Centrum handlowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Największe centrum handlowe świata – New South China Mall
Największe centrum handlowe w Polsce – Aleja Bielany w Bielanach Wrocławskich

Centrum handlowe, także galeria handlowa – forma koncentracji przestrzennej różnorodnych detalicznych jednostek handlowych i usługowych, prowadzonych zazwyczaj przez różne przedsiębiorstwa, stanowiąca pewną całość i przystosowana do kompleksowej obsługi klientów.

Wierchnije Torgowyje Riady (ros. Верхние торговые ряды ), 1893. Ich pomysłodawcami byli architekt Pomierancew i inżynier Szuchow, którzy wygrali konkurs, jaki się odbył w Moskwie w 1888. Autorzy połączyli konstrukcję z żelaza i szkła z formami staroruskiej architektury. W trzypiętrowym gmachu z głębokimi suterenami, składającym się z trzech podłużnych pasaży, zmieściło się ponad tysiąc sklepów. Konstrukcja stropów pasaży - metalowe kratownice w kształcie łuku z oszklonymi piętnastometrowymi przęsłami - to unikalne i śmiałe rozwiązanie, jak na koniec XIX wieku. W 1952 budynek odrestaurowano i urządzono w nim Państwowy Powszechny Dom Towarowy (Gosudarstwiennyj Uniwiersalnyj Magazin - GUM). Obecnie nosi on nazwę "Główny Powszechny Dom Towarowy" (Gławnyj Uniwiersalnyj Magazin, Главный Универсальный Магазин).Dom handlowy - położony w kontekscie miejskim wyspecjalizowany budynek, służący jako miejsce handlu detalicznego produktów jednego producenta lub należących do jednej branży.

Opis[ | edytuj kod]

Każdy ze sklepów występuje tam pod własną marką, natomiast samo centrum promuje się pod swoją nazwą. Obiekty tego typu znajdują się w kontekście podmiejskim, są najczęściej jedno – ale także dwu – lub trzykondygnacyjne, posiadają wewnętrzną strukturę zorganizowaną wokół przeszklonego pasażu, zaś parkingi organizuje się jako terenowe.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Powierzchnia najmu brutto (ang. GLA, gross leasable area) - miara powierzchni stosowana przy wynajmowaniu nieruchomości i lokali komercyjnych.

Domy towarowe zaś często były zasadniczo budynkami jednej firmy lub grupy, która zazwyczaj sama sprzedawała swoje produkty i de facto taki dom (jak np. istniejący Harrods w Londynie) sprzedaje produkty pod własną marką. Jednakże te dość luksusowe sklepy (zazwyczaj największe i najwyższe, gdyż wówczas zakryte ulice były znacząco niższymi budynkami), zaczęły tracić rynek w XX wieku i wpuszczać inne marki sklepów pod własny dach.

New South China Mall (chin.: 新华南Mall; pinyin: Xin huá nán Mall) – centrum handlowe mieszczące się w Dongguan w Chinach. Jest największym na świecie pod względem powierzchni najmu brutto (659 611 m²) oraz drugim pod względem powierzchni całkowitej (892 000 m²). W ramach kompleksu wybudowano m.in: repliki Łuku Triumfalnego oraz Dzwonnicy św. Marka; 2,1 km kanał z gondolami; park rozrywki z 553 m kolejką górską.Dom towarowy - duży budynek służący do wielobranżowego handlu detalicznego, mieszczący działy lub stoiska grupujące poszczególne typy towarów.

W 1965 roku otwarto Southdale Center w Edinie – pierwsze nowoczesne, w pełni zamknięte centrum handlowe, na którego wzór zaczęto budować od tej pory wszystkie inne. Drugstore, czyli nowe centra handlowe oprócz zakupów oferowały także rozrywkę. Jean Baudrillard zauważa, że nie są to już domy towarowe zachowujące w sobie coś z epoki, w której po raz pierwszy do dóbr codziennej konsumpcji dostęp zyskały całe masy ludności. W domach towarowych nastąpiła centralizacja produktów, natomiast w drugstore towary i usługi łączone są w niespodziewane zestawienia.

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Aleja Bielany (do 12.11.2015 Park Handlowy Bielany) – największe centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe w Polsce (powierzchnia GLA: 145 000). Centrum pod zarządem IKEA Centres Poland S.A., znajdujące się przy ul. Czekoladowej 5-22, powstałe na przełomie XX i XXI wieku w Bielanach Wrocławskich, tuż przy granicy Wrocławia. W XXI wieku kilkakrotnie przebudowywane i rozbudowywane.

Przykładem centrum handlowego jest Główny Powszechny Dom Towarowy (GUM w Moskwie) – za czasów socjalizmu znacjonalizowany dom handlowy (który sam powstał na miejsce bazaru i chaotycznej sprzedaży w zniszczonej przez wojska napoleońskie Moskwie) i traktowany jako dom towarowy pod jedną marką (zasadniczo właścicielem domu i wszystkich sklepów było państwo).

Parking – wyznaczone miejsce służące do odstawiania (parkowania) pojazdów mechanicznych lub innych środków komunikacji.Toruń Plaza - centrum handlowe w Toruniu, istniejące od 2011, położone w dzielnicy Bydgoskie Przedmieście przy ul. Broniewskiego 90, wybudowane przez spółkę Plaza Centers.

Historię współczesnych centrów handlowych można podzielić na kilka etapów:

  1. hipermarket, któremu towarzyszy kilka sklepów
  2. hipermarket i towarzyszące sklepy zajmują po ok. połowie powierzchni obiektu
  3. do poprzedniego układu dochodzi kilka dużych sklepów znanych marek oraz niewielka część rozrywkowa
  4. funkcje handlowe stanowią tylko część oferty, a centrum nabiera funkcji miniaturowego miasta.

Największe centrum handlowe na świecie to New South China Mall o 659 tys. m² powierzchni sklepowej.

Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Westfield Arkadia, do 2019 Arkadia – centrum handlowo-usługowe znajdujące się przy al. Jana Pawła II 82 w Warszawie.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Bielany Wrocławskie (do 1945 niem. Bettlern, w latach 1945-46 Strzeżawin) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Kobierzyce.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Centrum Handlowe "Manufaktura" – największe centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe w Polsce i jedno z największych w Europie, otwarte 17 maja 2006 roku w Łodzi, pomiędzy ulicami Zachodnią, Ogrodową, Drewnowską i Karskiego, na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego.

Reklama