• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chan Chin-wei

  Przeczytaj także...
  Taszkent (uzb.: Toshkent; uzb. cyr.: Тошкент; ros.: Ташкент, Taszkient) – stolica Uzbekistanu, w Azji Środkowej, położona nad rzeką Chirchiq na przedgórzu Tienszanu. Zamieszkuje ją 2,18 mln mieszkańców (2008), szacunki nieoficjalne (wliczając niezarejestrowaną ludność napływową) dają 2,6 – 3,2 mln. Jest głównym ośrodkiem przemysłowym i kulturalno-naukowym kraju, jednym z największych miast Azji Środkowej.Tacciana Puczak (biał. Таццяна Мікалаеўна Пучак, ros. Татьяна Николаевна Пучек; ur. 9 stycznia 1979 w Mińsku) – białoruska tenisistka.
  Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.

  Chan Chin-wei (chiń. 詹謹瑋; pinyin Zhān Jǐnwěi; ur. 8 stycznia 1985 w Kaohsiung na Tajwanie) – tajwańska tenisistka.

  Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

  Zadebiutowała w 2001 roku na turniejach cyklu ITF i od razu w pierwszym roku startów wygrała turniej deblowy (w parze z rodaczką Hsieh Su-wei). W następnym roku wygrała kolejne trzy turnieje deblowe a w 2003 do sukcesów deblowych dołączyła pierwszy wygrany turniej w grze singlowej. W sumie wygrała sześć turniejów singlowych i czterdzieści sześć deblowych rangi ITF.

  Kaohsiung (także Gaoxiong, chiń.: 高雄; pinyin: Gāoxióng; pe̍h-ōe-jī: Ko-hiông) – miasto w południowo-zachodnim Tajwanie, nad Morzem Południowochińskim. Ma status miasta wydzielonego. W 2010 roku liczyło 2 773 483 mieszkańców. Główny port handlowy Tajwanu. Ośrodek przemysłu elektronicznego, informatycznego, hutniczego, maszynowego, stoczniowego i petrochemicznego.Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.

  W latach 2002-2005 próbowała kilkakrotnie startów w kwalifikacjach do turniejów WTA ale dopiero w 2006 roku udało jej się dwukrotnie zagrać w turniejach głównych. W obu przypadkach swój udział zakończyła na pierwszej rundzie, przegrywając w Cincinnati z Marion Bartoli a w Taszkencie z Taccianą Puczak. W następnych latach wystąpiła jeszcze kilkakrotnie w turniejach WTA ale nigdy nie udało jej się przejść pierwszej rundy turnieju głównego.

  Kristina Brandi (ur. 29 marca 1977 w San Juan) - portorykańska tenisistka. Karierę zawodową rozpoczęła 1 czerwca 1995 roku, a zakończyła w 2008 roku. Była zawodniczką praworęczną z oburęcznym backhandem.Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.

  Ze względu na obecność w drugiej setce światowego rankingu próbowała również swych sił w kwalifikacjach do turniejów wielkoszlemowych jednak nigdy jej się nie udało zagrać w turnieju głównym. Największym jej sukcesem było dotarcie do trzeciej rundy kwalifikacji w Australian Open w 2007 roku, gdzie pokonała w pierwszej rundzie Japonkę, Ryoko Fudę i w drugiej Portorykankę, Kristinę Brandi.

  Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.Fed Cup, Puchar Federacji – drużynowe rozgrywki tenisowe krajowych reprezentacji kobiecych, odpowiednik męskiego Pucharu Davisa.

  Wiele razy reprezentowała swój kraj w rozgrywkach Pucharu Federacji.

  Finały turniejów WTA[ | edytuj kod]

  Gra podwójna 7 (2-5)[ | edytuj kod]

  Wygrane turnieje rangi ITF[ | edytuj kod]

  Gra pojedyncza[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie WTA (ang.). Women’s Tennis Association. [dostęp 12 października 2013].
 • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 12 października 2013].
 • Profil na stronie Pucharu Billie Jean King (ang.). Billie Jean King Cup. [dostęp 12 października 2013].
 • Women’s Tennis Association (WTA) – największa organizacja kobiecego tenisa, zrzeszająca wszystkich organizatorów imprez tenisowych, same tenisistki oraz federacje sędziowskie biorące udział we wszystkiego rodzaju imprezach, od turniejów najniższego szczebla (International z pulą pieniężną nie przekraczającą 500 tys. dolarów) poprzez turnieje średniego szczebla (pula pieniężna 731 tys. – 4,5 mln dolarów) aż po turnieje Wielkiego Szlema.Australian Open, AO, Aussie Open, Wielki Szlem Azji i Pacyfiku – międzynarodowe tenisowe mistrzostwa Australii, pierwszy z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema, rozgrywane od 1905 roku. Odbywają się corocznie w drugiej połowie stycznia na kortach Melbourne Park w Melbourne.
  Warto wiedzieć że... beta

  Cincinnati – miasto w USA, w stanie Ohio. Leży nad rzeką Ohio (na jej północnym brzegu), będącą jednocześnie granicą ze stanem Kentucky. Wraz z przedmieściami, enklawami, zarzecznymi miastami i przedmieściami stanu Kentucky ulokowanymi w hrabstwach Boone, Kenton i Campbell, i przyległym pograniczem stanu Indiana (przede wszystkim Lawrenceburg), ok. 1,5 mln ludności zamieszkuje aglomerację Cincinnati z tendencją wzrostową.
  Marion Bartoli (wym. /maʁjɔ̃ baʁtɔli/; ur. 2 października 1984 w Le Puy-en-Velay) – francuska tenisistka, mistrzyni Wimbledonu 2013 oraz finalistka Wimbledonu 2007, mistrzyni juniorskiego US Open 2001, reprezentantka kraju w rozgrywkach Pucharu Federacji.
  Hsieh Su-wei (chiń. upr.: 谢淑薇; chiń. trad.: 謝淑薇; pinyin: Xiè Shúwéi; ur. 4 stycznia 1986 w Kaohsiung) – tajwańska tenisistka, mistrzyni wielkoszlemowego Wimbledonu 2013 w grze podwójnej.
  Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ang. International Tennis Federation, ITF) – organizacja przewodząca rozgrywkom tenisowym na świecie, skupia dwieście dwie narodowe organizacje.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.