• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chamis al-Kaddafi

  Przeczytaj także...
  II bitwa o Trypolis (kryptonim Operacja Syrena) – zbrojne starcie toczące się od 20 - 28 sierpnia 2011 między armią rządową i rebeliantami wspieranymi przez lotnictwo NATO podczas libijskiej wojny domowej, zakończone zajęciem stolicy przez rebeliantów.Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.
  Akademia Wojskowa im. Michaiła Frunzego (ros. Военная академия имени М. В. Фрунзе) – wyższa szkoła wojskowa działająca w Moskwie w latach 1918-1998.

  Chamis al-Kaddafi (arab. خميس القذافي; ur. 27 maja 1983 w Trypolisie) – libijski oficer, dowódca Brygady Chamisa oraz siódmy i najmłodszy syn Mu’ammara al-Kaddafiego.

  Chamis urodził się 27 maja 1983 roku jako najmłodszy syn al-Kaddafiego i jego drugiej żony. W amerykańskim bombardowaniu Libii został 15 kwietnia 1986 roku ranny. Ukończył akademię wojskową w Trypolisie, uzyskując tytuł licencjata w dziedzinie nauk ścisłych i sztuki wojennej. Następnie kształcił się w Akademii im. M. Frunzego w Moskwie i Akademii Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Od kwietnia 2010 roku studiował na IE Business School w Madrycie. Po wybuchu wojny domowej w Libii został usunięty z tej uczelni w marcu 2011 roku ze względu na swój udział w tłumieniu demonstracji. Następnie został dowódcą elitarnej Brygady Chamisa. Walczył pod Bengazi, Az-Zawiją, Misratą i w Trypolisie.

  Syria (arab. سوريا / سورية, transk. Sūriyya), nazwa oficjalna: Syryjska Republika Arabska (arab. الجمهورية العربية السورية, transk. Al-Dżumhurijja al-Arabijja as-Surijja) – arabskie państwo na Bliskim Wschodzie, graniczące z Turcją (822 km), Irakiem (605 km), Jordanią (375 km), Libanem (375 km) i Izraelem (76 km).Wojna domowa w Libii (zwana również rewolucją libijską) – wojna domowa rozpoczęta po wystąpieniu opozycji przeciwko złej sytuacji materialnej, bezrobociu, korupcji, ograniczaniu swobód obywatelskich oraz długoletnim rządom Muammara Kaddafiego. Protesty zapoczątkowane 15 lutego pod wpływem udanych rewolucji w Tunezji i Egipcie, przerodziły się w wojnę domową.

  Kilkukrotnie pojawiały się informacje o jego śmierci – po raz pierwszy 22 marca 2011, ale nie potwierdziły jej ani źródła w rządzie libijskim ani siły koalicji, a liczne obecne w mediach wersje zdarzeń spowodowały, że informację uznano za fałszywą. Ponownie o śmierci Chamisa donoszono 5 sierpnia 2011, gdy miał zginąć w nalocie NATO na Zalitan, ale NATO nie potrafiło zweryfikować tej informacji, a rząd Libii oficjalnie ją zdementował, zaś sam Chamis 9 sierpnia wystąpił w libijskiej telewizji państwowej. Trzecia informacja o śmierci najmłodszego z synów al-Kaddafiego pojawiła się 22 sierpnia 2011 w czasie walk w Trypolisie. Chamis miał wówczas zginąć w czasie prowadzenia do centrum miasta kolumny czołgów. Ta informacja nie została potwierdzona przez żadne niezależne źródła.

  Toyota Land Cruiser - osobowy samochód terenowy produkowany przez japoński koncern motoryzacyjny Toyota Motor Corporation od 1954 roku.AH-64 Apache jest podstawowym śmigłowcem szturmowym wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych, przeznaczonym do zwalczania broni pancernej i innej broni ciężkiej. Został opracowany przez Hughes Helicopters, przejęty następnie przez McDonnell Douglas. Po zakupie zakładów McDonnell Douglas przez koncern Boeinga, producentem śmigłowca jest koncern z Chicago. Jego poprzednikiem był śmigłowiec uderzeniowy AH-1 Cobra.

  Po raz czwarty doniesiono o jego śmierci 29 sierpnia 2011 w walkach 60 km na południe od Trypolisu, w okolicach Tarhuny, gdy poruszać się miał samochodem Toyota Land Cruiser, w który trafił rzekomo pocisk wystrzelony przez brytyjski Apache. Jego zwęglone ciało miało zostać pochowane w grobie opodal drogi. 4 września 2011 powstańcy poinformowali o zdobyciu pewności, że Chamis zginął w ataku rakietowym pod Tarhuną, a syryjska telewizja Al-Rai TV związana z byłym libijskim reżimem potwierdziła śmierć Chamisa 15 października 2011.

  Bitwa o Misratę – zbrojne starcie stoczone od 24 lutego 2011 między libijską armią rządową wspieraną przez zagranicznych najemników a demonstrantami i zbuntowanymi żołnierzami podczas libijskiej wojny domowej.Brygada Chamisa właściwie 32 Wzmocniona Brygada Armii Ludu - jednostka piechoty zmotoryzowanej armii libijskiej, utworzona w roku 2000.

