• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cesar Ramos

  Przeczytaj także...
  Karting – wyścigi gokartów rozgrywane na specjalnych torach o nawierzchni bitumicznej, w różnych klasach w zależości od wieku kierowcy i pojemności skokowej silnika. W Polsce, jak i w większości krajów Europy karting można uprawiać wyczynowo już po ukończeniu ośmiu lat. Należy wówczas zgłosić się do wybranego klubu, gdzie należy uzyskać licencję zawodnika sportu kartingowego, a po dołączeniu badań lekarskich oraz świadectwa kwalifikacji można wystartować w zawodach.Włoska Formuła 3 (ang. Italian F3) – narodowa seria wyścigowa Włoch o otwartym nadwoziu. Jest drugim z kolei najdłużej istniejącym serialem F3, zainaugurowanym w roku 1964. Triumfowało w niej wielu przyszłych kierowców Formuły 1, m.in.: Riccardo Patrese (1976 r.), Elio de Angelis (1977 r.), Piercarlo Ghinzani (1979 r.), Ivan Capelli (1983 r.), Emanuele Naspetti (1988 r.), Nicola Larini (1986 r.), Gianni Morbidelli (1989 r.), Giancarlo Fisichella (1994 r.) i inni.
  Formuła 3 Euro Series (oryg. Formula 3 Euro Series) – seria wyścigowa założona w 2003 roku przez połączenie niemieckiej i francuskiej Formuły 3, jest partnerem serii DTM. Dla młodych kierowców stanowiła przepustkę do serii GP2.

  César Altair Zanetti Ramos (ur. 25 lipca 1989 roku w Novo Hamburgu) – brazylijski kierowca wyścigowy.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Formuła Renault[ | edytuj kod]

  Brazylijczyk karierę rozpoczął w roku 1998, od startów w kartingu. W 2007 roku przeszedł do wyścigów samochodów jednomiejscowych, debiutując we Włoskiej Formule Renault. Stanąwszy raz na podium, został sklasyfikowany na 14. miejscu. W tym samym sezonie Ramos wziął udział również w trzech rundach europejskiego cyklu, jednakże bez sukcesu (dodatkowo nie był oficjalnie liczony do klasyfikacji generalnej).

  Europejski Puchar Formuły Renault 2.0 (dawniej Europejski Puchar Formuły Renault, Europejska Formuła Renault (ang. Eurocup Formula Renault 2.0) – europejskie mistrzostwa (puchar) organizowane w ramach programu Formuły Renault. Uznawane za przedsionek Formuły Renault 3.5 oraz Europejskiej Formuły 3.Fortec Motorsport Ltd. – brytyjski zespół wyścigowy, założony w 1996 przez Richarda Duttona. Obeznie ekipa startuje w Formule Renault 3.5, Europejskim Pucharze Formuły Renault 2.0, Europejskiej Formule 3, Brytyjskiej Formule 3, Brytyjskiej Formule Renault i British GT Championship. W przeszłości zespół pojawiał się także na starcie Formuły 3000, Brytyjskiej Formuły BMW, Europejskiej Formuły BMW, Formuły 3 Euro Series oraz Euroseries 3000.

  W okresie posezonowym César zaangażował się w zimową edycję włoskiej serii. Nieoczekiwanie absolutnie zdominował w niej rywalizację, odnosząc komplet czterech zwycięstw, pole position i najszybszych okrążeń. Był to pierwszy znaczący tytuł w karierze Brazylijczyka.

  W roku 2008 kontynuował starty we włoskim cyklu oraz wystartował we wszystkich wyścigach Europejskiej Formuły Renault. Ostatecznie zmagania w nich zakończył odpowiednio na 6. i 7. pozycji, w końcowej klasyfikacji. W ciągu dwóch lat startów, Ramos startował we włoskiej ekipie BVM Minardi Team.

  Nürburgring (lub Nuerburgring), znany też jako "Ring" przez fanów motoryzacji, jest znanym torem wyścigowym położonym w Niemczech, w miejscowości Nürburg, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat.Charouz Racing System – czeski zespół wyścigowy, założony w 1985 przez Antonína Charouza. Obecnie ekipa startuje w Formule Renault 3.5, FIA GT3 European Championship, Czech Touring Car Championship, Czech Rally Championship i Czech Sprintrally Championship. W przeszłości zespół pojawiał się także na starcie F3000 International Masters, A1 Grand Prix oraz Auto GP.

