• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chaoyang - Pekin

  Przeczytaj także...
  Świątynia Dongyue w Pekinie (chin. upr. 北京东岳庙, chin. trad. 北京東嶽廟, pinyin Bĕijīng Dōngyuè Miào) – świątynia znajdująca się przy ulicy Shenlu w dzielnicy Chaoyang w Pekinie, poświęcona bóstwu góry Tai Shan, jednej z pięciu świętych chińskich gór.Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.
  29. Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2008 rozgrywały się w Pekinie, stolicy Chin, od 8 do 24 sierpnia (niektóre mecze piłki nożnej odbyły się 6 i 7 sierpnia, czyli przed oficjalnym otwarciem).

  Chaoyang (chiń. upr. 朝阳区, chiń. trad. 朝陽區, pinyin: Cháoyáng Qū) – dzielnica Pekinu.

  Uproszczone pismo chińskie (chin. upr. 简体字; chin. trad. 簡體字; pinyin jiǎntǐzì) to odmiana pisma chińskiego. Uproszczenia dokonano w Chińskiej Republice Ludowej w latach 50. XX wieku. Celem reformy było ułatwienie nauki pisma i walka z analfabetyzmem. Modyfikując ok. 50 proc. najbardziej skomplikowanych z używanych dotąd znaków cel ten osiągnięto. Pismo uproszczone używane jest także w Singapurze.Tradycyjne pismo chińskie (chin. trad. 繁體字, chin. upr. 繁体字, pinyin fántǐzì) to odmiana pisma chińskiego, w której znaki mają tradycyjną postać, umożliwiającą czytanie dawniejszych tekstów. Są one dość skomplikowane, dlatego w latach 50. XX wieku w ChRL wprowadzono reformę pisma, w wyniku czego powstały znaki uproszczone. Pismo tradycyjne jest używane w Republice Chińskiej na Tajwanie, oraz w Hongkongu i Makau. Nazywane jest także ortodoksyjnym, złożonym lub właściwym pismem chińskim.

  Chaoyang jest siedzibą dla większości wielu zagranicznych ambasad, ulicy Sanlitun, jak również powstającego pekińskiego centrum finansowego. Park Olimpijski zbudowany na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2008 również mieści się w Chaoyang. Chaoyang rozciąga się na zachód do Chaoyangmen na wschodniej Drugiej Obwodnicy,i tak daleko na wschód, jak miejsce poboru opłat Ximazhuang na Jingtong Expressway. W aglomeracji Pekinu zajmuje 475 kilometrów kwadratowych, z populacją 3 642 000 (2005).

  Atrakcje turystyczne[ | edytuj kod]

 • Świątynia Dongyue
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.829 sek.