• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cewnik urologiczny

  Przeczytaj także...
  Mocz (łac. urina) - uryna, płyn wytwarzany w nerkach i wydalany z organizmu, zawierający produkty przemiany materii bezużyteczne lub szkodliwe dla ustroju.Cewnik Pezzera – typ samoutrzymującego się cewnika urologicznego z zakończeniem w postaci główki, stosowany do utrzymywania przetoki nadłonowej pęcherza, głownie u pacjentów po zabiegach opracyjnych Podobne do niego są cewniki Malecota i Caspra, różnią się jedynie kształtem główki.
  Cewnik Nelatona - jeden z typów cewnika urologicznego z miękkiego elastycznego materiału, zakończonego półkoliście, z jednym bocznym otworem na końcu. Może być stosowany do jednorazowego usunięcia moczu z pęcherza moczowego lub może być utrzymywany w pęcherzu przez kilka dni, ale wówczas należy go przymocować do skóry
  Cewniki urologiczne:
  A - cewnik Nelatona B - cewnik Couvelaire'a C - cewnik Tiemanna D - cewnik Malecota E - cewnik Pezzera F - cewnik Foleya
  1 - port i kanał odprowadzania moczu 2 - port i kanał balonu

  Cewnik urologiczny jest cienką rurką z tworzywa sztucznego wprowadzaną do pęcherza w celu odprowadzenia moczu. Cewnik jest używany w sytuacjach, kiedy jest utrudniony naturalny odpływ moczu. Cewnikowanie pęcherza jest również częścią niektórych badań diagnostycznych np. cystometria (urodynamika), cystografia.

  Cewnik Foleya – rodzaj giętkiego cewnika pęcherzowego. Jest to narzędzie urologiczne, najczęściej lateksowe, stosowane do odprowadzania moczu z pęcherza moczowego. Jego charakterystyczną cechą jest balonik o średnicy większej niż średnica cewki moczowej, który wypełniany jest sterylną wodą i utrzymuje narzędzie na stałe w pęcherzu. Grubość produkowanych cewników Foleya w skali French wynosi 10 F- 28 F. Długotrwałe stosowanie cewnika Foleya może się wiązać z powikłaniami (cewnik może być bowiem źródłem utrzymujących się zakażeń układu moczowego, może powodować mechaniczne urazy w cewce moczowej i szyi pęcherza, stwierdzone zwiększone ryzyko raka pęcherza moczowego), jest jednak najczęściej używaną metodą odprowadzenia moczu. Jeśli pacjent cierpi na nietrzymanie moczu, a nie ma zwężenia cewki moczowej, alternatywnym rozwiązaniem u mężczyzn może być cewnik zewnętrzny.Cewnik Tiemanna - jeden z typów miękkiego cewnika urologicznego, z zagiętą końcówką i stożkowatym zakończeniem. Stożek może mieć różny kształt i krzywiznę. Posiada dwa boczne otwory. Stosowany jest u mężczyzn z przerostem prostaty oraz u osób z wadami cewki moczowej (np. zastawką cewki tylnej lub zwężeniem cewki), gdy założenie prostego cewnika jest utrudnione.

  Rozmiar cewnika w skali French (oznaczenie F lub Ch) określa w przybliżeniu długość obwodu jego przekroju wyrażoną w mm.

  1 F = 0,33 mm średnicy zewnętrznej cewnika, stąd średnica cewnika Ch 9 wynosi około 3 mm.

  Długość cewników dla mężczyzn wynosi 400 mm, dla kobiet 180 mm (co związane jest z różną długością cewki moczowej u obu płci).

  Ze względu na budowę i przeznaczenie cewniki wkładane do pęcherza przez cewkę moczową dzieli się na kilka typów:

  Cewnik Couvelaira - jeden z typów cewnika moczowego, zakończonego prostym, skośnie ściętym końcem oraz z dodatkowymi bocznymi otworami. Najczęściej zakładany jest u pacjentów z krwiomoczem, u których konieczne jest płukanie pęcherza moczowego (np. ze skrzepów), co umożliwiają dodatkowe otwory boczne. Może pozostać w pęcherzu przez kilka dni.Cewnik Cumingsa-Malecota - jeden z typów samoutrzymujących się cewników urologicznych z zakończeniem w postaci główki. Stosowany jest w celu zabezpieczenia prawidłowego odpływu moczu i procesu gojenia u pacjentów po zabiegach urologicznych. Wprowadzany jest przez ranę operacyjną.
 • cewnik Nelatona
 • cewnik Foleya
 • cewnik Couvelaira
 • cewnik Tiemanna
 • cewnik Malecota
 • cewnik Pezzera
 • cewnik Dufoura z balonem.
 • Stosuje się również cewniki nadłonowe wprowadzane do pęcherza przez wykonany chirurgicznie otwór w powłokach brzusznych oraz cewniki moczowodowe wprowadzane do moczowodu w znieczuleniu ogólnym celem umożliwienia odpływu moczu z nerki do pęchęrza.

  Pęcherz moczowy (łac. vesica urinaria) – narząd gromadzący mocz wydalany przez nerki. Mocz spływa do pęcherza moczowego stale, odpływa zaś z niego okresowo przez cewkę moczową. Pojemność pęcherza moczowego wynosi około 250–500 ml, ale może on jednak rozciągnąć się do objętości 1000–1500 ml. W ciężkich chorobach, np. w durze brzusznym, przy zatrzymaniu moczu pojemność pęcherza może osiągnąć 3–4 litry.

  Cewniki urologiczne są sprzętem jednorazowego użytku.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Wielki słownik medyczny. Warszawa: PZWL, 1996, s. 161. ISBN 83-200-1923-0.
 • Czesław Szymkiewicz. Cewnikowanie pęcherza moczowego. „Medycyna Praktyczna. Pediatria”. 04/2000.  • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.