Cezary Szyfman – polski śpiewak (baryton) i pedagog.
Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (klasy prof. Michała Szopskiego i prof. Kazimierza Pustelaka). Profesor sztuk muzycznych (2014). Prowadzi działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina – Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku oraz na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.
Dux – jedna z największych niezależnych polskich wytwórni płytowych. Została założona w 1992 roku w Warszawie z inicjatywy Małgorzaty Polańskiej i Lecha Tołwińskiego. Wytwórnia specjalizuje w muzyce poważnej, jej nakładem ukazały się nagrania m.in. takich wykonawców jak: Wojciech Świtała, Andrzej Dobber, Katarzyna Budnik-Gałązka, Marian Borkowski, Paweł Gusnar, Agnieszka Stulgińska oraz Kwartet DAFO.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Współpracownik wielu zespołów kameralnych: Ars Nova, Bornus Consort, Camerata Cracovia, Concerto Polacco, Il Canto, Il Tiempo.
Brał udział w nagranich płyt nagrodzonych Fryderykami:
1996: Psalmy - Gomółka, Kochanowski - Ars Nova, Il Tiempo (Dux); kategoria Album Roku Muzyka Dawna
2011: Bartłomiej Pękiel - Missa Brevis, Missa Pulcherrima, Motety - Il Canto (Dux); kategoria Album Roku Muzyka Dawna i Barokowa
Wraz z zespołem Il Canto zdobył nagrody na konkursach zespołów wokalnych w Tampere (Finlandia), Arezzo (Włochy) i Gorizia (Włochy).
Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku – założony w 1975 roku jako zamiejscowy wydział Akademii Teatralnej w Warszawie (dawniej PWST). Obok wrocławskiej filii krakowskiej PWST, główny ośrodek polskiego teatru lalek, kształcący aktorów i reżyserów, i zasilający zespoły większości teatrów lalkowych w Polsce.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Cezary Szyfman na stronie UMFC
Cezary Szyfman na stronie UMFC - Filia w Białymstoku

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (UMFC, daw. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, PWSM w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne w Warszawie) – najstarsza i największa uczelnia muzyczna w Polsce, a także jedna z najstarszych w Europie. Mieści się w Warszawie. Jako jedyna w Polsce posiada status uniwersytetu przymiotnikowego, ponieważ posiada zdolność nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce oraz doktora sztuk muzycznych w pięciu dyscyplinach. Posiada także uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki, instrumentalistyki i wokalistyki.
Warto wiedzieć że... beta
Nagroda Muzyczna „Fryderyk” – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.
Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Tadeusz Michał Szopski (ur. 23 marca 1915 w Warszawie, zm. 29 września 2011 tamże) – polski śpiewak operowy (tenor).