  Jednak jak się później okazało Chamis przeżył atak rakietowy i stanął na czele batalionu kaddafistów. Kolejne pogłoski o jego śmierci podano dokładnie rok po zabiciu jego ojca - 20 października 2012. Wówczas rzekomo miał zginąć w czasie starć w Bani Walid, o czym poinformował przewodniczący libijskiego Zgromadzenia Narodowego - Muhammad Mukarjaf. Inne źródła podawały, iż Chamis al-Kaddafi został ciężko ranny w Bani Walid i został przewieziony do Misraty, gdzie zmarł. Jednakże rzecznik rządu al-Kaddafiego - Musa Ibrahim, który według władz libijskich został pojmany także 20 października 2012 w Tarhunie pod Trypolisem, napisał na portalu społecznościowym Facebook, że przebywa za granicą, a pogłoski o śmierci Chamisa były plotką. Już dzień później libijski wicepremier Mustafa Abu Szakur zdementował informacje dt. Chamisa al-Kaddafiego i Musy Ibrahima, przepraszając za podanie nieprawdziwej informacji.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Mustafa Abu Szakur (ur. 15 lutego 1951 w Suk al-Dżuma) – libijski polityk i profesor, wicepremier w latach 2011–2012. Premier elekt Libii od 12 września do 7 października 2012; nie zdołał utworzyć rządu.


  Przypisy

  1. Chamis al-Kaddafi nie żyje tvn24.pl
  2. Ogłaszano jego śmierć wiele razy. Teraz to prawda? tvn24.pl
  3. @ShababLibya: Reports of a split between members of the Khamis brigade. 2011.
  4. The Greenwood Library of American War Reporting: The Vietnam War & post-Vietnam conflicts, p. 346. Copeland, David A. Greenwood Press (Westport, Conn.), 2005. ISBN 978-0-313-32930-2
  5. Un hijo de Gadafi estudia un master en Madrid. 2011-02-22.
  6. Madrid's IE Business School Expels Qaddafi's Son From MBA. 2011-03-04.
  7. Robert Stefanicki. Żywa i martwa rodzina Kaddafich. „Gazeta Wyborcza - Duży Format”, 15 września 2011 (pol.). 
  8. Syn Kaddafiego umiera dwa razy (pol.). tvn24.pl, 2011-03-22. [dostęp 2011-03-22].
  9. Najmłodszy syn Kaddafiego "zginął". To już trzeci raz (pol.). Tvn24.pl, 2011-08-23. [dostęp 2011-08-23].
  10. Gaddafi family members cross into Algeria - rebels say Khamis Gaddafi killed. 2011-08-29. [dostęp 2011-08-29].
  11. Syn Muammara Kadafiego, Chamis został zabity? wp.pl
  12. Wicepremier Libii podał informację o śmierci syna Kadafiego - teraz wycofuje się ze swoich słów wp.pl
  I bitwa o Az-Zawiję − zbrojne starcie stoczone w dniach od 24 lutego do 10 marca 2011 między libijską armią rządową wspieraną przez zagranicznych najemników a demonstrantami i zbuntowanymi żołnierzami podczas libijskiej wojny domowej. W wyniku bitwy miasto zostało zdobyte przez siły rządowe.Libia (arab. ليبيا – trl. Lībiyā, trb. Libija), oficjalnie Państwo Libia (arab. دولة ليبيا – trl. Dawlat Lībiyā, trb. Daulat Libija) – państwo położone w Afryce Północnej, nad zatoką Wielka Syrta (Morze Śródziemne).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (OTP, ang. North Atlantic Treaty Organization, NATO, fr. Organisation du Traité de l’Atlantique Nord, OTAN) – organizacja polityczno-wojskowa powstała 24 sierpnia 1949 na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 Traktatu Północnoatlantyckiego. Początkowym celem istnienia NATO była obrona militarna przed atakiem ze strony Związku Radzieckiego i jego satelitów, z czasem jednak organizacja stała się elementem utrzymania równowagi strategicznej między Wschodem i Zachodem. Po rozpadzie Układu Warszawskiego pełni rolę stabilizacyjną, podejmując działania zapobiegające rozprzestrzenianiu konfliktów regionalnych.
  Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.
  Bitwy o Bengazi - zbrojne starcia toczące się w dniach 17 - 20 lutego oraz 19 - 20 marca 2011 między armią rządową wspieranych przez zagranicznych najemników a demonstrantami i zbuntowanymi żołnierzami podczas wojny domowej.
  Trypolis (arab. طرابلس – Ţarābulus al-Gharb) – stolica i największe miasto Libii, położone w północno-zachodniej części kraju, w Trypolitanii, nad Morzem Śródziemnym.
  Facebook – serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook, Inc. z siedzibą w Menlo Park. W październiku 2012 liczba użytkowników na całym świecie wynosiła ponad 1 miliard, a co miesiąc wgrywany jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów, których obecnie jest 265 miliardów. Średni wiek użytkownika serwisu to 22 lata. Dane zgromadzone na Facebooku to ponad 180 petabajtów, co 24 godziny przybywa ponad 0,5 petabajta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.088 sek.