• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chad Kroeger  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.Tommy Lee, właśc. Thomas Lee Bass (ur. 3 października 1962 w Atenach) – amerykański perkusista, głównie znany z glam metalowej grupy Mötley Crüe.

  Chad Kroeger, właściwie Chad Robert Turton (ur. 15 listopada 1974 roku w Hanna, Alberta) – kanadyjski wokalista, gitarzysta rytmiczny, współzałożyciel oraz autor tekstów zespołu Nickelback. Jest przyrodnim bratem basisty zespołu Mike'a Kroegera. Prócz aktywności w zespole, jest także producentem muzycznym, oraz komponuje muzykę do filmów. Od 2002 roku współzałożyciel wytwórni 604 Records. Gra na gitarach marki Paul Reed Smith.

  Dark Horse – szósty album studyjny kanadyjskiej rockowej grupy Nickelback. Wydany 18 listopada 2008 roku. Sesja nagraniowa albumu zaczęła się w marcu w studiu "Mountain View Studios" w Vancouver, i trwała nieco ponad 5 miesięcy. W sierpniu prace nad płytą zostały zakończone. Producentem albumu został legendarny producent muzyczny Robert "Mutt" Lange, który ma na swoim koncie współpracę z takimi wykonawcami jak Def Leppard, AC/DC czy Bryan Adams. Album odniósł spory sukces, szczególnie w ojczystej Kanadzie, oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie uzyskał odpowiednio status 5-krotnej oraz 2-krotnej platyny. Album zajął także pierwsze miejsca na wielu prestiżowych listach w Stanach i Kanadzie, np. "Billboard Top Rock Albums", "Billboard Top Hard Rock Albums", "Billboard Top Modern Rock/Alternative Albums" czy "Canadian Albums Chart". Album dotarł 6 grudnia 2008 roku, do 2 miejsca na prestiżowej liście Billboard 200. Przez długi czas utrzymywał się także w czołowej dziesiątce tego zestawienia. W dniu premiery album sprzedał się w ilości 330 tys. kopii, dzięki czemu był drugim najlepiej sprzedającym się albumem, zaraz po płycie piosenkarki Beyonce, której album sprzedał się w ilości 450 tys. kopii. Album przyniósł także małą zmianę w brzmieniu. Utwory stały się bardziej spójne, cięższe, widać jest ponownie większy wpływ muzyki grunge. Album został nagrany przy zastosowaniu zaawansowanej cyfrowej stacji roboczej do obróbki dźwięku Pro Tools, oraz FL Studio. W 2010 roku album został sklasyfikowany na 191 pozycji zestawienia magazynu Billboard na "200 najlepszych albumów dekady".Alice in Chains – amerykańska grupa muzyczna utworzona w 1987 roku z inicjatywy wokalisty Layne’a Staleya oraz gitarzysty Jerry’ego Cantrella. Jest kolejnym zespołem wywodzącym się z Seattle, który osiągnął sukces komercyjny. Grupa bardzo często zaliczana jest do tzw. „Wielkiej Czwórki z Seattle”, wraz z takimi wykonawcami jak Pearl Jam oraz Soundgarden. Muzyka stworzona przez zespół jest mroczna i ciężka, lecz bardzo melodyjna. Odznacza się różnorodnością brzmienia, sprawiającą że zespół trudno jest przypisać do konkretnego gatunku. Grupa powszechnie identyfikowana jest z nurtem grunge, lecz czerpiąca inspirację z szeroko pojętej muzyki metalowej lat 70. Zawiera w sobie elementy ciężkich metalowych riffów spod znaku Black Sabbath oraz melodyjnego hard rocka spod znaku Led Zeppelin, przeplatanego łagodniejszymi i utrzymanymi w stylistyce muzyki akustycznej kompozycjami. Charakterystyczną cechą zespołu są rozbudowane aranżacyjnie utwory, oraz odrębny styl wokalny, który często zawiera zharmonizowane linie wokalne.

