• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu

  Przeczytaj także...
  Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zajmuje prawie trzynastohektarowy zespół podworski, w skład którego wchodzą: pałac, kaplica, oranżeria, oficyna, budynki gospodarcze - wszystkie przystosowane do nowych funkcji oraz park krajobrazowy z malowniczymi stawami i starymi drzewami, który jest zarazem galerią rzeźby. Jednym z nowych obiektów w tym zabytkowym, XIX-wiecznym kompleksie jest gmach Muzeum Rzeźby Współczesnej.Kalisz (gr. Καλισία, łac. Calisia, jid. קאַליש) – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni; historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego; stolica diecezji kaliskiej.
  Muzeum – instytucja powołana do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi pewną wartość historyczną bądź artystyczną. W większych muzeach niewielka część z tych obiektów jest udostępniana publiczności w postaci wystaw stałych lub czasowych, natomiast reszta jest przechowywana w specjalnie do tego przystosowanych magazynach.

  Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewiczamuzeum i galeria sztuki współczesnej w Kaliszu, poświęcone twórczości Tadeusza Kulisiewicza.

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1982 roku w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej narodził się pomysł utworzenia stałej wystawy poświęconej Tadeuszowi Kulisiewiczowi. Dwa lata później, z okazji 85. rocznicy jego urodzin, pomysł ten zrealizowano. W 1986 roku pod patronatem artysty odbyło się I Międzynarodowe Triennale Rysunku, na którym zgromadzono kolejne prace do kolekcji. W 1988 roku, po śmierci artysty i na mocy jego testamentu, muzeum pozyskało wyposażenie warszawskiej pracowni Kulisiewicza. Ostatecznie 26 września 1994 roku, w 95. rocznicę jego urodzin, w zabytkowych zabudowaniach Kolegium Jezuickiego otwarto muzeum pod nazwą Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza.

  Galerie sztuki współczesnej (ang. contemporary art gallery), również Galeria współczesna - instytucja o komercyjnym charakterze, gdzie sztuka współczesna wystawiana jest z przeznaczeniem na sprzedaż. Określenie galeria sztuki jest powszechnie używane w znaczeniu muzeum sztuki, natomiast "galeria sztuki współczesnej" uzywana jest w znaczeniu komercyjna galeria sztuki. Typowym przykładem takiej galerii jest Gallery Row w Los Angeles, a w Polsce dla przykładu można wymienić Galeria 2 Światy w Krakowie. Szczególnym przypadkiem galerii współczesnej jest vanity gallery, gdzie pobiera są opłaty od artystów za wystawiania ich pracy.Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu (MOZK) – muzeum okręgowe w Kaliszu, wojewódzka instytucja kultury, założone w 1906 jako Muzeum Archeologiczne w Kaliszu, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 38) w 1998; jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce, dokumentuje historię Kalisza i Kaliskiego (wschodniej Wielkopolski).

  Zbiory[ | edytuj kod]

  Zbiory muzeum to około 1400 prac (rysunków, szkiców, grafik) zarówno z wczesnego okresu twórczości, fragmenty powojennych cykli, archiwalia zebrane przez profesora Kulisiewicza i jemu poświęcone. Osobną część stanowi rekonstrukcja jego warszawskiej pracowni. W muzeum znajdują się również rysunki i grafiki innych artystów.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Muzea Wielkopolski. Poznań: Kwartet, 2004, s. 41-42. ISBN 83-917016-5-4.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.