• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chantal Blaak

  Przeczytaj także...
  13. edycja kobiecego wyścigu kolarskiego Ronde van Vlaanderen voor Vrouwen odbyła się 3 kwietnia 2016 roku w Belgii. Trasa wyścigu liczyła 141,2 kilometrów. Zwyciężczynią została mistrzyni świata, Brytyjka Elizabeth Armitstead, wyprzedzając Szwedkę Emmę Johansson oraz Holenderkę Chantal Blaak.Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  89. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym – zawody kolarskie, które odbędą się w dniach 9 - 16 października 2016 w stolicy Kataru, Dausze. Będą to pierwsze w historii kolarskie mistrzostwa świata zorganizowane w tym kraju oraz na Bliskim Wschodzie.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Chantal Blaak (ur. 22 października 1989 w Rotterdamie) − holenderska kolarka szosowa i torowa, złota medalistka szosowych mistrzostw świata, zawodniczka zespołu Boels Dolmans Cycling Team.

  Holland Ladies Tour (oficjalnie Boels Rental Ladies Tour) – wieloetapowy kolarski wyścig kobiet, organizowany corocznie w sierpniu w Holandii od 1998 roku. Od 2017 roku należy do cyklu najważniejszych zawodów kobiecych – UCI Women’s World Tour. Emakumeen Euskal Bira – etapowy wyścig kolarski kobiet, organizowany od 1988 roku w Kraju Basków, w Hiszpanii. Od 2018 roku wyścig należy do cyklu najważniejszych zawodów kobiecych – UCI Women’s World Tour, wcześniej otrzymując kategorię 2.1.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pierwszy sukces w karierze Chantal Blaak osiągnęła w 2008 roku, kiedy zdobyła srebrny medal w wyścigu ze startu wspólnego podczas uniwersyteckich mistrzostw świata. W tej samej konkurencji zdobyła złoty medal na rozgrywanych rok później mistrzostwach Europy do lat 23. Największy sukces odniosła jednak w 2014 roku, kiedy wspólnie z koleżankami z zespołu Team Specialized–lululemon wywalczyła złoty medal w drużynowej jeździe na czas na szosowych mistrzostwach świata w Ponferradzie. Kilkakrotnie zdobywała medale mistrzostw Holandii w różnych kategoriach wiekowych, zarówno na torze jak i na szosie. Nie brała udziału w igrzyskach olimpijskich. W 2015 roku przeszła do zespołu Boels Dolmans Cycling Team.

  Open de Suède Vårgårda – kolarski wyścig jednodniowy (tzw. "klasyk") rozgrywany od 2006 roku w Gminie Vårgårda w Szwecji. Od początku istnienia zawody są częścią cyklu Pucharu Świata Kobiet w Kolarstwie Szosowym (obecnie UCI Women’s World Tour). Od 2008 roku wraz z wyścigiem indywidualnym odbywa się także drużynowa jazda na czas, która również zaliczana jest do cyklu UCI.5. edycja kobiecego wyścigu kolarskiego Gandawa-Wevelgem (pełna nazwa wyścigu to Gent-Wevelgem in Flanders Fields) odbyła się 27 marca 2016 roku w Belgii. Trasa wyścigu liczyła 115 kilometrów. Zwyciężczynią została Holenderka Chantal Blaak, wyprzedzając Niemkę Lisę Brennauer oraz inną Holenderkę Lucindę Brand.

  Najważniejsze osiągnięcia[ | edytuj kod]

  2009 3. miejsce w Ronde van Drenthe 2012 2. miejsce w Ronde van Gelderland 2014 1. miejsce Open de Suède Vårgårda 1. miejsce w Drentse 8 1. miejsce na 5. etapie Energiewacht Tour 2015 1. miejsce w Le Samyn des Dames 1. miejsce w RaboRonde Heerlen 1. miejsce na 3. etapie Emakumeen Euskal Bira 2. miejsce w Omloop van het Hageland 2016 1. miejsce w Le Samyn des Dames 1. miejsce w Ronde van Drenthe 1. miejsce w Gandawa-Wevelgem Jersey rainbow chrono.svg 1. miejsce w mistrzostwach świata (jazda druż. na czas) 2. miejsce w Omloop Het Nieuwsblad 3. miejsce w Ronde van Vlaanderen 1. miejsce na 2. etapie Energiewacht Tour 1. miejsce w Holland Ladies Tour 2017 3. miejsce w Ronde van Vlaanderen Silver medal blank.svg 2. miejsce w mistrzostwach świata (jazda druż. na czas) Jersey rainbow.svg 1. miejsce w mistrzostwach świata (start wspólny) 2018
 • 2. miejsce w Trofeo Alfredo Binda
 • 1. miejsce w Amstel Gold Race
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • 14. edycja kobiecego wyścigu kolarskiego Ronde van Vlaanderen voor Vrouwen odbyła się 2 kwietnia 2017 roku w Belgii. Trasa wyścigu liczyła 153,3 kilometrów. Zwyciężczynią została Amerykanka Coryn Rivera, wyprzedzając Australijkę Gracie Elvin oraz Holenderkę Chantal Blaak. Team Specialized–lululemon (Kod UCI: SLU) – amerykańska profesjonalna kobieca grupa kolarska, obecnie sponsorowana jest przez kanadyjską firmę odzieżową Lululemon Athletica oraz amerykańskiego producenta rowerów - Specialized. Zespół powstał w 2003 roku na niemieckiej licencji, pod nazwą Team T-Mobile. Od 1 stycznia 2013 zespół startuje na licencji amerykańskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  22 października jest 295. (w latach przestępnych 296.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 70 dni.
  5. edycja kobiecego wyścigu kolarskiego Amstel Gold Race odbyła się 15 kwietnia 2018 roku w Holandii. Trasa wyścigu liczyła 116,9 kilometrów. Zwyciężczynią została Holenderka Chantal Blaak, wyprzedzając swoją rodaczkę Lucinda Brand oraz Australijkę Amandę Spratt.
  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.
  Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.
  87. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym – zawody kolarskie, które odbyły się w dniach 20 - 28 września 2014 w hiszpańskim mieście Ponferrada.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  90. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym – zawody kolarskie, które odbyły się w dniach 16–24 września 2017 w miejscowości Bergen, w Norwegii. Były to drugie zorganizowane w tym kraju mistrzostwa świata. Decyzja o wyborze Bergen zapadła 25 września 2014 podczas dwudniowej sesji Komitetu Zarządzającego UCI, która odbyła się podczas 87. Kolarskich Mistrzostw Świata w Ponferradzie. Po raz trzeci z rzędu mistrzem świata w wyścigu indywidualnym ze startu wspólnego został Słowak, Peter Sagan (jedyny, który obronił tytuł mistrza świata). Wśród multimedalistów najlepszymi okazali się zdobywcy dwóch złotych medali, Holender Tom Dumoulin i juniorka, Włoszka Elena Pirrone.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.