  Spis treści

 • 1 Biografia
 • 1.1 Nickelback (1995 - obecnie)
 • 2 Problemy z prawem
 • 3 Życie prywatne
 • 4 Dyskografia
 • 4.1 Single
 • 5 Instrumentarium
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Biografia[]

  Urodził się i wychowywał w małym miasteczku Hanna położonym w prowincji Alberta, 215 km, na północny wschód od Calgary. Gdy miał 2 lata, rodzinę opuścił ojciec. Na gitarze zaczął grać w wieku 13 lat, za namową swojej matki. Jego pierwszą gitarą był czarny model Flying V o nazwie "Hurricane". W młodości był niepokornym dzieckiem. Kiedy miał 14 lat trafił do zakładu dla nieletnich, za włamanie się do swojej szkoły. Gdy miał 18 lat, dowiedział się że on i jego brat Mike Kroeger mają różnych ojców. Swój żal opisał później w utworach "Too Bad", oraz "Should've Listened". Od najmłodszych lat swego życia kochał muzykę. Na pierwszy koncert wybrał się gdy miał 13 lat, był to występ grupy Metallica oraz The Cult. Po skończeniu szkoły, postanowił założyć własny zespół. W młodości, aby się móc utrzymać, przez krótki okres zajmował się sprzedażą narkotyków, o czym wspomniał później w piosence "Worthy to Say". Do jego ulubionych wykonawców muzycznych należą m.in: Big Wreck, Metallica, Rage Against The Machine, Alice in Chains, The Beatles.

  Ryan Anthony Peake (ur. 1 marca 1973 w Calgary) – gitarzysta prowadzący kanadyjskiego zespołu rockowego Nickelback. W zespole wspomaga wokalnie wokalistę Chada Kroegera. Jest drugim najstarszym członkiem w zespole.Szkoła – instytucja oświatowo-wychowawcza zajmująca się kształceniem i wychowaniem w państwie, a także siedziba (budynek) tej instytucji oraz jej uczniowie i personel.

  Nickelback (1995 - obecnie)[]

  W 1996 roku napisał dziesięć piosenek, pożyczył od swego ojczyma 1500 dolarów i przekonał swego brata, kuzyna Brandona i przyjaciela Ryana aby nagrać je w Vancouver. Przyjaciel zarezerwował im czas w studiu należącym do "Turtle Records". Wtedy też narodziła się pierwsza nazwa zespołu "Village Idiot", lecz szybko ją zmienili na "Brick". Gdy skończyli nagrywać materiał na demo "Hesher", przyjęli nazwę Nickelback. Po wydaniu debiutanckiego albumu, "Curb", gdzie Kroeger opisał różnie historie ze swego życia, jak i swych przyjaciół, wyruszyli w swoją pierwszą trasę, po kanadyjskich klubach. W międzyczasie Kroeger pracował jako sprzedawca powierzchni reklamowej. Nabyte doświadczenie, wykorzystał później w promocji zespołu. W roku 1998 wydał z zespołem drugi album, "The State". Za sprawą utworu "Leader of Men", zespołem zaczęły interesować się duże wytwórnie. W końcu grupa podpisała kontrakt z Roadrunner Records, oraz EMI. "The State" zostało ponownie wydane, w marcu 2000 roku, tym razem już na całym świecie. Grupa aktywnie koncertowała, supportując takich wykonawców jak Creed, czy Kiss.

  Spider-Man – amerykański fantastycznonaukowy film akcji z 2002 roku w reżyserii Sama Raimiego, jego kontynuacja Spider-Man 2 pojawiła się 2 lata później, trzecia część Spider-Man 3 – 5 lat później, a reboot Niesamowity Spider-Man 10 lat później.The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.
  Chad Kroeger podczas koncertu w Dublinie 20 maja 2007 roku

  W roku 2001, wraz z producentem Rickiem Parasharem, został producentem debiutanckiego krążka, kanadyjskiej grupy rockowej Default. We wrześniu tego samego roku, wraz z grupą Nickelback wydał album "Silver Side Up", który okazał się momentem przełomowym w historii zespołu, jak i samego wokalisty. Utwór "How You Remind Me", w którym opisał rozstanie ze swoją ówczesną dziewczyną, okazał się kluczem do sukcesu. W 2002 roku zespół otrzymał między innymi cztery statuetki prestiżowych Juno Awards, które są kanadyjskim odpowiednikiem Grammy. Potem posypały się nagrody dla najlepszego zespołu, najlepszego albumu, singli, dla najlepszych teledysków, a na początku 2003 roku Kroeger został uznany za najlepszego autora tekstów.