  Formuła 3[ | edytuj kod]

  W sezonie 2009 Brazylijczyk awansował do Formuły 3 Euroseries, w której reprezentował barwy brytyjskiej stajni Manor Motorsport. Biorąc udział w szesnastu wyścigach, Ramos ani razu jednak nie osiągnął punktowanej pozycji. Najlepiej spisał się podczas pierwszego wyścigu, na torze Brands Hatch, gdzie zajął jedenastą lokatę. Z tą samą ekipą wystartował również w prestiżowym wyścigu Masters of Formuła 3. I tu nie zanotował zadowalającego wyniku, będąc ostatecznie sklasyfikowanym na odległym 28. miejscu.

  Minardi – włoski zespół wyścigowy założony przez Giancarlo Minardiego w 1979. Team zadebiutował w Formule 1 w sezonie 1985. Przez 20 lat startów (do końca sezonu 2005) uczestniczył w 340 wyścigach Grand Prix. Zespół nigdy nie wywalczył miejsca na podium. W 2005 roku ówczesny właściciel, Australijczyk Paul Stoddart, sprzedał Minardi koncernowi Red Bull, w wyniku czego został on przekształcony w zespół Scuderia Toro Rosso.Formuła Renault – klasa wyścigów samochodowych, została utworzona w 1971. Składa się z kilku serii krajowych i międzynarodowych.

  Na sezon 2010 przeniósł się do Włoskiej Formuły 3, powracając tym samym do współpracy z zespołem BVM (tutaj widniała pod nazwą BVM – Target Racing). Równa i konsekwentna jazda w wykonaniu Césara zaowocowała drugim tytułem mistrzowskim w karierze, już w pierwszym podejściu w tym serialu. W tym czasie ośmiokrotnie stanął na podium, z czego trzykrotnie na najwyższym stopniu. Dzięki sukcesowi Brazylijczyk dostał szansę odbycia testów z włoskim zespołem Formuły 1Scuderia Ferrari.

  Pole position – termin sportowy oznaczający pierwszą (najdogodniejszą) pozycję startową w szeregu wszystkich startujących w wyścigu, używany w sportach motorowych (np. Formuła 1, MotoGP). Kolejność startowa zawodników najczęściej jest wyłaniania poprzez kwalifikacje, w czasie których kierowca próbuje osiągnąć jak najlepszy czas, zwycięzca kwalifikacji zajmuje pole position w wyścigu głównym.Brands Hatch (pełna nazwa Brands Hatch Race Circuit) – tor wyścigowy w Wielkiej Brytanii, położony w pobliżu miasta Fawkham w hrabstwie Kent, około 35 kilometrów na południowy wschód od Londynu.

  Formuła Renault 3.5[ | edytuj kod]

  W 2011 roku Ramos przeniósł się do prestiżowej Formuły Renault 3.5, gdzie podpisał kontrakt z brytyjską ekipą Fortec Motorsports. Mimo dwóch pole position, nigdy nie stanął na podium, choć trzykrotnie kończył wyścig jako czwarty. Z dorobkiem 47 punktów ukończył sezon na 11 pozycji w klasyfikacji generalnej.

  RTL GP Masters of Formuła 3 – coroczny wyścig Formuły 3, odbywający się zazwyczaj na Circuit Park Zandvoort w Holandii. W latach 1991-2005 nosił nazwę Marlboro Masters of Formuła 3 oraz BP Ultimate Masters of Formuła 3 (2006-2007).Formuła Renault 3.5 – główna seria spośród serii wyścigów samochodowych organizowanych w ramach World Series by Renault.

  W kolejnym sezonie Cesar wystąpił tylko w czterech wyścigach. Na rundę na Nürburgringu zmienił Nowozelandczyka Richie Stanawaya w zespole Lotus. Zaledwie raz ukończył wyścig, lecz na dopiero 12 pozycji, dlatego sezon zakończył na odległym 30 miejscu.

  Statystyki[ | edytuj kod]

  † – Ramos nie był liczony do klasyfikacji.

  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.

  Wyniki w Formule Renault 3.5[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • César Ramos
 • Piloto gaúcho relata surpresa após teste pela Ferrari: "É diferente de todos os carros que guiei"
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona kierowcy • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.