• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cessna 152

  Przeczytaj także...
  Cessna 172 Skyhawk – czteromiejscowy, jednosilnikowy górnopłat. Wyprodukowanych zostało więcej egzemplarzy Cessny 172 niż jakiegokolwiek innego samolotu, jest to najprawdopodobniej najpopularniejszy samolot szkolno-treningowy na świecie.Samolot szkolno-treningowy – samolot wykorzystywany do szkolenia pilotów i rozwijania ich umiejętności pilotażu, nawigacji. Najczęściej są to samoloty służące do szkolenia podstawowego w zakresie pilotażu.
  IFR (ang. Instrumental Flight Rules) – lot IFR oznacza lot wykonywany zgodnie z przepisami dla lotów według wskazań przyrządów. Różni się on od VFR (Visual Flight Rules) tym, że polega się tylko na informacjach odczytywanych z przyrządów samolotu, bez używania zewnętrznych referencji wizualnych (np. obserwowanego położenia horyzontu).

  Cessna 152 – dwumiejscowy samolot treningowy i turystyczny produkowany przez firmę Cessna Aircraft Company ze Stanów Zjednoczonych, będący zmodernizowaną wersją samolotu Cessna 150. Często stosowany w lotniczym szkoleniu podstawowym do licencji turystycznej, licencji zawodowej oraz innych uprawnień pilotów lotnictwa cywilnego. Na Zachodzie (zwłaszcza w USA) wyparty z roli samolotu szkolenia podstawowego przez większy model Cessna 172.

  Konstrukcja półskorupowa, kadłub półskorupowy – typ konstrukcji lotniczej, okrętowej lub samochodowej, w którym całe lub część pokrycia kadłuba (nadwozia) jest pracująca i przenosi część naprężeń konstrukcji, poszycie jest wzmocnione od wewnątrz wręgami lub podłużnicami.Górnopłat to samolot lub szybowiec, którego skrzydła umieszczone w górnej części kadłuba pośrednio (parasol) lub bezpośrednio. Stosowany często w naddźwiękowych myśliwcach ze względu na mały opór, dużą nośność oraz wzrost stateczności. Często używany w samolotach myśliwsko-bombowych, bombowych i transportowych, ze względu na łatwość załadunku (komora załadunkowa może znaleźć się nisko nad ziemią) np. Lockheed C-130 Hercules.

  Konstrukcja[ | edytuj kod]

  Samolot w układzie górnopłatu z usterzeniem klasycznym o konstrukcji całkowicie metalowej (aluminiowej), półskorupowej. Elementami przenoszącymi naprężenia są pionowe wręgi połączone podłużnicami do których przynitowano panele poszycia kadłuba. Skrzydła z charakterystycznym zastrzałem, o wzniosie dodatnim. Obrys skrzydła trapezowy. Na zewnętrznych częściach skrzydeł zastosowano zwichrzenie aerodynamiczne profilu w celu zwiększenia wydajności lotek podczas lotu na wysokich kątach natarcia.

  Cessna 150 – dwumiejscowy samolot treningowy i turystyczny produkowany przez firmę Cessna Aircraft Company w USA oraz na licencji przez firmę Reims Aviation we Francji. Następca Cessny 140, poprzednik Cessny 152. Często używana prywatnie oraz w lotniczym szkoleniu podstawowym, na przykład do licencji PPL(A).Zastrzał w lotnictwie jest to element konstrukcyjny statków powietrznych, głównie samolotów – profilowany pręt łączący płat, statecznik poziomy lub podwozie z kadłubem, stosowany zwłaszcza w starszych konstrukcjach dwupłatów i górnopłatów zastrzałowych. Rolą zastrzałów jest zwiększenie zdolności zespołów płatowca do przenoszenia obciążeń zewnętrznych, dzięki czemu całość konstrukcji może być lżejsza. Obecnie zastrzały zewnętrzne zostały w większości wyparte przez konstrukcje wolnonośne.

  Produkcja[ | edytuj kod]

  Samoloty C-152 były produkowane w latach 1978-1985, zastępując na linii produkcyjnej starszy model C-150. Równolegle do produkcji wszedł wzmocniony model A-152, przeznaczony do szkolenia i treningu w akrobacji podstawowej.

  Równocześnie z rozpoczęciem produkcji w fabryce w Stanach Zjednoczonych, 1978 roku wprowadzono ten model do produkcji licencyjnej w firmie Reims Aviation we Francji, nadając mu oznaczenia F-152 / FA-152. Produkcja licencyjna zakończyła się w 1986 roku.

  Różnice pomiędzy C150/C152[ | edytuj kod]

  Konstrukcja płatowca modelu 150 i 152 jest bardzo podobna, istnieje jednak kilka istotnych różnic. Najbardziej zauważalną jest powiększony statecznik pionowy, którego wydłużona owiewka w modelu 152 sięga tylnych okien kabiny pasażerskiej, oraz kształt osłony silnika. Kolejną różnicą w wyglądzie zewnętrznym jest widoczne za śmigłem koło napędu paska alternatora. Istotną technicznie różnicą jest również napięcie w instalacji elektrycznej, które w modelu 150 wynosi 14V, a w modelu 152 28V (akumulatory odpowiednio 12V i 24V).

  Lycoming O-235 – rodzina czterocylindrowych silników lotniczych chłodzonych powietrzem. We wszystkich wariantach zastosowano zasilanie gaźnikowe oraz zdwojony układ zapłonowy. Pierwszy wariant tego silnika uzyskał certyfikat FAA, 11 lutego 1942 roku (nr E-223).

  Wersje[ | edytuj kod]

  152[ | edytuj kod]

  Podstawowa wersja napędzana silnikiem Lycoming O-235-L2C o mocy 110 koni mechanicznych. Zbudowano 6628 egzemplarzy. Produkowano również wersję wyposażenia „152 II” z rozbudowaną awioniką umożliwiającą wykonywanie lotów IFR. Wersja 152 uzyskała certyfikat typu w roku 1977 i była produkowana w latach 1978-1985.

  A152 Aerobat[ | edytuj kod]

  Dwumiejscowy samolot szkolny stosowany do szkolenia w akrobacji podstawowej. Zbudowano 315 egzemplarzy. Maksymalne certyfikowane przeciążenia wynosiły +6 i -3 „G”. Od standardowej wersji, wersję Aerobat wyróżniają czteropunktowe pasy bezpieczeństwa, zawiasy umożliwiające awaryjne zrzucenie drzwi, dodatkowe okna w dachu kabiny, unikatowe malowanie „w szachownicę” oraz wyjmowalne poduszki foteli pozwalające załodze na komfortowy lot z założonymi spadochronami ratunkowymi. Wersja Aerobat uzyskała certyfikat typu w roku 1977 i była produkowana w latach 1978-1985.

  Charakterystyczne malowanie A152 Aerobat

  F152[ | edytuj kod]

  Wersja licencyjna produkowana w Europie przez Reims-Aviation. Powstały 552 egzemplarze.

  FA152 Aerobat[ | edytuj kod]

  Wersja licencyjna A152 Aerobat produkowana w Europie przez Reims-Aviation. Wyprodukowano 89 sztuk.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • www.cessna.com - strona internetowa producenta
 • Airliners.net Cessna 150/152 (ang.)
 • Certyfikat typu nr 3A19, dla C150 i C152
 • Silnik Lycoming O-235 zabudowany na C152, maski zdjęte do obsługi
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.