• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ceranów  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Czarna (pot. Czarna Struga lub Struga) – rzeka w województwie mazowieckim, przepływająca przez powiat legionowski i wołomiński i mająca swe ujście w Kanale Żerańskim. W dolnym biegu rzeka przepływa przez rezerwat Puszcza Słupecka. Rzeka przepływa przez takie miejscowości jak Kobyłka i Marki oraz wsie Nadma i Czarna koło Wołomina.Cyranka (Anas querquedula) – gatunek wędrownego ptaka wodnego średniej wielkości, z rodziny kaczkowatych. Zamieszkuje niemal całą Eurazję: Europę poza północną częścią Półwyspu Skandynawskiego i Półwyspem Iberyjskim, a w Azji pasem po Pacyfik i Japonię. Przeloty w marcu - kwietniu i sierpniu - październiku. Wędrowne ptaki europejskie zimują w basenie Morza Śródziemnego i środkowej Afryce, gdzie docierają na półkulę południową. Populacje azjatyckie zimują w Azji Południowej.

  Ceranówwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie sokołowskim, w gminie Ceranów, w diecezji drohiczyńskiej, nad Czarną Strugą. Około 810 mieszkańców.

  W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.

  Miejscowość jest siedzibą gminy Ceranów.

  Kazimierz IV Andrzej Jagiellończyk, lit. Kazimieras I Andrius Jogailaitis, biał. Казімір I Ягелончык (ur. 30 listopada 1427 w Krakowie, zm. 7 czerwca 1492 w Grodnie) – wielki książę litewski w latach 1440–1492, król Polski w latach 1447–1492. Jeden z najaktywniejszych polskich władców, za panowania którego Korona, pokonując zakon krzyżacki w wojnie trzynastoletniej, odzyskała – po 158 latach – Pomorze Gdańskie, a dynastia Jagiellonów stała się jednym z czołowych domów panujących w Europie. Zdecydowany przeciwnik magnaterii, przyczynił się do wzmocnienia znaczenia Sejmu i sejmików, co jednak stało się z krzywdą dla mieszczaństwa.Arbeitslager Treblinka, SS-Sonderkommando Treblinka, Vernichtungslager Treblinka – wymiennie stosowane nazwy kompleksu dwóch niemieckich obozów, pracy i zagłady (odpowiednio: Treblinka I i Treblinka II), istniejących w latach 1941–1944 (obóz pracy) i 1942–1943 (obóz zagłady) w lasach nad Bugiem, wzdłuż linii kolejowej Siedlce–Małkinia, niedaleko wsi Poniatowo. Nazwa pochodzi od nazwy stacji kolejowej znajdującej się w pobliżu obozów.

  Wieś leży w sąsiedztwie dwóch kompleksów leśnych, oddzielonych od siebie doliną Buczynki (dopływ Bugu), dopływu Bugu.

  Znajdują się tutaj: Urząd Gminy, poczta, Ochotnicza Straż Pożarna, policja, przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum, ośrodek zdrowia i apteka, gabinet weterynaryjny, piekarnia, sklepy, kwiaciarnia, bank spółdzielczy, leśnictwo, kościół, cmentarz, ośrodek szkolenia kierowców, punkt wymiany butli gazowych, zakład produkcji przyczep "SYLAND".

  Diecezja drohiczyńska – jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii białostockiej. Położona jest na obszarze wschodniej Polski, niemal w całości na terenie Podlasia. Została proklamowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II dnia 5 czerwca 1991 r., podczas liturgii mszalnej na błoniach pod Białymstokiem, a powiększona 25 marca 1992 roku bullą Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus. W jej skład weszły wówczas trzy dekanaty z diecezji siedleckiej: węgrowski, sokołowski, sterdyński oraz część dekanatów: liwskiego, łosickiego i janowskiego.Województwo siedleckie – jedno z 49 województw istniejących w okresie 1975-1998. Zajmowało powierzchnię 8499 km², administracyjnie dzieliło się na 13 miast i 66 gmin. Graniczyło z województwami: ostrołęckim, łomżyńskim, białostockim od północy; z bialskopodlaskim od wschodu; z lubelskim i radomskim od południa i stołecznym warszawskim z zachodu. Na terenie województwa siedleckiego znajdowała się eksklawa województwa warszawskiego – wieś Zabieżki.

