• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach

  Przeczytaj także...
  Cyklotron — najprostsza i pierwsza historycznie forma akceleratora cyklicznego cząstek obdarzonych ładunkiem elektrycznym.Izotopy – odmiany pierwiastka chemicznego różniące się liczbą neutronów w jądrze atomu (z definicji atomy tego samego pierwiastka mają tę samą liczbę protonów w jądrze). Izotopy tego samego pierwiastka różnią się liczbą masową (łączną liczbą neutronów i protonów w jądrze), ale mają tę samą liczbę atomową (liczbę protonów w jądrze).
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicachgliwicki oddział Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

  Informacje ogólne[]

  Instytut znajduje się w Gliwicach przy ulicy Wybrzeże Armii Krajowej. W 2009 roku instytut dysponuje bazą 479 łóżek.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie – placówka onkologiczna, wywodząca się z Instytutu Radowego, założonego w 1932 roku w Warszawie z inicjatywy Marii Skłodowskiej-Curie.

  Historia[]

  Gliwicki oddział Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie powstał w 1951 roku na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów w wyniku połączenia istniejącego od 1947 roku Państwowego Instytutu Przeciwrakowego w Gliwicach z Instytutem Onkologii w Krakowie i Instytutem Radowym w Warszawie. Trzy połączone placówki utworzyły obecne Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie z centralą w Warszawie i z oddziałami w Gliwicach i Krakowie.

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Krakowie – krakowski oddział Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

  Cyklotron[]

  20 września 2010 roku nastąpiło oficjalne otwarcie nowoczesnego cyklotronu, który służyć będzie do produkcji radioaktywnych izotopów potrzebnych przy diagnozowaniu i leczeniu nowotworów. Jest to pierwsze w Polsce i jedno z niewielu takich urządzeń w Europie.

  Nóż cybernetyczny[]

  W grudniu 2010 r. w Centrum Onkologii w Gliwicach uruchomiono pierwsze w Polsce urządzenie CyberKnife – nóż cybernetyczny, który w nowoczesny sposób pozwala, poprzez precyzyjne naświetlanie, leczyć nowotwory.

  Zobacz też[]

 • Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
 • Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Krakowie
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.