• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Cerro Torre

  Przeczytaj także...
  Fitz Roy (nazwa lokalna Cerro Chaltén) – szczyt w pobliżu wioski El Chaltén na południu Patagonii, na granicy chilijsko-argentyńskiej. Nazwa "Chaltén" wywodzi się z języka Indian Tehuelcze i znaczy "dymiąca góra". Nazwa ta odnosi się do chmur często otaczających szczyt.Park Narodowy Los Glaciares, Parque Nacional Los Glaciares, Park Lodowców – park narodowy w argentyńskiej części Patagonii (prowincja Santa Cruz), o powierzchni 4459 km².
  Werner Herzog, właśc. Werner Stipetić (ur. 5 września 1942 w Monachium) – niemiecki reżyser filmowy, teatralny i operowy; scenarzysta, producent filmowy i aktor pochodzenia chorwackiego. Pisarz i poeta.

  Cerro Torre – iglica skalna w Parku Narodowym Los Glaciares w Patagonii o wysokości 3133 m n.p.m. Jest najwyższym z czterech szczytów w grupie, w skład której wchodzą jeszcze: Torre Egger, Punta Herron oraz Cerro Standhard. Ze względu na zmienność pogody oraz budowę uznawana jest za jedną z najtrudniejszych technicznie gór świata.

  Patagonia (dawna nazwa Patagonica) – kraina geograficzna w południowej części Ameryki Południowej, położona na terenie Argentyny i Chile. Znajduje się między Oceanami: Atlantyckim a Spokojnym, sięga na płn. po rzekę Rio Negro, obejmująca około 900 000 km², z czego 670 000 km² na wsch. należy do Argentyny a reszta na zach. do Chile.Krzyk kamienia (niem. Cerro Torre: Schrei aus Stein) – film Wernera Herzoga opowiadający o rywalizacji podczas zdobywania góry Cerro Torre. Pomysłodawcą opowieści jest Reinhold Messner, a nawiązuje ona do losów Cesare Maestri i Toniego Eggera, którzy zdobywali Cerro Torre.

  Pierwszego wejścia na górę dokonali Cesare Maestri i austriacki przewodnik Tony Egger, który zginął w czasie wspinaczki. Maestri twierdził, że jego partner zginął w czasie zejścia, ale z czasem wejście obu alpinistów zaczęto kwestionować. Maestri w odpowiedzi w 1970 roku wrócił na Cerro Torre z linami i sprężarką, za pomocą której na południowo-wschodniej ścianie góry przymocował 400 haków i śrub pomocnych przy wspinaczce. Maestri został ostro skrytykowany za wkręcenie haków, a wytyczona przez niego trasa została nazwana złośliwie Drogą Sprężarkową (Compressor Route). Wśród krytyków znalazł się m.in. Reinhold Messner.

  Sprężarka – maszyna energetyczna, której zadaniem jest podwyższenie ciśnienia gazu lub wymuszenie jego przepływu (nadanie energii kinetycznej).Polski Związek Alpinizmu (PZA) – organizacja skupiająca kluby górskie, wspinaczkowe i jaskiniowe w Polsce. Ma ona strukturę federacji (jej członkami są tylko kluby).
  Cerro Torre

  Pierwszego polskiego wejścia dokonał w styczniu 1989 r. zespół Marek Olczyk i Krzysztof Dziubek. Następnego dokonał 30 stycznia 1996 roku, zespół w składzie Jacek Fluder i Stanisław Piecuch w ramach centralnej wyprawy Polskiego Związku Alpinizmu kierowanej przez Zbigniewa Krośkiewicza. Jej celem było poprowadzenie nowej drogi wschodnią ścianą, lecz wspinaczkę na niej po pokonaniu 600 m przerwano ze względu na ogromne zagrożenie spadającymi kawałkami lodu z czapy szczytowej. Dlatego też zdecydowano się na zdobycie szczytu drogą Maestriego.

  Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).Reinhold Messner (ur. 17 września 1944 w Brixen) – włoski alpinista, himalaista i podróżnik, pochodzący z niemieckojęzycznego Tyrolu Południowego. Autor książek o tematyce górskiej. Eurodeputowany V kadencji. Jako pierwszy człowiek zdobył Koronę Himalajów – wszystkie czternaście ośmiotysięczników świata. Dokonał tego w 1986, a zdobycie kompletu szczytów zajęło mu łącznie 16 lat.

  Do historii zdobywania Cerro Torre nawiązuje nakręcony w autentycznej scenerii film Wernera Herzoga "Krzyk kamienia" z roku 1991.

  W styczniu 2012 roku dwaj Amerykanie Hayden Kennedy i Jason Kruk usunęli nity z Compressor Route, za co zostali zatrzymani przez argentyńską policję w El Chaltén. Podobnie jak wbicie haków, także ich zdjęcie spotkało się z krytyką części środowiska alpinistycznego, która uznała to działanie za niszczenie historii alpinizmu.

  Przypisy

  1. Peter Beaumont (The Guardian/Onet Podróże): Spór pod Cerro Torre, wyd. Onet, 2012-02-21
  2. "Optymista", nr 25 z lipca 1996 r.
  3. Zbigniew Krośkiewicz: Patagonia kraina nieznana, "Taternik" nr 1, 1996, s. 2-4. pza.org.pl. [dostęp 2012-03-10].

  Zobacz też[]

 • Fitz Roy
 • Linki zewnętrzne[]

 • Cerro Torre na SummitPost • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.