• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Charbrowo

  Przeczytaj także...
  Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.Mściwój II (Mszczuj, Mściwoj, Mściwuj, pom. Mestwin) (ur. ok. 1220, zm. 25 grudnia 1294) – książę świecki od ok. 1250 i gdański od 1270.
  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.

  Charbrowo (kaszb. Charbrowò lub też Chabrowò, niem. Charbrow) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, w gminie Wicko przy drodze wojewódzkiej nr Tabliczka DW214.svg. Wieś jest siedzibą sołectwa, w skład którego wchodzą również miejscowości Krakulice, Charbrowski Bór, Podroże i Cegielnia Charbrowska.

  Gmina Wicko – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.Cegielnia Charbrowska – przycegielniana osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, w gminie Wicko. Wieś jest częścią składową sołectwa Charbrowo.

  W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego.

  Historia[ | edytuj kod]

  Najstarsze wzmianki o wsi pochodzą z roku 1286 – książę Mściwoj II podarował ją biskupowi kujawskiemu. W połowie XVI w. biskup Mikołaj Wolski sprzedał miejscowość rodowi Wejherów. W XIX w. dział tu pastor St. Boryszewski i głosił kazania w języku polskim. W Charbrowie w XIX wieku odkryto dwie łodzie wczesnosłowiańskie.

  Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².

  Zabytki[ | edytuj kod]

  Pałac

  Według rejestru zabytków NID na listę zabytków wpisane są:

 • kościół pw. św. Józefa, 2 poł. XVII, nr rej.: A-189 z 31.10.1960
 • barokowy zespół pałacowy, 2 poł. XVII - XX, nr rej.: A-1180 z 21.07.1987: pałac i park.
 • Sport[ | edytuj kod]

  We wsi działa klub sportowy Chrobry Charbrowo, grający obecnie w słupskiej klasie okręgowej.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Pałac w Charbrowie
 • Wicko
 • Wrzeście
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dr F. Lorentz: Polskie i kaszubskie nazwy miejscowości na Pomorzu Kaszubskiem. ISBN 978-83-60437-22-3.
  2. Czesław Piskorski (opracowanie): Okolice Słupska. Mapa turystyczna. Warszawa – Wrocław: Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1982.
  3. Korabnictwo Bałtyku południowego, Lucivo
  4. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie. 2019-12-31. s. 60. [dostęp 2020-03-15].
  Powiat lęborski (kaszb. Lãbòrsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Lębork.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Krakulice (kaszb. Krôkùlëcé) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, w gminie Wicko.
  Wrzeście (dawniej Wrzeście Królewskie, kaszb. Krolewsczé Wrzesce lub też Wrzészcz, niem. (Königlich) Freist) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, w gminie Wicko. We wsi znajduje się jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.
  Pałac w Charbrowie – pałac znajduje się w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, w gminie Wicko, we wsi Charbrowo. Obiekt wraz z parkiem został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa pomorskiego.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Mikołaj Wolski (ur. w 1490 roku, zm. 3 marca 1567 roku) – duchowny katolicki, proboszcz płocki. W latach 1561–1562 biskup ordynariusz chełmski. 31 sierpnia 1562 przeniesiony na funkcję biskupa kujawskiego, prepozyt płocki, doradca króla Zygmunta Augusta w sprawach polityki zagranicznej.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Biskupi włocławscy – biskupi diecezjalni i biskupi pomocniczy diecezji kujawsko-pomorskiej (1133–1818), diecezji kujawsko-kaliskiej (1818–1925) oraz diecezji włocławskiej (od 1925).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.