• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie

  Przeczytaj także...
  Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP (ZGWŻ) – związek wyznaniowy o strukturze federacji gmin żydowskich liczący ponad 1200 członków. Jest drugą co do liczebności organizacją żydowską w Polsce.Kamila, księżna Kornwalii, właśc. ang. Camilla, Duchess of Cornwall, urodzona jako Camilla Rosemary Shand, primo voto Parker Bowles (ur. 17 lipca 1947 w Londynie) – księżna Zjednoczonego Królestwa, wieloletnia partnerka i druga żona księcia Walii, najstarsza córka majora Bruce’a Shanda i Rosalind Cubitt, córki 3. barona Ashcombe, wnuczki Alice Keppel, kochanki króla Edwarda VII. Jest również potomkinią Charlesa Lennoxa, 1. księcia Richmond, nieślubnego syna Karola II Stuarta.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Budynek JCC

  Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (ang. Jewish Community Centre of Krakow, JCC) – żydowskie centrum edukacyjno-kulturalne znajdujące się na Kazimierzu w Krakowie, przy ulicy Miodowej. Budynek stoi na terenie ogrodu na tyłach synagogi Tempel, w części przystającej do sąsiednich kamienic.

  Piotr Krzysztof Kadlčik (ur. 11 stycznia 1962 w Warszawie) – polski filolog, tłumacz i działacz społeczności żydowskiej, działacz opozycji demokratycznej w PRL.Karol, książę Walii (Charles, Prince of Wales), Karol Filip Artur Jerzy Mountbatten-Windsor (ang. Charles Philip Arthur George Mountbatten-Windsor, ur. 14 listopada 1948 w Londynie) – syn Elżbiety II i księcia Filipa.

  Działalność[]

  Głównym celem Centrum jest budowanie żydowskiej społeczności w Krakowie. JCC skupia osoby pochodzenia żydowskiego oraz ludzi zainteresowanych kulturą, religią i tradycją żydowską. W Centrum prowadzone są różnorodne zajęcia, kursy, warsztaty i nauka języków obcych. Cyklicznie odbywają się wystawy, wernisaże, festiwale, pokazy filmowe, promocje książek oraz wykłady na temat judaizmu, chasydyzmu, prawa żydowskiego i zasad religijności. Co tydzień w budynku JCC organizowana jest koszerna kolacja szabatowa. Z okazji świąt żydowskich Centrum organizuje spotkania, imprezy i inne uroczystości. W JCC aktywnie działa Klub Seniora, Krakowski Żydowski Klub Studencki i miniżłobek dla najmłodszych. W podziemiach budynku znajduje się biblioteka im. Remuh, która została stworzona przez Żydowskie Stowarzyszenie Czulent w czerwcu 2005 roku. Jest jedyną otwartą dla wszystkich biblioteką żydowską w Krakowie. Księgozbiór liczy obecnie 2000 książek, między innymi: prozę izraelską, Torę i Talmud, wspomnienia, albumy, komiksy, podręczniki i słowniki.

  Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie – gmina żydowska z siedzibą w Krakowie, będąca członkiem Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Swoim zasięgiem obejmuje południowo-wschodnią Polskę.American Jewish Joint Distribution Committee, JDC, zwany też w skrócie Joint (ang. Amerykańsko-Żydowski Połączony Komitet Rozdzielczy) - organizacja non-profit założona w USA w 1914 roku. Jej fundusze pochodzą głównie z datków amerykańskich Żydów.

  Główne aktywności[]

 • Język hebrajski
 • Język jidysz
 • Język angielski
 • Język hiszpański
 • Warsztaty piosenki jidysz
 • Warsztaty genealogiczne
 • Warsztaty edukacyjne
 • Taniec brzucha
 • Taniec Izraelski
 • Joga
 • Krav maga
 • Historia przedsięwzięcia[]

  12 czerwca 2002 przybył z wizytą do Krakowa książę Walii Karol. Zachwycił się szczególnie Kazimierzem. 13 czerwca 2002, podczas spotkania z przedstawicielami Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie dowiedział się, że gmina potrzebuje miejsca, w którym jej członkowie mogliby się spotykać poza synagogą. Książę obiecał pomoc, i zdobył fundusze na ten cel. W inicjatywę włączyły się World Jewish Relief i American Jewish Joint Distribution Committee. Dość długo trwały jednak formalności związane z zezwoleniem na budowę.

  Kazimierz (jid.: קזימיר, Kazimir ; קוזימיר, Kuzimir; קוזמיר, Kuzmir) – część Krakowa wchodząca w skład Dzielnicy I Stare Miasto. Od swojego powstania w XIV wieku do początków XIX wieku Kazimierz był samodzielnym miastem, położonym na południe od Krakowa i oddzielonym od niego nieistniejącą dziś odnogą Wisły. Jego północno-wschodnią część stanowiła historyczna dzielnica żydowska. Przez wiele wieków Kazimierz był miejscem współistnienia i przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Obecnie stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa, jest też ważnym centrum życia kulturalnego miasta. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.Metr kwadratowy (symbol: ) – jednostka pola powierzchni w układzie SI. 1 metr kwadratowy to pole równe polu kwadratu o boku 1 metra. W zestawie znaków Unicode metr kwadratowy ma kod: 33A1.

  We wtorek 14 listopada 2006 w synagodze Tempel odbyła się uroczystość inaugurująca budowę centrum. W uroczystości wzięli udział: Nigel Layton, przewodniczący World Jewish Relief, Jossi Erez, przewodniczący American Jewish Joint Distribution Committee, Piotr Kadlčik, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP, Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, naczelny rabin Galicji Edgar Gluck oraz rabin Krakowa Boaz Pash.

  Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.Tadeusz Jakubowicz (ur. 1939 w Krakowie) – polski działacz społeczności żydowskiej, od 1997 przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.

  W 2008 roku ukończono budowę centrum. Czterokondygnacyjny budynek o powierzchni około 800 kosztował około 10 milionów złotych. Jewish Community Centre będzie miejscem wydarzeń kulturalnych oraz punktem spotkań społeczności żydowskiej. Obiekt ma służyć nie tylko społeczności żydowskiej i jej organizacjom, ale także wszystkim mieszkańcom Krakowa oraz turystom. Znajdą się w nim m.in. biura, sale konferencyjne, restauracja, kawiarenka internetowa, gabinet lekarski oraz sala rehabilitacyjna.

  Edgar Gluck (hebr. Chaim Baruch; ur. 14 czerwca 1936 w Hamburgu) – polsko-amerykański rabin, chasyd izbicki, od 2005 Naczelny Rabin Galicji.Boaz Pash (ur. 7 sierpnia 1966 w Jerozolimie) – izraelski rabin, od sierpnia 2006 do października 2012 Naczelny Rabin Krakowa. Wcześniej pełnił również posługę rabiniczną na Ukrainie, w Brazylii, Indiach i Portugalii.

  29 kwietnia 2008 roku do Krakowa przybyli książę Karol i jego małżonka Camilla, którzy uroczyście otworzyli Centrum Społeczności Żydowskiej.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona JCC • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Synagoga Tempel (Synagoga Postępowa) – reformowana synagoga znajdująca się na Kazimierzu w Krakowie, przy ulicy Miodowej 24. Jest obecnie jedną z czterech czynnych synagog w mieście, jednak nabożeństwa odbywają się w niej wyłącznie od czasu do czasu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.