  Flying V - gitara elektryczna produkowana przez firmę Gibson Guitar Corporation, o charakterystycznym kształcie litery V. Premiera miała miejsce w 1958 roku, w 1959 z uwagi na małe zainteresowanie gitarę wycofano z produkcji. Dopiero później zostały docenione i od 1967 ponownie trafiły do produkcji, trwającej do chwili obecnej.The Long Road – czwarty studyjny album kanadyjskiej formacji Nickelback. Został wydany 22 września 2003 roku w Europie, oraz dzień później w Stanach Zjednoczonych. Album ukazał się nakładem wytwórni Roadrunner. Tym razem za produkcję krążka odpowiedzialni byli wokalista formacji, Chad Kroeger, oraz Joe Moi, który współpracował już z zespołem przy wydaniu poprzedniego krążka "Silver Side Up". Tytuł krążka "The Long Road", oznacza "długa droga", i opowiada on o tej długiej drodze jaką zespół musiał przebyć przez te wszystkie lata, aby znaleźć się w tym miejscu gdzie obecnie się znajduje. Materiał został nagrany w 2 studiach nagraniowych, w "Green House Studios", gdzie zespół nagrywa od 1998 roku, oraz w "Mountain View Studios" w Vancouver. Prace nad materiałem trwały przeszło ponad 4 miesiące. Album był promowany przez singel "Someday". Krążek nie powtórzył już tak ogromnego sukcesu jak poprzedni, ale mimo to zaledwie po 5 dniach od premiery uzyskał status złotej płyty w Wielkiej Brytanii, a w Stanach Zjednoczonych zadebiutował na 6 pozycji na liście Billboard 200. Krążek ostatecznie w samych Stanach pokrył się Potrójną platyną za sprzedaż ponad 3,100,000 kopii, w Kanadzie zyskał status poczwórnej platyny za sprzedaż 400,000 kopii albumu. Jest to zarazem ostatnia płyta nagrana z perkusistą Ryanem Vikedalem. W 2010 roku, magazyn "Billboard umieścił album na 157 pozycji, w zestawieniu na "200 najlepszych albumów dekady".

  W roku 2002 roku Kroeger wraz z prawnikiem Jonathanem Walvatne założył wytwórnię 604 Records, która wydaje płyty takich zespołów jak Theory of a Deadman, Armchair Cynics, oraz Marianas Trench. W tym samym roku, Kroeger nagrał wspólnie z wokalistą hardrockowej grupy Saliva Joseyem Scottem, gitarzystą grupy Theory of a Deadman, Tylerem Connollym i perkusistą grupy Pearl Jam Mattem Cameronem utwór "Hero", który promował film "Spider Man". Utwór okazał się sukcesem, zdobywając m.in nagrodę MTV Video Music Award for Best Video from a Film. W tym samym roku, Kroeger nagrał z gitarzystą Carlosem Santaną utwór Why Don't You & I, który znalazł się na płycie gitarzysty Shaman, oraz został wydany na singlu. Także w roku 2002, wraz z Joeyem Moi, został producentem debiutanckiej płyty grupy Theory of a Deadman. Wraz z wokalistą tejże grupy, Tylerem Connoly skomponował oraz napisał teksty piosenek. Utwory z albumu odniosły spory sukces na kanadyjskich oraz amerykańskich listach.

  Matt Cameron (ur. 28 listopada 1962 w San Diego, Kalifornia) – amerykański perkusista zespołów grunge Soundgarden (1986-1997, od 2010) i Pearl Jam (od 1998).Curb – debiutancki album kanadyjskiej grupy rockowej Nickelback, wydany 3 marca 1996 roku. Album ukazał się początkowo niezależnie, jedynie w ojczystej Kanadzie. Współproducentem krążka został Larry Anschell, właściciel studia nagraniowego "Turtle Recording Studios", w którym został nagrany materiał. Jest to jedyny album długogrający w dyskografii grupy nagrany z perkusistą Brandonem Kroegerem, który rozstał się z zespołem w roku 1998. Po podpisaniu kontraktu z wytwórnią Roadrunner Records, 25 czerwca 2002 roku ukazała się reedycja albumu wydana także w Europie. Album nie odniósł sukcesu, dotarł za to do 182 miejsca na prestiżowej liście Billboard 200.

