Chaleda Zia
Premier (z fr. premier - pierwszy, od łac. primus - pierwszy) – w wielu krajach szef rządu. W Polsce oficjalnie nazywany prezesem Rady Ministrów (w okresie II Rzeczypospolitej w użyciu były również terminy: prezydent ministrów oraz prezes ministrów). W innych krajach nazywany: pierwszy minister (Wielka Brytania - Prime Minister), kanclerz (Niemcy, Austria - Kanzler), prezydent ministrów (Ministerpräsident) – landy niemieckie, minister stanu (Statsminister) - kraje skandynawskie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Chaleda Zia, beng. খালেদা জিয়া (ur. 15 sierpnia 1945) – polityk Bangladeszu, pierwsza kobieta-premier w tym kraju (1991–1996 i 2001–2006).
Chaleda Zia urodziła się w prowincji Radźszahi. Jej rodzina pochodziła z Pheni (jednej z południowych prowincji Bangladeszu), a rodzicami byli Iskandar Majumder i Taiyaba Majumder. W 1960 roku poślubiła Ziaur Rahmana, późniejszego prezydenta Bangladeszu, który zginął w zamachu w 1981.
W 1984 objęła przywództwo dawnej partii męża – Nacjonalistycznej Partii Bangladeszu (BNP), kierując opozycją wobec dyktatorskich rządów prezydenta Erszada. Po upadku Erszada i wygranych przez BNP w 1991 wyborach – premier. Od 1996 BNP przeszła do opozycji, a po wyborach w 2001 ponownie zdobyła władzę w koalicji z mniejszymi partiami nacjonalistycznymi i islamskimi.
W ciągu trzydziestu pięciu lat niepodległości Bangladeszu sprawowała władzę przez około 10 lat (najdłuższy okres). W 2006 roku, Forbes umieścił Chaledę Zia na 33. miejscu w rankingu najbardziej wpływowych kobiet świata.
Przypisy[ | edytuj kod]
- „The 100 Most Powerful Women”, Forbes, August 26, 2006.