  Wieś leży na szlaku komunikacyjnym pomiędzy Sokołowem Podlaskim, Kosowem Lackim i Zambrowem.

  Spis treści

 • 1 Nazwa
 • 2 Położenie
 • 3 Ludność
 • 4 Historia
 • 5 Zabytki
 • 6 Siostry felicjanki
 • 7 Bibliografia
 • 8 Przypisy
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Nazwa[]

  Pierwotna nazwa miejscowości brzmiała: Kadłuby Podborne. Bierze ona początek od starych, spróchniałych drzew, zwanych kadłubami. Brak informacji o przyczynach i terminie zmiany. Prawdopodobnie dokonali jej książęta mazowieccy, którzy zaludniali te tereny przeważnie drobną szlachtą z ziemi płockiej i zakroczymskiej.

  Niemirowiczowie-Szczyttowie (Szczyttowie-Niemirowiczowie / Szczyttowie) herbu Jastrzębiec – polski ród możnowładczy a później senatorsko-dygnitarski pochodzenia litewsko-ruskiego.Jakub Niemirowicz zwany Szczytem (Jakub Janowicz Niemirowicz / Jakub Szczyt / Jakub Szczyt Niemirowicz) herbu Jastrzębiec (zm. 1493/1494) – starosta brzeski (1479-1492), marszałek hospodarski (1483), członek rady wielkoksiążęcej (1483), namiestnik briański (1493-1494)

  Nazwa miejscowości Ceranów przechodziła ewolucję – od nazwy Czyranowo, poprzez Czeranowo i Ceranowo, do obecnego brzmienia. Pochodzi ona od gatunku małych kaczek zwanych cyrankami (Anas querquedula), gnieżdżących się na mokradłach i w parowach, okalających wieś od strony wschodniej.

  Górski (forma żeńska: Górska; liczba mnoga: Górscy) – polskie nazwisko. W 2004 roku Polskę zamieszkiwało 44 397 osób o tej nazwie osobowej, co dawało trzydzieste piąte miejsce wśród najpopularniejszych polskich nazwisk, po Pawlakach. Nazwisko to występuje także w pisowni Gorski (z „o” w miejsce „ó”; głownie wśród obcokrajowców polskiego pochodzenia - rzadziej w kraju). Występuje też w zapisie Gurski.Paweł Algimunt Holszański herbu Hippocentaurus (ur. 1490, zm. 4 września 1555 w Wilnie) – książę litewski, od 1507 roku biskup łucki, od 1536 roku wileński. Był aktywnym przeciwnikiem reformacji.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Neogotyk – styl w architekturze, a także rzemiośle artystycznym, nawiązujący formalnie do gotyku, powstały około połowy XVIII wieku w Anglii i trwający do początku XX wieku, zaliczany do historyzmu.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Piotr Paszkowicz Strumiłło z Ciechanowca herbu Dąbrowa zwany Kiszką (zm. 1486) – starosta drohicki (1463-1469), kuchmistrz królowej Elżbiety Rakuszanki (1477), namiestnik lidzki (1483), marszałek hospodarski (1483), protoplasta rodu Kiszków h. Dąbrowa
  Ryzalit – występ z lica w elewacji budynku w jego części środkowej, bocznej lub narożnej, prowadzony od fundamentów po dach, stanowiący jego organiczną część.
  Józef Buchbinder (ur. 17 grudnia 1839 w Mordach, zm. 14 maja 1909 w Warszawie) – polski malarz i grafik pochodzenia żydowskiego.
  Ludwik Górski (ur. 1 maja 1818 w Końskich, zm. 11 kwietnia 1908 w Warszawie) – polski działacz społeczny i polityczny, ziemianin, agronom. Pochodził z rodziny o tradycjach wojskowych. Jego ojciec Franciszek Górski był w czasie powstania listopadowego generałem brygady. Młodszy brat Konstanty Górski był ziemianinem i politykiem.
  Felicjanki – pełna nazwa Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka Serafickiego (łac. Congregatio Sororum Santci Felicis de Cantalice Tertii Ordinis Regularis Sancti Francisci Seraphici) — żeńskie zgromadzenie zakonne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.