• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Centrum handlowe

  Przeczytaj także...
  Harrods – luksusowy dom towarowy na Brompton Road, w dzielnicy Knightsbridge, w Londynie. Oprócz domu towarowego w skład Harrods Group wchodzą Harrods Bank, Harrods Estates, Harrods Casino, Harrods Aviation i Air Harrods.Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.
  Arkadia – warszawskie centrum handlowo-usługowe, 287 tys. m² powierzchni użytkowej. W Arkadii znajduje się 255 sklepów, 22 restauracje, 15-ekranowe kino Cinema City oraz dwupoziomowy parking na 4500 samochodów. Powierzchnia handlowa Arkadii wynosi ponad 110 000 m, co czyni Arkadię jednym z największych centrów handlowych w Europie. W kraju Arkadia ustępuje wielkością wyłącznie łódzkiej Manufakturze oraz Portowi Łódź.
  Największe centrum handlowe świata – New South China Mall
  Największe centrum handlowe w Polsce - Aleja Bielany w Bielanach Wrocławskich

  Centrum handlowe lub galeria handlowa – obiekt, w którym znajduje się wiele sklepów i punktów usługowych.

  Ustawa z dnia 11 maja 2007 r. o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (Dz. U. z 2007 r. Nr 127, poz. 880) – polska ustawa obowiązująca od 18 września 2007 r. do 11 lipca 2008 r., w której wprowadzono regulacje w zakresie tworzenia i działania wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (WOH).Chrzanów – miasto w woj. małopolskim, w powiecie chrzanowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Chrzanów. Wchodzi w skład Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego.

  Opis[]

  Każdy ze sklepów występuje tam pod własną marką, natomiast samo centrum promuje się pod swoją nazwą. Obiekty tego typu znajdują się w kontekście podmiejskim, są najczęściej jedno – ale także dwu – lub trzykondygnacyjne, posiadają wewnętrzną strukturę zorganizowaną wokół przeszklonego pasażu, zaś parkingi organizuje się jako terenowe.

  Park Handlowy Bielany - park handlowy przy ul. Czekoladowej 5-22, powstały na przełomie XX i XXI wieku w Bielanach Wrocławskich w Gminie Kobierzyce w bezpośrednim sąsiedztwie Wrocławia. Pod koniec 1996 roku rozpoczął tu działalność pierwszy sklep meblowy IKEA na Dolnym Śląsku, a od 1998 roku w tym miejscu znajduje się także galeria handlowa oraz market budowlany OBI. Na przełomie lat 2004-2006 powstała druga część (meblowa) Parku.Powierzchnia najmu brutto (ang. GLA, gross leasable area) - miara powierzchni stosowana przy wynajmowaniu nieruchomości i lokali komercyjnych.

  Zasadniczo (z ww. definicji) centra handlowe to pośrednio to samo co dawniej dom towarowy, a nazwy w rodzaju galerii handlowych to tylko nazwy handlowe. Różnica w języku angielskim to fakt istnienia jednej marki z wieloma produktami w domu towarowym, a wielu marek i np. oddzielnych sklepów w centrum handlowym. Przykładowo produkt B firmy może być sprzedawany przez Dom Towarowy (który de facto jest w j. polskim centrum handlowym, w znaczeniu centralnego punktu do handlu), albo w sklepie firmy B lub jakiegoś sklepu sieciowego który znajduje się w "galerii handlowej" (centrum handlowym w j. angielskim).

  Sklep internetowy – serwis internetowy dający możliwość zamawiania produktów przez Internet, jedna z form handlu elektronicznego. Sklep internetowy jest częścią relacji B2C, rzadziej B2B. Forma ta staje się obecnie coraz popularniejsza z uwagi na wygodę i obniżenie kosztów sprzedaży (i często wynikające z tego niższe ceny towarów), a ponadto daje to możliwość szybkiego porównania cen u wielu dostawców.Dom towarowy - duży budynek służący do wielobranżowego handlu detalicznego, mieszczący działy lub stoiska grupujące poszczególne typy towarów.

  Historycznie ujmując galerią handlową według współczesnego nazewnictwa, a z pewnością centrum handlowym jest Kryty Bazar – Kapalıçarş w Istambule, z racji zakrytych ulic sklepy są pod zadaszeniem i de facto jest to jeden budynek biorąc pod uwagę wymogi formalne dla budynków(jeden dach) traktowanych jako całość.

  Parking – wyznaczone miejsce służące do odstawiania (parkowania) pojazdów mechanicznych lub innych środków komunikacji.Sklep – lokal użyteczności publicznej, obiekt handlowy, przeznaczony do detalicznej sprzedaży towarów. Z punktu widzenia marketingu jest to miejsce prowadzenia merchandisingu, czyli wpływania na zachowania klientów poprzez wystrój pomieszczenia i sposób prezentacji towarów.