  W 2003 roku Kroeger wystąpił gościnnie na płycie Bo Bice'a "The Real Thing", gdzie napisał tekst, oraz zagrał na gitarze w utworze "You're Everything". We wrześniu 2003 roku, wydał z zespołem czwarty album "The Long Road", który był promowany przez singel "Someday". Odbył z zespołem trasę, która trwała cały rok, i zakończyła się z końcem 2004 roku. W roku 2005 wystąpił gościnnie na drugiej solowej płycie perkusisty Motley Crue Tommy'ego Lee zatytułowanej "Tommyland: The Ride". Kroeger zagrał na gitarze w utworze "Trying to be Me". Został także producentem kilku utworów grupy Armchair Cynics wydanych na płycie "Killing the Romance". W tym samym roku, w październiku wydał piąty album z grupą Nickelback, "All the Right Reasons". Utworem promującym album był utwór "Photograph", w którym Kroeger powrócił do lat swej młodości, opisał swoją historię, kiedy to jeszcze wychowywał się w Hanna. Grupa nakręciła także teledysk w rodzinnej miejscowości wokalisty, oraz basisty. W roku 2006 wyruszył z zespołem w trasę koncertową, która łącznie składała się ze 162 koncertów, i trwała 2 lata. Podczas trasy, wraz z grupą supportował Bon Jovi, oraz The Rolling Stones. W roku 2007 ponownie wziął udział w projekcie muzycznym Carlosa Santany. Tym razem napisał tekst, oraz zaśpiewał i zagrał na gitarze akustycznej w utworze "Into the Night". Utwór został wydany na singlu, oraz zrealizowano do niego teledysk. Utwór dotarł do 4 miejsca na liście przebojów w Australii, oraz 2 w Kanadzie. Także w tym samym roku, Kroeger wspomógł muzyka country, Travisa Triita podczas prac nad jego albumem "The Storm", gdzie muzyk zawarł cover grupy Nickelback, "Should've Listened". W roku 2008, Kroeger wydał szósty studyjny album z zespołem Nickelback, zatytułowany "Dark Horse". W roku 2009, prócz trasy koncertowej, Kroeger udzielał się również w innych projektach. Został współautorem dwóch utworów, na nową płytę grupy Daughtry, które zostały wydane na singlach. Poza tym, wspólnie z Brettem Jamesem napisał tekst do utworu "It's a Business Doing Pleasure with You" muzyka country, Tima McGraw'a. Wystąpił także gościnnie na płycie Timbaland,a gdzie w duecie z raperem Sebastianem, zaśpiewał w utworze "Tomorrow In the Bottle". W roku 2010 Kroeger zaśpiewał gościnnie w utworze "Pornstar Dancing" grupy My Darkest Days. W zespole na gitarze zagrał także gościnnie Zakk Wylde.

