• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima

  Przeczytaj także...
  Sztuczny satelita – satelita wykonany przez człowieka poruszający się po orbicie wokół ciała niebieskiego. Pierwszym sztucznym satelitą był Sputnik 1, wyniesiony na orbitę wokół Ziemi przez Związek Radziecki w 1957.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Księżyc (łac. Luna, gr. Σελήνη Selḗnē; pol. fraz. „Srebrny Glob”, „srebrny glob”; pol. przest. gw. poet. „miesiąc”; pol. przest. poet. „luna”) – jedyny naturalny satelita Ziemi (nie licząc tzw. księżyców Kordylewskiego, które są obiektami pyłowymi i przez niektórych badaczy uważane za obiekty przejściowe). Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi. Oznacza to, że objętość Księżyca wynosi około 1/50 objętości kuli ziemskiej. Przyspieszenie grawitacyjne na jego powierzchni jest blisko 6 razy słabsze niż na Ziemi. Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia (tzw. miesiąc syderyczny), a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia-Księżyc-Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29,5-dniowym (tzw. miesiąc synodyczny) faz Księżyca.

  Kosmodrom Tanegashima (jap. 種子島宇宙センター Tanegashima Uchū Sentā, Centrum Kosmiczne Tanegashima)japoński ośrodek do wystrzeliwania w przestrzeń kosmiczną rakiet ze sztucznymi satelitami, podległy JAXA. Usytuowany na południowo-wschodnim skraju wyspy Tanegashima (prefektura Kagoshima), 35 km na południe od Kiusiu. Zajmuje powierzchnię 9,7 km.

  Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, MSK (ang. International Space Station, ISS; ros. Международная Космическая Станция, МКС; trb.: Mieżdunarodnaja Kosmiczeskaja Stancyja, MKS) – pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu krajów. Składa się obecnie z 15 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 16) i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi (trzech do roku 2009). Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000. Źródłem zasilania ISS są baterie słoneczne, transportem ludzi i materiałów do 19 lipca 2011 zajmowały się amerykańskie wahadłowce programu STS (od lutego 2003 do 26 lipca 2005 wstrzymane z powodu katastrofy Columbii) oraz rosyjskie statki kosmiczne Sojuz i Progress.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Kosmodrom powstał w 1969 roku. Od tamtego czasu obiekt służy do wystrzeliwania satelitów meteorologicznych i telekomunikacyjnych. Ponadto, periodycznie wystrzeliwano obiekty o charakterze szpiegowskim.

  Kosmodrom wystrzeliwuje obiekty w dwóch turach czasowych:

 • pomiędzy 22 lipca a 30 września;
 • pomiędzy 1 stycznia a 28 lutego.
 • Taki harmonogram jest efektem presji wywartej przez okolicznych rybaków.

  Kaguya (jap. かぐや – nazwa pochodzi od imienia księżycowej księżniczki z japońskiej baśni), do czerwca 2007 r. oficjalnie określana nazwą SELENE (ang. SELenological and ENgineering Explorer) – japońska sonda kosmiczna. Sztuczny satelita Księżyca. Sonda składała się z głównego orbitera i dwóch subsatelitów.H-II Transfer Vehicle (HTV, nazwa własna: Kounotori, z japońskiego Biały bocian) – seria bezzałogowych transportowych statków kosmicznych zbudowanych przez japońską agencję JAXA. HTV służą do dostarczania zaopatrzenia do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), głównie dla japońskiego modułu Japanese Experiment Module (JEM, Kibō).

  Elementy kompleksu[]

  Kosmodrom składa się z następujących obiektów:

 • Takesaki Range – służy do wysyłania małych rakiet, głównie doświadczalnych;
 • Osaki Range – służy do wysyłania większych rakiet typu H-2A. Głównym obiektem jest wyrzutnia Yoshinobu, która skonstruowana jest z dwóch platform startowych. Jedna przeznaczona jest dla obiektów o masie do 2 ton, druga zaś dla obiektów od 2 do 4 ton;
 • Masuda Tracking and Communication Station – pełni funkcję śledzenia i kontroli wysłanych satelitów;
 • Nogi i Uchugaoka – stacje radiolokacyjne;
 • obserwatoria optyczne.
 • Na terenie Centrum znajduje się Muzeum Kosmiczne. Otwarte w 1979 r. przybliża historię pracy i rozwoju ośrodka na Tanegashimie. Głównymi atrakcjami są modele: Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz Japanese Experiment Module (JEM), który jest częścią ISS.

  Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) (jap. 宇宙航空研究開発機構, Uchū-Kōkū-Kenkyū-Kaihatsu-Kikō) – japońska agencja kosmiczna. JAXA została utworzona 1 października 2003 przez połączenie National Space Development Agency (NASDA), National Aerospace Laboratory of Japan (NAL) i Institute of Space and Aeronautical Science (ISAS). Główne biuro agencji mieści się w Tokio.Kiusiu (jap. 九州, Kyūshū) – trzecia pod względem powierzchni wyspa Japonii, położona na południowy zachód od największej wyspy Honsiu.

  Misje[]

  14 września 2007 została wystrzelona bezzałogowa sonda Kaguya (SELENE), która w zamyśle jej autorów ma wyjaśnić wiele tajemnic związanych z Księżycem.

  JAXA i podlegający jej kosmodrom w Tanegashima biorą udział w projekcie związanym z ISS. Stąd jest bowiem wysyłana rakieta H-IIB wraz z statkiem HTV Kounotori.

  Linki zewnętrzne[]

 • Historia startów wszystkich wystrzelonych obiektów – w języku angielskim
 • Oficjalna strona
 • http://www.jaxa.jp/press/2009/07/20090719_kibo_e.html
 • http://www.jaxa.jp/index_e.html
 • Kibō (希望 – nadzieja) lub JEM (od ang. Japanese Experiment Module, Japoński Moduł Eksperymentalny) – japońskie laboratorium, element Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), którego pierwszy człon został zainstalowany podczas misji STS-123 w marcu 2008. Głównym przeznaczeniem, zaprojektowanego przez NASDA Kibō, będzie przeprowadzanie eksperymentów naukowych w próżni.Kompleks startowy Yoshinobu (jap. 慶喜は、複雑な出発) – kompleks wyrzutni rakietowych w japońskim Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima (prefektura Kagoshima), zarządzany przez JAXA, wykorzystywany przez rakiety nośne H-II, H-IIA i H-IIB.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.