Centrum handlowe Plaza w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Poznań Plazacentrum handlowe w Poznaniu, istniejące od 2005, położone na Winiarach, przy ulicy Drużbickiego 2, wybudowane przez Plaza Centers.

Poznański Szybki Tramwaj (także PST, potocznie pestka) – liczący 8,1 km długości odcinek bezkolizyjnej, ułożonej w wykopie oraz na estakadzie trasy tramwajowej, wyposażonej w rozjazdy umożliwiające przejazd między sąsiednimi torami i przystanki przypominające dworce kolejowe. Wszystko to pozwala na jazdę z prędkością 70 km/h. Linia powstała jako alternatywa dla znacznie droższego metra. Obsługiwana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o. (MPK Poznań Sp. z o.o.) - spółka powstała 28 czerwca 2000 w wyniku przekształcenia zakładu budżetowego o nazwie "Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu". Jej tradycje sięgają roku 1880, kiedy w Poznaniu powstał pierwszy tramwaj konny. Jest jednoosobową spółką miasta Poznania (jedyny właściciel i 100% udziałowiec).

Galeria liczy 64 000 m², z czego 40 000 m² GLA. W centrum mieści się ponad 130 sklepów i butików, w tym m.in.: supermarket Piotr i Paweł, multipleks Cinema City z 10 salami projekcyjnymi, a także kino IMAX umożliwiające oglądanie trójwymiarowego obrazu, było to pierwsze tego typu kino w Polsce Zachodniej. Centrum ma zewnętrzny parking na 400 samochodów i 5-poziomowy parking na około 780 samochodów.

Górczyn – część miasta Poznania i osiedle administracyjne, w jego zachodniej części. Częściami Górczyna są także Górczynek i Osiedle ks. Ignacego Skorupki.Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu (ZTM) – organ samorządu Poznania zajmujący się organizacją i zarządzaniem pasażerskim zbiorowym transportem miejskim. Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu jest jednostką organizacyjną Urzędu Miasta Poznania. Został powołany decyzją Rady Miasta Poznania w dniu 24 czerwca 2008 r. Funkcjonuje od 1 października 2008. Do zadań jednostki należy organizacja przewozów komunikacji miejskiej w Poznaniu oraz na mocy porozumień – w gminach sąsiednich (Dopiewo, Luboń, Mosina, Puszczykowo, Suchy Las oraz częściowo: Czerwonak, Komorniki, Kórnik i Swarzędz). Każdy przewoźnik działający w ramach ZTM-u zobowiązany jest do umieszczenia na swoich pojazdach loga ZTM (*ztm) w pasie nadokiennym od strony drzwi z przodu pojazdu.

Pierwotnie na miejscu centrum miała znajdować się zajezdnia tramwajowa obsługująca Poznański Szybki Tramwaj. Od jej budowy odstąpiono, a wybudowany wiadukt, który miał służyć do jej obsługi, zaadaptowano na potrzeby dojazdu samochodów do galerii.

Komunikacja[ | edytuj kod]

W bezpośrednim sąsiedztwie galerii znajduje się trasa szybkiego tramwaju, którą poprowadzone są linie obsługiwane przez MPK Poznań – dojazd do przystanku Lechicka/Poznań Plaza

Tramwaje w Poznaniu (z gwary poznańskiej bimby, l.poj. – bimba) – system komunikacji tramwajowej działający w Poznaniu i należący do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego sp. z o.o. działającego na zlecenie Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.Cinema City – sieć kin wielosalowych. W Polsce większość kin tej sieci znajduje się w centrach handlowo-rozrywkowych.
 •  .mw-parser-output .kz-linia .tram.poznan{white-space:nowrap;padding:1px .5em;color:white;background-color:#00ACEF;font-weight:bold;border-radius:1px}12 os. SobieskiegoStarołęka
 • 14 os. Sobieskiego ↔ Górczyn
 • 15 os. Sobieskiego ↔ Budziszyńska
 • 16 os. Sobieskiego ↔ Franowo
 • Świąteczny wystrój
  Świąteczny wystrój

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Największe galerie handlowe w Poznaniu [ZDJĘCIA] (pol.). www.gloswielkopolski.pl. [dostęp 2017-06-07].
  2. Poznański Szybki Tramwaj - Historia. MPK Poznań. [dostęp 2015-06-13].
  3. Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu: Mapa sieci tramwajowej. ztm.poznan.pl, 2018-04-03. [dostęp 2018-04-06].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona centrum handlowego Poznań Plaza
 • Warto wiedzieć że... beta

  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Starołęka – część Poznania, w osiedlu samorządowym Starołęka-Minikowo-Marlewo. Położona jest nad wschodnim brzegiem rzeki Warty.
  Centrum Plaza – wspólna nazwa sieci placówek handlowo-rozrywkowych z kinem Cinema City i czasami IMAX 3D, założonych przez firmę Plaza Centers N.V. Firma pierwszą placówkę otworzyła na Węgrzech w 1996 roku.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Sklep – lokal użyteczności publicznej, obiekt handlowy, przeznaczony do detalicznej sprzedaży towarów. Z punktu widzenia marketingu jest to miejsce prowadzenia merchandisingu, czyli wpływania na zachowania klientów poprzez wystrój pomieszczenia i sposób prezentacji towarów.
  Osiedle Jana III Sobieskiego – osiedle mieszkaniowe w Poznaniu, położone na północy Piątkowa, tworzące samorządowe "Osiedle Jana III Sobieskiego i Marysieńki".
  Butik (z franc. boutique) – niewielki sklep z modną lub ekskluzywną odzieżą bądź galanterią. Często sprzedający produkty jednej marki, w szczególności jednego projektanta.

  Reklama