• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Channel 4

  Przeczytaj także...
  Partia Walii (wal. Plaid Cymru [plaɪd ˈkəmri]; ang. The Party of Wales) – centrolewicowa partia polityczna w Walii popierającą idee niepodległościowe. Należy do Wolnego Sojuszu Europejskiego. Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Gwynfor Evans (ur. 1 września 1912, zm. 21 kwietnia 2005) – walijski polityk , deputowany do parlamentu brytyjskiego.

  Channel 4 (nazwa oficjalna: Channel Four Television Corporation) – brytyjski nadawca telewizyjny, trzeci (pod względem wielkości udziałów i zasięgu) największy podmiot na brytyjskim rynku telewizyjnym, po BBC i ITV plc.

  Podobnie jak BBC, Channel 4 ma status nadawcy publicznego. Oznacza to, że 100% udziałów w nim należy do brytyjskiego skarbu państwa, zaś firma ma pewne ustawowo określone obowiązki. Podstawowa różnica między BBC a Channel 4 polega na sposobie finansowania. BBC otrzymuje środki z płaconego przez Brytyjczyków abonamentu RTV, ale w zamian nie wolno jej emitować na swoich wewnątrzbrytyjskich kanałach żadnych reklam. W przypadku Channel 4 jest odwrotnie – stacja może pokazywać reklamy na równi z podmiotami prywatnymi, ale nie otrzymuje żadnych subsydiów ze środków publicznych.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Misja[ | edytuj kod]

  Obecnie charakter misji Channel 4 jako nadawcy publicznego określa ustawa Communications Act z roku 2003. Według jej przepisów, stacja powinna:

 • prezentować innowacyjność, eksperymentalizm i kreatywność w szerokiej gamie wysokiej jakości, zróżnicowanych programów
 • przemawiać do gustów i zainteresowań zróżnicowanego kulturalnie społeczeństwa
 • mieć istotny wkład w produkcję programów edukacyjnych
 • prezentować unikatowy charakter
 • przygotowywać programy z myślą o szkołach
 • produkować znaczną część swoich programów poza Londynem
 • Kanały[ | edytuj kod]

  Oprócz głównego kanału Channel 4, firma nadaje również kanały tematyczne:

  Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
 • E4 – kanał rozrywkowy dla osób w wieku 15-35 lat
 • Film4 – kanał filmowy
 • More4 – kanał poświęcony kulturze, sztuce i stylowi życia
 • 4seven - kanał pokazujący najlepsze programy z ostatniego tygodnia z głównej stacji
 • Kilka kolejnych kanałów tematycznych jest nadawanych przez firmę Box Television, będącą spółką Channel 4 i niemieckiego wydawnictwa Bauer.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Walia[ | edytuj kod]

  W 1980 roku były lider walijskiej partii Plaid Cymru, Gwynfor Evans, starał się o utworzenie walijskojęzycznego kanału. Groził, że będzie strajkował, jeśli rząd nie uhonoruje jego zaangażowania w tę sprawę. 1 listopada 1982 nadawanie rozpoczęła stacja S4C (Sianel Pedwar Cymru), która nadawała w języku walijskim i była dostępna w Walii zamiast Channel 4. S4C od startu, oprócz programów walijskojęzycznych, emitowała również niektóre programy Channel 4.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.

  Cyfryzacja telewizji naziemnej w Wielkiej Brytanii umożliwiła nadawanie Channel 4 w Walii równocześnie z S4C. Od czasu całkowitego przejścia Wielkiej Brytanii na cyfrową telewizję naziemną (2012 r.) S4C nadaje całkowicie w języku walijskim i nie emituje już programów Channel 4.

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.S4C (wal. Sianel Pedwar Cymru, ang. Channel Four Wales) - walijska stacja telewizyjna, jeden z największych walijskojęzycznych nadawców telewizyjnych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Channel 4 - Ofcom. [dostęp 2010-03-01].
  2. channel4.com - About Channel 4. [dostęp 2010-03-01].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona telewizji
 • Wydawnictwo Bauer rozpoczęło działalność w Polsce w listopadzie 1991 roku. Wydawnictwo wchodzi w skład Bauer Media Group, do której należy także Grupa RMF oraz Interia.pl.ITV plc - brytyjska spółka akcyjna notowana na London Stock Exchange, największy komercyjny i drugi ogółem nadawca telewizyjny w Wielkiej Brytanii. Jest właścicielem (często za pośrednictwem spółek zależnych) koncesji na nadawanie analogowego naziemnego programu telewizyjnego w 11 z 15 regionów w ramach systemu ITV. Nadaje na tych częstotliwościach kanał ITV1, będący drugim najchętniej oglądanym kanałem telewizyjnym w kraju. Ponadto należą do niej, nadawane w naziemnym i satelitarnym przekazie cyfrowym, kanały ITV2, ITV3, ITV4, ITV Play, CITV Channel, ITV News, STV, UTV oraz Men & Motors.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.