• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Chad  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Mercja – jedno z siedmiu państw heptarchii anglosaskiej. Od połowy VIII wieku do początków IX wieku było państwem-hegemonem heptarchii. Sąsiadowało z pięcioma państwami heptarchii: od południa z Wessex i Sussex, od wschodu od Essex i East Anglią, od północy z Nortumbrią. Od zachodu przylegało do Walii, a od północy dotykało też Strathclyde.Nortumbria, ang. Northumbria, staroang. Norþanhymbra, Norþhymbre — średniowieczne królestwo anglosaskie, położone na terenie obecnej północnej Anglii i południowo-wschodniej Szkocji. Powstało po zjednoczeniu dwóch królestw: Bernicji i Deiry, do których następnie dołączono drobniejsze państwa celtyckie. W połowie VI wieku Nortumbria została schrystianizowana. W VII wieku stanowiła główne królestwo heptarchii anglosaskiej. Od VIII wieku nękana była stałymi najazdami wikingów, którzy w końcu zdołali ją podbić. W 867 roku została podzielona: dawna Deira weszła w skład obszaru pod jurysdykcją duńską, zwanego Danelagh, natomiast reszta kraju zachowała względną autonomię najpierw jako królestwo, a później jako hrabstwo Northumberland. W X wieku włączono ją w skład Anglii.
  Przypisy[ | edytuj kod]
  1. Beda, Przedmowa
  2. Beda, ks.4, rozdz.3
  3. Beda, ks.3, rozdz.23
  4. Św. Czad z Mercji (pol.). Święci Pańscy. [dostęp 2011-09-21].
  5. David Hugh Farmer: St Chad (ang.). W: Oxford Dictionary of Saints [on-line]. Oxford University Press, 1978. [dostęp 2011-09-22].
  6. Saint Chad (ang.). Saints.SQPN.com. [dostęp 2011-09-22].
  7. Rapin de Thoyras (Paul, M.), Nicholas Tindal: The history of England: as well ecclesiastical as civil, Tom 1. Uniwersytet Columbia, oryginał z 1726, cyfrowy 2009, s. 255.Sprawdź autora:1.
  8. Mandell Creighton, Justin Winsor, Samuel Rawson Gardiner, Reginald Lane Poole, Sir John Goronwy Edwards: The English historical review. T. 34. Longman, 1919, s. 9.
  9. Rapin de Thoyras (Paul, M.), Nicholas Tindal: The history of England: as well ecclesiastical as civil, Tom 1. Uniwersytet Columbia, oryginał z 1726, cyfrowy 2009, s. 256.Sprawdź autora:1.
  10. Beda, ks.4, rozdz.2
  11. Rapin de Thoyras (Paul, M.), Nicholas Tindal: The history of England: as well ecclesiastical as civil, Tom 1. Uniwersytet Columbia, oryginał z 1726, cyfrowy 2009, s. 267.Sprawdź autora:1.
  12. St Chad's Cathedral (ang.). St Chad's Cathedral, Birmingham. [dostęp 2011-09-22].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Beda Czcigodny Historia ecclesiastica gentis Anglorum, dostępna w bibliotece cyfrowej
 • Rapin de Thoyras (Paul, M.), Nicholas Tindal: The history of England: as well ecclesiastical as civil, Tom 1. Uniwersytet Columbia, oryginał z 1726, cyfrowy 2009, s. 255-267.Sprawdź autora:1. dostępna w bibliotece cyfrowej
 • Cynibal (Cynibil,Cynebil, Cynibild; żył w VII wieku) — średniowieczny anglosaski mnich i misjonarz, jeden z założycieli klasztoru w Lastingham.Henryk VIII (ur. 28 czerwca 1491 w Greenwich, zm. 28 stycznia 1547 w Londynie) – król Anglii (od 21 kwietnia 1509 do końca życia), lord Irlandii (1494–1542), król Irlandii (1542–1547), drugi monarcha z dynastii Tudorów (po swoim ojcu, Henryku VII). Doprowadził w latach 20. i 30. XVI wieku do rozłamu z Kościołem rzymskokatolickim oraz ustanowienia niezależnego Kościoła anglikańskiego; za jego panowania dokonano kasaty klasztorów. Zasłynął 6 małżeństwami oraz ścinaniem głów niektórych swoich małżonek.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  Beda, zwany Czcigodnym lub Wspaniałym, łac. Venerabilis, sang. Bǣda lub Bēda (ur. 672 w Wearmouth k. Sunderlandu w Anglii lub 673, zm. 25 maja 735 w Jarrow) – anglosaski mnich i benedyktyn, prezbiter, związany z klasztorami w Wearmouth oraz Jarrow w Nortumbrii (obecnie klasztor Wearmouth-Jarrow ), wszechstronny uczony.
  Celin (Caelin Cælin, żył w VII wieku) – średniowieczny mnich benedyktyn, jeden z czterech braci z Northumbrii, wymienianych przez Bedę Czcigodnego jako zasłużonych dla początków chrześcijaństwa w państwach anglosaskich. Pozostali bracia to św. Cedd, św. Chad i Cynibal.
  Historia ecclesiastica gentis Anglorum (pol. "Historia kościelna narodu angielskiego", ang. "Ecclesiastical History of the English People") – dzieło Bedy Czcigodnego, napisane w języku łacińskim, którego tematem jest historia chrześcijaństwa w średniowiecznej Brytanii, a zwłaszcza konflikt między kościołem rzymskim (łacińskim), a iroszkockim, zwanym również celtycko-chrześcijańskim.
  Opat (łac. abbas – „ojciec”, aram. ‏abba‎ – „ojciec”) – wyższy przełożony w męskich zakonach katolickich należących do kręgu zakonów mniszych. Odpowiednikiem w zakonach żeńskich jest ksieni.
  Wessex - jedno z siedmiu państw heptarchii anglosaskiej. Położone na południowym krańcu Brytanii, graniczyło od wschodu z Susseksem, północy z Mercją, od południowego zachodu z Kornwalią. Od południa Wessex otaczało morze. W IX wieku Wessex objął przewodnictwo w heptarchii, zawdzięczając to w dużej mierze inwazji wikingów na państwa anglosaskie. Za panowania króla Alfreda Wielkiego (871-899) Wessex jako jedyny nie został podbity przez duńskich najeźdźców. Do 1066 roku Wessex był przewodnim królestwem anglosaskim i jako takie Królestwo Wessex utożsamiane było z Królestwem Anglii. Dopiero w 1066 roku po podboju dokonanym przez Wilhelma I Zdobywcę potęga Wessex została zniszczona, a Królestwo Anglii stało się oficjalną nazwą państwa.
  Lastingham – wieś w Anglii, w hrabstwie North Yorkshire, w dystrykcie Ryedale. Leży 41 km na północ od miasta York i 315 km na północ od Londynu. Miejscowość liczy 96 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.