  Domy towarowe zaś często były zasadniczo budynkami jednej firmy, grupy, która zazwyczaj sama sprzedawała swoje produkty i de facto taki dom (jak np. istniejący Harrods w Londynie) wręcz nawet sprzedawał (sprzedaje) produkty pod własną marką. Jednakże te dość luksusowe sklepy (zazwyczaj największe i najwyższe, gdyż wówczas zakryte ulice były znacząco niższymi budynkami), zaczęły tracić rynek w XX wieku i wpuszczać inne marki (sklepów) pod własny dach.

  Toruń Plaza - centrum handlowe w Toruniu, istniejące od 2011, położone w dzielnicy Bydgoskie Przedmieście przy ul. Broniewskiego 90, wybudowane przez spółkę Plaza Centers.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  W 1965 roku otwarto Southdale Center w Edinie – pierwsze nowoczesne, w pełni zamknięte centrum handlowe na wzór którego zaczęto budować od tej pory wszystkie inne. Drugstore, czyli nowe centra handlowe oprócz zakupów oferowały także rozrywkę. Jean Baudrillard zauważa, że nie są to już domy towarowe zachowujące w sobie coś z epoki, w której po raz pierwszy do dóbr codziennej konsumpcji dostęp zyskały całe masy ludności. W domach towarowych nastąpiła centralizacja produktów, natomiast w drugstore towary i usługi łączone są w niespodziewane zestawienia.

  Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.Bielany Wrocławskie (do 1945 niem. Bettlern, w latach 1945-46 Strzeżawin) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Kobierzyce.

  Dobrym przykładem centrum handlowego jest Główny Powszechny Dom Towarowy (GUM w Moskwie) – za czasów komunizmu znacjonalizowany dom handlowy(który sam powstał na miejsce bazaru i chaotycznej sprzedaży w zniszczonej przez wojska napoleońskie Moskwie)i traktowany jako dom towarowy pod jedną marką (zasadniczo właścicielem domu i wszystkich sklepów było państwo), później stał się "galerią handlową", która jest nadal reklamowana pod marką Głównego Powszechnego Domu Towarowego (GUM), a tak naprawdę przez cały okres była niczym innym jak centrum handlowym.

  Centrum Handlowe "Manufaktura" – największe centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe w Polsce i jedno z największych w Europie, otwarte 17 maja 2006 roku w Łodzi, pomiędzy ulicami Zachodnią, Ogrodową, Drewnowską i Karskiego, na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego.

  Dlatego też niektórzy rozróżniają galerie handlowe oraz domy towarowe jako kolejne generacje centrum handlowego (choć sama nazwa centrum handlowe jest używana oficjalnie często w określeniu do 1 generacji tego rozróżnienia):

  1. hipermarket + kilka sklepów
  2. mniej więcej pół dla hipermarketu a pół powierzchni dla innych mniejszych sklepów
  3. hipermarket, kilka relatywnie dużych szeroko reklamowanych marek sklepów, minimalna część rozrywkowa
  4. to samo co trzecia generacja ale z naciskiem na "klimat miasta", relatywnie spory budynek, z bardzo dobrymi połączeniami transportowymi, w sąsiedztwie także biur, popularnych miejsc spędzania czasu, przesiadkowych, lub znanych z innych powodów, np. w centrum miasta
  5. Mega-budynek (zasadniczo w większości projekty), który staje się czymś w rodzaju centrum miasta, być może także biurami, miejscami edukacji, spędzania czasu, a sam w sobie może być osią tworzenia miasta czy "centrum" połączeń transportowych. Przykładowo New Century Global Centre w Chinach może być tak klasyfikowany, gdyż ma 500 m długości, 400 szerokości i 100 m wysokości, a jego powierzchnia użytkowa to 1,7 mln metrów kwadratowych, wewnątrz znajdują się dwa centra handlowe, dwa pięciogwiazdkowe hotele, kompleks uniwersytecki, kino IMAX, biura i sale konferencyjne.

  Największym tego typu obiektem w Polsce jest Aleja Bielany w Bielanach Wrocławskich tuż przy granicy Wrocławia (powierzchnia GLA: 145 000). Największe centrum handlowe na świecie – New South China Mall ma 659 tys. m² powierzchni na sklepy.

  Istnieją także internetowe odpowiedniki centrum handlowego skupiające wiele sklepów internetowych.

  Wybrane centra handlowe (galerie handlowe) w Polsce
  Centrum handlowe Batory w Gdyni
  Centrum Handlowe MAX w Chrzanowie

  Zobacz też[]

 • dom towarowy
 • Ustawa o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.