-Savinien – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Charente-Maritime.La Tremblade – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Charente-Maritime.

  Charente-Maritime jest drugim co do powierzchni departamentem regionu Poitou-Charentes. Jest też jedynym departamentem tego regionu, który ma dostęp do oceanu. Ma bardzo urozmaiconą linię brzegową. Departament znajduje się przy największym estuarium w Europie zachodniej, Żyrondzie. Przez Charente-Maritime płynie wiele rzek; najdłuższą jest Charente.

  Tonnay-Charente – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Charente-Maritime.Aulnay – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Charente-Maritime.

  Charente-Maritime jest najbardziej zaludnionym departamentem regionu Poitou-Charentes. Nie ma w nim dużych ośrodków miejskich, które miałyby cechy aglomeracji, jednak są tam mniej zrównoważone sieci średnich i mniejszych miast, z których głównymi są La Rochelle, Saintes, Rochefort i Royan.

  Fouras – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Charente-Maritime.Omułek jadalny (Mytilus edulis) – gatunek kosmopolitycznego małża z rodziny omułkowatych (Mytilidae), szeroko rozprzestrzeniony w morzach półkuli północnej z wyjątkiem strefy arktycznej. W Bałtyku omułek jadalny jest jedynym przedstawicielem małży nitkoskrzelnych (Pteriomorphia). Występuje tam w postaci skarlałej. Nie jest zaliczany do fauny Polski.

  W gospodarce podstawową rolę odgrywa zróżnicowane rolnictwo oraz hodowle skorupiaków, największe we Francji. W Charente-Maritime nigdy nie było wielkich ośrodków przemysłowych. Wiodącym sektorem gospodarki stały się usługi. Prawie trzy czwarte miejsc pracy zajmowane są przez sklepy, administrację, usługi finansowe, zaawansowane usługi i turystykę. Turystyka jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się segmentem gospodarki.

  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.Marennes – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Charente-Maritime.

  Prefektura Charente-Maritime mieści się w 77-tysięcznym mieście La Rochelle. Miasto to znane jest m.in. z powieści Aleksandra Dumasa Trzej Muszkieterowie.

  Produktem regionalnym tego departamentu jest omułek jadalny (Mytilus edulis).

  Główne miasta[ | edytuj kod]

  (Według spisu ludności INSEE z 2006):

  Turystyka[ | edytuj kod]

  Dobre warunki klimatyczne, znaczące dziedzictwo architektoniczne i środowiskowe, ciekawe życie kulturalne oraz różnorodna linia brzegowa (atrakcyjne wybrzeże, wyspy) powoduje, że Charente-Maritime jest największym ośrodkiem turystycznym Francji na wybrzeżu Atlantyku, oraz drugim najważniejszym w całej Francji, po Lazurowym Wybrzeżu.

  Departament (fr. département) – jednostka podziału administracyjnego Francji, którego odpowiednikiem mógłby być powiat w Polsce, aczkolwiek rola departamentu w systemie administracyjnym jest o wiele bardziej znacząca. Na czele administracji departamentu stoi prefekt, reprezentant władzy centralnej, oraz rada generalna (conseil général) wybierana w głosowaniu powszechnym i bezpośrednim. Departamenty dzielą się na mniejsze okręgi arrondissement, na czele których stoją podprefekci. W latach 70. departamenty zostały połączone w większe zgrupowania – regiony – które obejmują od 2 do 8 departamentów.Pons – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Charente-Maritime.


 • La Rochelle i Stary Port

 • Pons

  Zestawienie przedstawia podział administracyjny Francji na regiony i departamenty, dwa najwyższe szczeble administracji. Podział na regiony wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2016 w ramach reformy administracyjnej Francji (nie zmieniono zasięgu terytorialnego departamentów).Rochefort – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Charente-Maritime.
 • Zamek Rochecourbon

 • Kościół Sainte-Radegonde w Talmont-sur-Gironde

 • Kościół w Aulnay

  Podstawy współczesnego podziału administracyjnego Francji ukształtowały się w okresie rewolucji francuskiej. Zniesiono wówczas podział na prowincje i wprowadzono departamenty. W tym samym czasie pojawiły się także francuskie gminy, nieco później kantony i arrondissements. Najwyższy stopień tego podziału - regiony - wprowadzono dopiero w 2. połowie XX wieku. Jednocześnie od końca XIX wieku podejmowano nieudane próby ograniczenia nadmiernej liczby gmin. Ostatecznie nacisk kładzie się teraz bardziej na współpracę gmin, która przyjmuję formę związków międzygminnych bądź terytoriów zwanych pays.Hiers-Brouage – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Charente-Maritime.
 • Zoo de la Palmyre w Les Mathes

 • Latarnia Coubre w la Tremblade

 • Fort Louvois między île d’Oléron, a Bourcefranc-le-Chapus

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • podział administracyjny Francji
 • regiony i departamenty Francji
 • Gminy departamentu Charente-Maritime
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • oficjalna strona departamentu (fr.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. INSEE: Populations légales 2010 pour les départements et les collectivités d'outre-mer (fr.). [dostęp 2013-09-07].
  2. Chiffres clés (fr.). [dostęp 2013-11-17].
  Institut National de la Statistique et des Études Économiques (INSEE) - fr. Państwowy Instytut Statystyki i Badań Ekonomicznych. Instytut, mieszczący się w Malakoff pod Paryżem, gromadzi i publikuje informacje na temat francuskiej gospodarki i społeczeństwa, a także przeprowadza regularnie narodowe spisy powszechne.Alexandre Dumas, ur. jako Dumas Davy de la Pailleterie (ur. 24 lipca 1802, zm. 5 grudnia 1870) – francuski pisarz i dramaturg, autor Hrabiego Monte Christo i Trzech muszkieterów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Talmont-sur-Gironde – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Poitou-Charentes, w departamencie Charente-Maritime.
  Marans – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Charente-Maritime.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Saint-Martin-de-Ré – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Poitou-Charentes, w departamencie Charente-Maritime.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Nowa Akwitania (fr. Nouvelle-Aquitaine) – region administracyjny Francji, ustanowiony z dniem 1 stycznia 2016 pod tymczasową nazwą Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, odzwierciedlającą nazwy łączonych regionów Akwitania, Limousin i Poitou-Charentes.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.974 sek.