• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Krakowie

  Przeczytaj także...
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Franciszek Łukaszczyk (ur. 21 lutego 1897 w Zubsuche koło Zakopanego, zm. 19 maja 1956 w Warszawie) – polski lekarz, pionier radiolecznictwa, współzałożyciel Instytutu Radowego w Warszawie.
  Emil Wyrobek (ur. 21 sierpnia 1906 w Żywcu, zm. w 2 września 1974) - polski lekarz, specjalista w zakresie radiologii i radioterapii. Medycynę studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował również w Sztokholmie. Podczas II wojny światowej był zaangażowany w konspiracyjną służbę zdrowia, uczestniczył również w powstaniu warszawskim. W 1950 roku zorganizował Instytut Onkologii w Krakowie, na wzór podobnych zakładów w Warszawie i Paryżu. Był dyrektorem tego Instytutu do roku 1954, kiedy objął ordynaturę Pracowni Radiologicznej Szpitala Miejskiego im. Stefana Żeromskiego w Nowej Hucie. Pracownią tą kierował do roku 1964, potem objął kierownictwo Pracowni Radiologicznej Szpitala Kolejowego w Krakowie. Był długoletnim członkiem Krakowskiego Koła Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego, którego przez cztery kadencje był prezesem. Zmarł w 1974 roku.

  Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Krakowiekrakowski oddział Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

  Informacje ogólne[edytuj kod]

  Instytut znajduje się w Krakowie przy ulicy Garncarskiej.

  Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach – gliwicki oddział Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie – placówka onkologiczna, wywodząca się z Instytutu Radowego, założonego w 1932 roku w Warszawie z inicjatywy Marii Skłodowskiej-Curie.

  Historia[edytuj kod]

  Krakowski ośrodek funkcjonował pierwotnie jako lecznica związkowa, a od roku 1951, z inicjatywy profesora Franciszka Łukaszczyka, jako szpital onkologiczny.

  Krakowski oddział Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie powstał w 1951 roku na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów w wyniku połączenia krakowskiego szpitala onkologicznego z istniejącym od 1947 roku Państwowym Instytutem Przeciwrakowym w Gliwicach i Instytutem Radowym w Warszawie. Trzy połączone placówki utworzyły obecne Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie z centralą w Warszawie i z oddziałami w Gliwicach i Krakowie.

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Onkologia (z gr. όγκος = gruda, masa, nadęcie + λόγος = nauka) – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami nowotworowymi, ich rozpoznawaniem i leczeniem.

  Pierwszym dyrektorem był dr Emil Wyrobek.

  Zobacz też[edytuj kod]

 • Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
 • Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach
 • Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Krakowie • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.