• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cesar - Kolumbia

  Przeczytaj także...
  Ryż (Oryza L.) – rodzaj zbóż z rodziny wiechlinowatych obejmujący 25 gatunków. Występuje w strefie klimatów gorących i ciepłych na całym świecie. Ryż spożywczy, będący podstawą wyżywienia 1/3 ludności świata , jest produktem otrzymywanym z ziarna ryżu siewnego.Banan – jadalny owoc tropikalny, z botanicznego punktu widzenia – jagoda, produkowany przez kilka gatunków roślin okrytonasiennych z rodzaju banan (Musa), najczęściej są to owoce banana zwyczajnego.
  Kolumbia (hiszp. Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.

  Cesar – departament Kolumbii. Położony w północno-wschodniej części kraju, graniczy na północy z Guajira, na zachodzie z Magdalena, Norte de Santander i Bolivar, na południu z Santander, graniczy również z Wenezuelą . Został utworzony w 1967 roku.

  Historia[ | edytuj kod]

  Zanim hiszpańscy zdobywcy przybyli na ten teren, liczne grupy Indian zamieszkiwały obszar departamentu Cesar, wśród nich plemiona: Malibu, Tairona, Arhuaco, Motilones, Eupari, Guatapuries, Chimila i Tupe. Pierwszy europejski zdobywca przybył na te ziemie w 1529 roku, a był nim Pedro de Badillo. W 1531 roku przybył tu Niemiec Ambrosius Ehinger.

  Jukka (Yucca L.) – rodzaj roślin z rodziny agawowatych. Liczy około 50 gatunków bylin, krzewów i drzew. Występują w Ameryce Północnej, Ameryce Środkowej i na Azorach. Gatunkiem typowym jest Yucca aloifolia L..Bolívar jest jednym z departamentów Kolumbii. Był jednym z dziewięciu niegdysiejszych stanów, tworzących Stany Zjednoczone Kolumbii. Leży na północy kraju, jego obszar rozciąga się od Cartageny w pobliżu ujścia rzeki Magdalena, a następnie wzdłuż jej biegu aż po granicę z departamentem Antioquia.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Cesar ma powierzchnię 22 905 km². Na nizinach panuje ciepły i suchy klimat, roczne opady atmosferyczne wynoszą niespełna 1,3 mm. Tereny górskie charakteryzują się niskimi temperaturami i opadami atmosferycznymi wynoszącymi powyżej 2000 mm rocznie.

  Bawełna, bawełnica (Gossypium L.) – rodzaj roślin z rodziny ślazowatych, obejmujący około 40 gatunków. W stanie dzikim występują na słabo nawodnionych obszarach wszystkich kontynentów, poza Australią i Antarktydą.Cukrowiec lekarski (Saccharum officinarum L.) – gatunek byliny należący do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Zwyczajowo nazywana jest trzciną cukrową, mimo że z biologicznego punktu widzenia jest to nazwa nieprawidłowa, roślina nie należy bowiem do rodzaju trzcina, lecz rodzaju cukrowiec. Prawdopodobnie pochodzi z Nowej Gwinei. Uprawiana jest wszędzie w strefie tropikalnej.

  Gospodarka[ | edytuj kod]

  Główną gałęzią gospodarki departamentu Cesar jest hodowla bydła i rolnictwo, kolejne to przemysł i górnictwo. Hodowla bydła prowadzona jest głównie w dużych gospodarstwach. W rolnictwie dominują plantacje bawełny, ryżu, trzciny cukrowej, juki i bananów.

  Magdalena jest jednym z departamentów Kolumbii. Niegdyś był stanem, jednym z dziewięciu tworzących Stany Zjednoczone Kolumbii. Leży na północy kraju. Stolicą departamentu Magdalena jest miasto Santa Marta. Nazwa departamentu pochodzi od rzeki Magdalena.La Guajira jest jednym z departamentów Kolumbii. Leży w większości na półwyspie o tej samej nazwie, w północno-wschodniej części kraju. Graniczy z Morzem Karaibskim i Wenezuelą. Stolicą departamentu Guajira jest miasto Riohacha.

  Miasta[ | edytuj kod]

  1. Aguachica
  2. Agustín Codazzi
  3. Astrea
  4. Becerril
  5. Bosconia
  6. Chimichagua
  7. Chiriguaná
  8. Curumaní
  9. El Copey
  10. El Paso
  11. Gamarra
  12. González
  13. La Gloria
  14. La Jagua de Ibirico
  15. Manaure
  16. Pailitas
  17. Pelaya
  18. Pueblo Bello
  19. Río de Oro
  20. Robles La Paz
  21. San Alberto
  22. San Diego
  23. San Martín
  24. Tamalameque
  25. Valledupar
  Valledupar – miasto w północnej Kolumbii, u podnóża masywu Sierra Nevada de Santa Marta, ośrodek administracyjny departamentu Cesar. Około 320 tys. mieszkańców.Norte de Santander jest jednym z departamentów Kolumbii. Leży w północnej części kraju, graniczy z Wenezuelą. Stolicą departamentu Norte de Santander jest miasto Cúcuta.
  Warto wiedzieć że... beta

  Santander – departament Kolumbii. Był niegdyś jednym z dziewięciu stanów, tworzących Stany Zjednoczone Kolumbii. Leży w środkowo-północnej części kraju. Jego granice stanowią: rzeka Magdalena od zachodu, od południa i wschodu departament Boyacá, a od północy Norte de Santander. Stolicą departamentu Santander jest miasto Bucaramanga.
  Ambrosius Ehinger (hiszp. Ambrosio Alfinger), Dalfinger, Thalfinger (ur. ok. 1500 r. w Thalfingen koło Ulm (Bawaria), zm. 31 maja 1533 r. w okolicach Chinacota w Kolumbii) - niemiecki badacz i podróżnik; jeden z pierwszych niemieckich kolonizatorów w Ameryce Południowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.727 sek.