Centrum nauki (oboczne nazwy: muzeum edukacyjne lub muzeum nauki) – instytucja promująca nowoczesną komunikację naukową. Jej celem jest m.in. rozbudzanie zainteresowania nauką w społeczeństwie, inicjowanie debaty na związane z nauka tematy, wspomaganie samodzielnego uczenia się oraz wspieranie systemu szkolnictwa.
Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie (potocznie: "Krakowski Ogród Doświadczeń") – park edukacyjny utworzony w 2007 roku w Krakowie. Park znajduje się w południowo-wschodniej części Parku Lotników Polskich i zajmuje powierzchnię 6 ha. Został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Ingarden&Ewy.GIGANTY MOCY – interaktywna ekspozycja, centrum edukacji, muzeum nauki, powstałe z inicjatywy Miasta Bełchatowa, w ramach projektu "Budowa Miejskiego Centrum Kultury wraz z Ekspozycją Giganty Mocy", dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Muzeum w sposób multimedialny prezentuje proces wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla brunatnego, wydobywanego i przetwarzanego przez bełchatowskią kopalnię węgla brunatnego i elektrownię konwencjonalną.
W odróżnieniu od tradycyjnych muzeów, w centrum nauki stanowiska są zaprojektowane w sposób interaktywny, aby zwiedzający mogli sami, w bezpiecznych warunkach przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauki. Doświadczenia te dotyczą nie tylko nauk przyrodniczych, ale także nauk społecznych i szeroko pojętej humanistyki; obecne są też eksponaty z pogranicza nauki i sztuki.
San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.Na mapach: 50°51′09,00″N 20°38′58,38″E/50,852500 20,649550 Centrum Geoedukacji – placówka muzealno-wystawowa będąca częścią Geoparku Kielce i znajdująca się na trasie Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego.
Pierwsze Centrum nauki założył amerykański fizyk Frank Oppenheimer w San Francisco w 1969 roku. Obecnie na całym świecie działa ponad 2400 centrów nauki, głównie w Europie Zachodniej, Ameryce Północnej i Azji. W ostatnich latach nowe centra nauki powstają także w Europie Środkowo-Wschodniej.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to pierwsze centrum nauki w województwie kujawsko–pomorskim. Otwarcie Centrum nastąpiło 9 listopada 2013 roku. Siedziba instytucji znajduje się w dzielnicy Mokre przy ul. Władysława Łokietka 5 w dawnych Młynach Richtera. Budynki zbudowane na przełomie XIX i XX, teraz całkowicie odrestaurowane, służą nauce i zabawie. Na przestrzeni 5 tys. m², na 6 kondygnacjach znajduje się przestrzeń wystawiennicza, pracownie naukowe, sal ekspozycyjne dla dzieci. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest instytucją powołaną przez władze miasta Torunia i wpisaną do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Gminę Miasta Toruń pod nr 4011-9/10. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest członkiem ECSITE (European Network of Science Centres and Museums). Dyrektorem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest dr Monika Wiśniewska.Centrum Nauki Experyment w Gdyni – centrum nauki, edukacyjna instytucja popularyzująca naukę w formie interaktywnych instalacji i pokazów. Stawia sobie za cel łączenie nauki i zabawy oraz prowadzenie działań upowszechniających naukę.
Centra współpracują ze sobą poprzez regionalne organizacje, m.in.: European Network of Science Centres and Museums (ECSITE) w Europie, Association of Science-Technology Centers (ASTC) działającego w USA, Nordiska Science Center Förbundet (Nordic Science Center Association – NSCF) w Skandynawii, The Southern African Association of Science & Technology Centres (SAASTEC) w Afryce południowej.
Centrum Nauki Kopernik – centrum nauki znajdujące się przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie, którego celem jest promowanie i popularyzacja nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Centrum jest instytucją, powołaną i finansowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Centra nauki i interaktywne wystawy promujące nowoczesną komunikację istniejące w Polsce:
Centrum Nauki Experyment w Gdyni
Giganty Mocy w Bełchatowie
Dom Eksperymentów EUREKA W Szczecinie
Centrum Nauki w Szczecinie
Centrum Hewelianum w Gdańsku
Pracownia Profesora Ciekawskiego w Family Park w Bydgoszczy
Sala Orbitarium w toruńskim Planetarium
Centrum Nauki Experymentarium w Łodzi
Explorapark w Wałbrzychu
Ogród Doświadczeń w Krakowie
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi, w kompleksie EC1 Łódź – Miasto Kultury
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu
Instytut Odkrywania Tajemnic w Katowicach
Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze
Centrum Geoedukacji w Kielcach
Laboratorium Wyobraźni PPNT w Poznaniu
Muzea i parki edukacyjne