  Rick Parashar - amerykański producent muzyczny, znany ze współpracy w latach 90. z takimi grupami muzycznymi jak Alice in Chains, Pearl Jam czy Blind Melon. Wraz z bratem Rajem, jest właścicielem studia London Bridge Studio.604 Records to wytwórnia płytowa piosenkarza Nickelback - Chada Kroegera i prawnika Jonathana Simkina, założona w 2002. Płyty przez nich wydane rozprowadzane są przez Universal Music (Kanada) i Roadrunner Records (reszta świata).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Photograph – pierwszy singel wydany przez kanadyjską grupę rockową Nickelback, z jej piątego albumu studyjnego, "All the Right Reasons", wydanego w 2005 roku. Utwór został zamieszczony na trzeciej pozycji na krążku, trwa 4 minuty i 21 sekund, i jest najdłuższym utworem znajdującym się na płycie. Tekst do utworu napisał wokalista grupy Chad Kroeger, kompozytorami muzyki są wszyscy członkowie zespołu. Pierwsze wydanie singla nastąpiło 8 sierpnia w Stanach Zjednoczonych, następnie singel został wydany w Japonii, Wielkiej Brytanii oraz Europie. Akustyczna wersja utworu nagrana dla Rolling Stone, znalazła się na stronie B singla "Far Away". 23 czerwca 2008 roku, w Wielkiej Brytanii ukazała się reedycja singla.
  All the Right Reasons – piąty, studyjny album kanadyjskiej formacji rockowej Nickelback, wydany 3 oraz 4 października 2005 roku, nakładem holenderskiej wytwórni Roadrunner Records. Nad produkcją albumu czuwali, podobnie jak przy poprzednim krążku "The Long Road", wokalista grupy, Chad Kroeger oraz Joe Moi. Materiał został zarejestrowany w "Mountain View Studios" w Vancouver. Prace nad albumem trwały nieco ponad pól roku. Podczas sesji zespół zarejestrował także nową wersję przeboju grupy Queen, "We Will Rock You". "All the Right Reasons" jest pierwszym pierwszym krążkiem nagranym wspólnie z nowym perkusistą grupy, Danielem Adairem, który zastąpił Ryana Vikedala tuż przed rozpoczęciem sesji nagraniowej. Album zadebiutował na 1 pozycji zestawienia Billboard Top 200, gdzie utrzymał się przez tydzień. W Nowej Zelandii, krążek na 1 pozycji utrzymał się przez 2 tygodnie, w Kanadzie przez miesiąc, a w Wielkiej Brytanii przez 7 tygodni. Ponadto na płycie gościnnie wystąpił m.in Billy Gibbons, znany muzyk z grupy ZZ Top. Album "All the Right Reasons" w pierwszym tygodniu sprzedaży sprzedał się w liczbie 60,000 tysięcy kopii, co pozwoliło mu na wyprzedzenie poprzednich krążków grupy, "Silver Side Up" oraz "The Long Road". Sam album przez 102 tygodnie utrzymywał się na liście Billboard 200. Nigdy nie zszedł poniżej 30 miejsca. W samych Stanach album sprzedał się w ponad 7 milionów kopii. Dzięki temu album zrównał się z albumem "Silver Side Up" z 2001 roku, którego sprzedaż również osiągnęła 10 milionów kopii. 6 lutego 2010 roku sprzedaż albumu w Stanach Zjednoczonych wyniosła 7,301,335 kopii. Łączna sprzedaż albumu na całym świecie wynosi 12,3 milionów kopii. W roku 2010, album został sklasyfikowany przez magazyn Billboard na 13 pozycji, w zestawieniu na "200 najlepszych albumów dekady".
  Silver Side Up – trzeci studyjny album kanadyjskiej formacji Nickelback. Płyta ukazała się na rynku 11 września 2001 roku, nakładem wytwórni Roadrunner. Tym razem do współpracy nad materiałem zespół zaprosił producenta Ricka Parashara, znanego ze współpracy z takimi zespołami jak Pearl Jam czy Temple of the Dog. Z albumu pochodzi największy przebój zespołu "How You Remind Me", który przyniósł grupie dużą liczbę nagród, oraz ogólnoświatowy rozgłos. Album dotarł do 2 miejsca listy Billboard 200, oraz zajął 1. miejsca na listach w Kanadzie, Irlandii, Nowej Zelandii, oraz Wielkiej Brytanii. Ponadto album w wielu krajach uzyskał statusy złotych, oraz platynowych płyt, m.in. ośmiokrotna platyna w Kanadzie, sześciokrotna w Stanach Zjednoczonych oraz trzykrotna w Wielkiej Brytanii oraz Nowej Zelandii. Album został również umieszczony w roku 2002 na 26 miejscu w zestawieniu brytyjskiego magazynu Q w kategorii "Q magazine Recordings of The Year" Łączna liczba sprzedanych kopii albumu na całym świecie przekroczyła 14,1 mln. W 2010 roku, magazyn Billboard umieścił album na 47. pozycji w zestawieniu "200 najlepszych albumów dekady".
  Creed – amerykański zespół post grunge, działający w latach 1995-2004 oraz ponownie od roku 2009 w którego skład wchodzą Scott Stapp (wokal), Mark Tremonti (gitara), Scott Phillips (perkusja), Brian Marshall (gitara basowa). W pierwszym okresie działalności (1995-2004) Creed wydał 3 albumy – "My Own Prison", "Human Clay" i "Weathered", odnosząc wielki sukces komercyjny w Stanach Zjednoczonych.
  The State – drugi studyjny album post grungeowej grupy Nickelback, wydany pierwotnie niezależnie i jedynie w Kanadzie w 1998 roku. Jest to pierwszy album studyjny nagrany przez grupę z perkusistą Ryanem Vikedalem, który zastąpił Brandona Kroegera tuż przed sesją nagraniową. W roku 2000 album ukazał się na rynku ponownie, już nakładem wytwórni Roadrunner Records, oraz EMI. Album osiąga spory sukces zdobywając status platynowej oraz złotej płyty w USA i Kanadzie. Krążek dociera także do 130 pozycji listy Billboard 200.
  Too Bad – drugi singel kanadyjskiej grupy rockowej Nickelback, pochodzący z jej trzeciego albumu studyjnego "Silver Side Up", wydanego we wrześniu 2001 roku. Sam singel został wydany w 26 listopada 2001 roku w Stanach oraz Kanadzie, oraz w sierpniu 2002 roku w Wielkiej Brytanii. Najpóźniej ukazał się w Niemczech, bo 29 października 2002 roku. Singel ukazał się nakładem wytwórni Roadrunner Records na terenie Europy, oraz EMI na terenie Stanów Zjednoczonych. Utwór został zamieszczony na czwartej pozycji na krążku, trwa 3 minuty i 52 sekundy i jest szóstym utworem co do najdłuższych, znajdujących się na płycie.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.112 sek.