• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Centrum Sztuki Impart

  Przeczytaj także...
  PAGART, właściwie Polska Agencja Artystyczna "PAGART" – polska agencja artystyczna powstała w Warszawie w 1957 roku, mająca na celu m.in. promowanie polskich artystów.Przegląd Piosenki Aktorskiej - najstarszy festiwal aktorski organizowany co roku we Wrocławiu. W jego trakcie odbywa się Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki oraz cykl koncertów i spektakli muzycznych.
  Mecenat - opieka wpływowych i bogatych miłośników i amatorów literatury i sztuki nad twórcami. Na ogół wiąże się to z finansowym wspieraniem tych artystów i ich poczynań.

  Centrum Sztuki „Impart”Wrocławska instytucja kulturalna, powstała w 1990 roku w wyniku połączenia Wojewódzkiego Domu Kultury i Przedsiębiorstwa Imprez Artystycznych „Impart”. Przedsiębiorstwo Imprez Artystycznych „Impart” z kolei, powstało 1970 roku w wyniku połączenia Estrady Dolnośląskiej i Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Imprez Artystycznych "Hala Ludowa".

  Diana Jean Krall (ur. 16 listopada 1964 w Nanaimo, Kolumbia Brytyjska) – kanadyjska wokalistka i pianistka jazzowa, obecnie zamieszkała w USA.Hala Stulecia, Hala Ludowa (niem. Jahrhunderthalle, ang. Centennial Hall) – hala widowiskowo-sportowa położona w parku Szczytnickim we Wrocławiu. Wzniesiona w latach 1911–1913 według projektu Maxa Berga, w stylu ekspresjonistycznym.

  Działalność Przedsiębiorstwa Imprez Artystycznych „Impart”[edytuj kod]

  Początkowo działalność koncertową w tym ośrodku prowadziły jego własne zespoły, jak "Spisek" z Haliną Frąckowiak, "Waganci" z Anną Jantar, "Pro Contra", "Bazar" czy "Homo Homini". Następnie „Impart” nawiązał współpracę z PAGARTem i w ramach tej współpracy organizował we Wrocławiu koncerty gwiazd muzycznych, m.in.: Shakin' Stevensa, Tangerine Dream, Smokie. Organizował Przegląd Piosenki Aktorskiej.

  Diamanda Galás (ur. 29 sierpnia 1955 r.) – amerykańska awangardowa performerka, wokalistka i kompozytorka greckiego pochodzenia.Roman Kołakowski (ur. 8 czerwca 1957 we Wrocławiu)– polski kompozytor, poeta, piosenkarz, gitarzysta i tłumacz. Reżyser teatralny i estradowy, autor wielkich widowisk plenerowych.

  Działalność Centrum Sztuki „Impart”[edytuj kod]

  Centrum Sztuki „Impart” prowadzi działalność teatralną, muzyczną, impresaryjną i wystawienniczą.

  W okresie 1996-2005 Centrum Sztuki „Impart” było organizatorem Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Obecnie organizuje między innymi festiwal Wrocławski Festiwal Jazz nad Odrą. Organizowało wrocławskie koncerty takich artystów jak Leonard Cohen, Nick Cave, Diana Krall, Joe Satriani, Mariza, Diamanda Galás, czy Manu Chao.

  Manu Chao (ur. 21 czerwca 1961 w Paryżu jako José-Manuel Thomas Arthur Chao) – kompozytor i wykonawca muzyki folk sięgającej korzeniami do muzyki latynoskiej.Wrocławska Orkiestra Kameralna "Leopoldinum" - 15-osobowa orkiestra założona w 1978 roku. Oprócz koncertów w wielu krajach Europy i świata, często zapraszana do nagrań studyjnych również z muzyką rozrywkową.

  Przez długi okres Centrum Sztuki „Impart” sprawowało mecenat nad Wrocławskim Chórem Chłopięcym "Pueri Consonantes" oraz Wrocławską Orkiestrą Kameralną "Leopoldinum".

  W roku 2005, w ramach Centrum Sztuki „Impart” został powołany Teatr Piosenki, którego pierwszym dyrektorem artystycznym był Roman Kołakowski.

  Dyrektorem naczelnym i artystycznym Centrum Sztuki „Impart” była do 2001 r. Anna Wołek.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Koncert (łac. concerto – spieram się, walczę, współzawodniczę) – występ artysty muzyka (bądź grupy muzyków) na żywo przed publicznością. Jeśli muzyk występuje solo, określa się to mianem recitalu, w przypadku występu grupy muzyków, może występować orkiestra, chór, bądź grupa muzyczna. Mogą to być także występy mieszane, np. solista z towarzyszeniem chóru czy orkiestry.

  Biuro Festiwalowe Impart 2016[edytuj kod]

  Biuro Festiwalowe Impart 2016 zostało powołane przez Prezydenta Wrocławia 1 lipca 2012. Powstało z połączenia Centrum Sztuki Impart oraz instytucji Wrocław 2016.

  BF Impart 2016 kontynuuje tradycję istniejącego od 1990 Centrum Sztuki Impart, powstałego z połączenia Wojewódzkiego Domu Kultury oraz Przedsiębiorstwa Imprez Artystycznych „Impart”.

  Dyrektorem BF Impart 2016 od 1 lipca 2012 r. Krzysztof Maj

  Anna Jantar, właściwie Anna Maria Kukulska, z domu Szmeterling (ur. 10 czerwca 1950 w Poznaniu, zm. 14 marca 1980 w Warszawie) – polska piosenkarka, artystka, matka Natalii Kukulskiej, ofiara katastrofy lotniczej na Okęciu w 1980 roku.Tangerine Dream – niemiecki zespół rockowy grający muzykę elektroniczną, założony w 1967 roku przez Edgara Froese. W ciągu swego istnienia zespół wielokrotnie zmieniał skład, z wyjątkiem samego Froese, który w zespole pozostaje do dziś. We wczesnym okresie członkiem Tangerine Dream był perkusista i kompozytor Klaus Schulze, ale najtrwalsza była formacja z połowy lat 70. – klawiszowe trio w składzie: Froese, Christopher Franke, Peter Baumann. Z początkiem lat 80. Baumanna zastąpił Johannes Schmoelling; także ten skład utrzymał się dość długo i był bardzo twórczy.

  Przypisy

  1. O nas (pol.). Centrum Sztuki „Impart”. [dostęp 2010-06-16].

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Centrum Sztuki „Impart” – strona oficjalna (pol.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Leonard Norman Cohen (ur. 21 września 1934 w Montrealu) – kanadyjski poeta, pisarz i piosenkarz tworzący w stylu piosenki autorskiej w gatunku folk rock.
  Nick Cave a właściwie Nicholas Edward Cave (ur. 22 września 1957 w Warracknabeal w Australii) – muzyk, poeta, pisarz i aktor.
  Smokie – brytyjski zespół muzyki pop i country rock pochodzący z Bradford, który zdobył popularność w Europie w latach 70. XX wieku (obok takich zespołów jak ABBA czy Boney M.).
  Jazz nad Odrą - polski festiwal jazzowy organizowany we Wrocławiu od 1964. Do roku 1989 festiwal był imprezą studencką organizowaną przez ZSP i wrocławski klub "Pałacyk". Obecnie organizatorem jest Centrum Sztuki Impart wraz z Fundacją Jazz nad Odrą i Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym Oddział Wrocław.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.